- Reklama -
Banner

Mężczyźni palący marihuanę mają wyższe stężenie plemników i testosteronu

Mężczyźni, którzy w pewnym momencie życia palili marihuanę, mieli znacznie wyższe stężenie plemników w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie palili marihuany, według nowych badań prowadzonych przez Harvard T.H. Chan School of Public Health. Badanie, przeprowadzone w Klinice Płodności w Szpitalu w Massachusetts, wykazało również, że nie było znaczącej różnicy w stężeniach plemników między obecnymi i byłymi konsumentami marihuany.

“Te nieoczekiwane wyniki pokazują, jak niewiele wiemy o szkodliwym wpływie marihuany na zdrowie reprodukcyjne, a także o ogólnym wpływie marihuany na zdrowie” – powiedział Jorge Chavarro, profesor żywienia i epidemiologii w Harvard Chan School. “Nasze wyniki należy interpretować ostrożnie i podkreślają potrzebę dalszego badania skutków zdrowotnych stosowania marihuany.”

Badanie zostało opublikowane 5 lutego 2019 roku w Human Reproduction.

Szacuje się, że 16,5% dorosłych w USA używa marihuany, a poparcie dla legalnego rekreacyjnego wykorzystania marihuany wzrosło dramatycznie w ostatnich latach. Badacze wysunęli hipotezę, że palenie marihuany wiąże się z gorszą jakością nasienia. Wcześniejsze badania dotyczące marihuany sugerowały, że jest ona związana z negatywnym wpływem na zdrowie reprodukcyjne u mężczyzn, ale większość z tych badań skupiała się na modelach zwierzęcych lub na mężczyznach z historią nadużywania narkotyków.

Jak prowadzono badania?

W ramach tego badania naukowcy zebrali 1 143 próbki nasienia od 662 mężczyzn w latach 2000-2017. Przeciętnie mężczyźni mieli 36 lat, a większość z nich była biała i ukończyła college. Dodatkowo 317 uczestników dostarczyło próbki krwi, które analizowano pod kątem hormonów płciowych.

Aby zebrać informacje na temat używania marihuany wśród uczestników badania, naukowcy wykorzystali samodzielnie wypełnianą ankietę, w które zadano mężczyznom szereg pytań dotyczących używania marihuany, w tym czy kiedykolwiek spalili więcej niż dwa jointy lub równoważną ilość marihuany w swoim życiu oraz czy obecnie konsumują konopie.

Wśród uczestników, 365 lub 55%, zgłosiło, że w pewnym momencie życia paliło marihuanę. Spośród nich 44% stwierdziło, że obecnie nie palą już trawki, a 11% zaklasyfikowało się jako obecnie palący.

Konsumenci marihuany mają większe stężenie plemników w spermie

Analiza próbek nasienia wykazała, że mężczyźni, którzy palili marihuanę, mieli średnie stężenie plemników wynoszące 62,7 miliona plemników na mililitr ejakulatu, podczas gdy mężczyźni, którzy nigdy nie palili marihuany, mieli średnie stężenia 45,4 milionów plemników na mililitr nasienia.

Tylko 5% palaczy marihuany miało stężenie plemników poniżej 15 milionów / ml (próg Światowej Organizacji Zdrowia dla “normalnego” poziomu) w porównaniu z 12% mężczyzn, którzy nigdy nie palili marihuany.

Badanie wykazało również, że wśród palaczy marihuany większe zużycie marihuany wiązało się również z poziomem testosteronu.

Odkrycie jest sprzeczne z hipotezą, którą zakładali naukowcy

Naukowcy ostrzegli, że istnieje kilka potencjalnych ograniczeń w zakresie badań, w tym, że uczestnicy mogli zaniżać wykorzystanie marihuany ze względu na jej nielegalny status przez większość okresu badania. Naukowcy podkreślili, że nie wiedzą, w jakim stopniu te odkrycia mogą odnosić się do mężczyzn w populacji ogólnej, ponieważ badana populacja składała się z mężczyzn szukających pomocy w ośrodku leczenia płodności. Ponadto zauważyli, że istnieje niewiele podobnych badań, aby można było porównać wyniki.

“Nasze odkrycia były sprzeczne z hipotezami, które początkowo zakładaliśmy, ale są one zgodne z dwiema różnymi interpretacjami, z których pierwsza polega na tym, że niski poziom używania marihuany może przynieść korzyści w produkcji nasienia, ze względu na jego wpływ na układ endokannabinoidowy, o którym wiadomo, że odgrywa rolę w płodności, ale te korzyści mogą być redukowane przy wyższych poziomach konsumpcji marihuany “- powiedział Feiby Nassan, główny autor badań w Harvard Chan School.

“Równie wiarygodną interpretacją jest to, że nasze odkrycia mogą odzwierciedlać fakt, że mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu są bardziej skłonni do angażowania się w zachowania ryzykowne, w tym palenie marihuany.”

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.

Mogą Cię zainteresować