- Reklama -
Banner

Malta wydała 2 pierwsze w UE licencje na uprawę marihuany dla klubów konopnych

Malta stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który formalnie zakończył zakaz posiadania marihuany w 2021 roku. Niedawno, według przewodniczącego ARUC (Organu ds. Odpowiedzialnego Użytkowania Marihuany), wydano pierwsze dwa licencje dla stowarzyszeń non-profit na legalną uprawę i dystrybucję marihuany.

Kluby konopne na Malcie planują rozpoczęcie legalnej dystrybucji w lutym, jak poinformowała Fundacja ds. Polityki Narkotykowej “Transform”, która uczestniczyła w tworzeniu polityki krajowej w roli doradcy. Przewodniczący wykonawczy ARUC Leonid McKay podczas konferencji prasowej powiedział, że ceny mają być konkurencyjne w stosunku do rynku nielegalnego, choć rząd nie będzie miał bezpośredniego wpływu na kształtowanie cen.

Kolejne cztery stowarzyszenia otrzymały wstępne licencje i prawdopodobnie uzyskają pełne licencje operacyjne, jak podaje Malta Today.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Prawo maltańskie zezwala na domową uprawę marihuany, ale zakazuje komercyjnej sprzedaży. Organizacje non-profit, zwane “stowarzyszeniami ds. redukcji szkód związanych z konopiami”, mają na celu zaspokojenie potrzeb konsumentów bez komercjalizowania branży. Jak podaje ARUC na swojej stronie, celem jest “utrzymanie postawy zniechęcania do używania marihuany”, jednocześnie rezygnując z surowych środków karnych z przeszłości.

Choć podobne podmioty istniały nieformalnie w innych częściach Europy od dziesięcioleci, maltańskie licencje są pierwsze w swoim rodzaju w UE.

Zgodnie z ustawą z 2021 r., sponsorowaną przez posła Owena Bonniciego, dorośli mogą legalnie posiadać do siedmiu gramów marihuany i uprawiać do czterech roślin na własny użytek. Do 50 gramów marihuany można przechowywać w domu. Posiadanie więcej niż siedem, ale mniej niż 28 gramów, grozi grzywną od 50 do 100 euro bez ryzyka kary więzienia. Nieletni złapani z marihuaną są kierowani do komisji ds. sprawiedliwości w celu stworzenia “planu opieki”.

Kluby konopne mogą mieć do 500 członków i mogą dystrybuować do 7 gramów dziennie na członka oraz maksymalnie 50 gramów miesięcznie. Mogą także dystrybuować do 20 nasion marihuany miesięcznie na członka. Ustawa ma na celu “znalezienie równowagi między indywidualną wolnością a innymi wymaganiami społecznymi”.

Podczas debaty parlamentarnej dyskutowano o wprowadzeniu limitu THC w produktach z marihuaną, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Bonnici podkreślił konieczność edukowania ludzi, zamiast tworzenia nowego rynku dla czarnego rynku.

Tymczasem w Niemczech rozpoczęto prace nad legalizacją marihuany. Ustawa promowana przez Ministra Zdrowia Karla Lauterbacha umożliwiłaby dorosłym posiadanie i uprawę marihuany. Niemcy, podobnie jak Malta, planują tworzenie klubów społecznych do dystrybucji marihuany.

Lauterbach powiedział, że otrzymał pozytywne opinie od UE na wcześniejsze ramy reformy. Niemiecki rząd uzyskał początkową zgodę na legalizację, ale chciał uzyskać akceptację UE.

Urzędnicy z Malty, Niemiec, Luksemburga i Holandii spotkali się w lipcu 2022 r., aby omówić plany legalizacji marihuany.

Ankieta z zeszłego roku wykazała poparcie dla legalizacji w wielu krajach europejskich. Większość respondentów z ośmiu krajów była za legalizacją, z wyjątkiem Holandii. Średnio, 55% respondentów poparło legalizację marihuany, a 25% było przeciwnych. 48% poparło sprzedaż w regulowanych sklepach, 35% uprawę domową, a 32% klubów marihuany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować