- Reklama -
Banner

Marihuana na objawy menopauzy – czy może pomóc?

Nowe badania pokazują, że kobiety w okresie menopauzy decydują się na używanie marihuany, aby złagodzić problemy ze snem, niskie libido i uderzenia gorąca.

Badanie, przeprowadzone wśród kobiet w okresie okołomenopauzalnym lub pomenopauzalnym, miało na celu zebranie danych na temat tego, czy i w jaki sposób kobiety używają konopi indyjskich w leczeniu objawów menopauzy.

Analiza opublikowana przez Menopause: The Journal of the North American Menopause Society w sierpniu obejmowała odpowiedzi od 258 uczestniczek, z których ponad 80 procent w przeszłości używało konopi indyjskich. Chociaż badanie nie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie, to daje pogląd na to, w jaki sposób niektóre kobiety używają konopi indyjskich w celu złagodzenia objawów menopauzy.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Konopie łagodzą objawy menopauzy

Większość uczestniczek stwierdziła, że obecnie używa konopi indyjskich (86,1%) i popiera stosowanie marihuany w łagodzeniu objawów związanych z menopauzą (78,7%). Najczęstszymi sposobami używania marihuany było palenie (84,3%) i jedzenie artykułów spożywczych z THC (78,3%), a głównymi objawami związanymi z menopauzą, w których marihuana była skuteczna, to zaburzenia snu (67,4%) oraz zaburzenia nastroju/niepokój (46,1%). 

W porównaniu z uczestniczkami po menopauzie, uczestniczki w okresie okołomenopauzalnym zgłaszały istotnie gorsze objawy związaną z menopauzą, w tym nasilenie lęku i uderzenia gorąca. Ponadto, uczestniczki w okresie okołomenopauzalnym zgłaszały większą częstość występowania depresji i zaburzeń lękowych, a także zwiększone stosowanie konopi w celu łagodzenia tych zaburzeń.

Trzy główne objawy, które według uczestniczek zostały złagodzone przez marihuanę, to problemy ze snem, zaburzenia nastroju lub lęki oraz niskie libido. Kobiety stosowały również konopie w celu łagodzenia uderzeń gorąca, nocnych potów, bólu ciała, suchości i bólu pochwy oraz w celu zwiększenia przyjemności podczas seksu.

W badaniu nie brano pod uwagę częstotliwości stosowania, dawki ani tego, czy kobiety próbowały innych metod leczenia. Kolejnym ograniczeniem badań jest to, że większość uczestniczek w przeszłości używała konopi, więc wyniki mogą nie dotyczyć kobiet, które wcześniej nie używały marihuany.

Skuteczność kannabinoidów w łagodzeniu objawów menopauzy

Jednym z powodów, dla których konopie indyjskie mogą być skuteczne u tych kobiet, jest to, że substancje zawarte w konopiach mogą naśladować związek chemiczny, anandamid, wytwarzany m.in. przez jajniki, którego produkcja spada w okresie menopauzy, powiedział Gruber.

Anandamid jest endokannabinoidem, czyli cząsteczką produkowaną przez organizm, która strukturalnie jest podobna do kannabinoidów, substancji występujących w roślinie konopi. Endokannabinoidy są częścią układu endokannabinoidowego organizmu, który reguluje funkcje takie jak przetwarzanie emocji, kontrola snu i regulacja temperatury ciała.

Wiadomo również, że wpływa on również na żeński układ rozrodczy. Na przykład wykazano, że poziom anandamidu koreluje z poziomem estrogenu, który zmniejsza się w okresie okołomenopauzalnym i wywołuje atak objawów.

Podsumowanie

Wyniki badań sugerują, że wiele kobiet stosuje obecnie konopie indyjskie jako leczenie łagodzące objawy związane z menopauzą, w szczególności zaburzenia snu i nastroju/niepokój. Przyszłe badania powinny zbadać wpływ różnych cech konopi (np. profili kannabinoidowych) na skuteczność ich stosowania w przypadku objawów związanych z menopauzą. Autorzy badań sugerują, że powinny zostać przeprowadzone badania kliniczne, w których sprawdzona zostanie skuteczność kannabinoidów w łagodzeniu objawów menopauzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -

Mogą Cię zainteresować