- Reklama -
Banner

Ponad połowa Europejczyków popiera legalizację używania konopi indyjskich przez osoby dorosłe

Nowe badanie pokazuje, że ponad połowa Europejczyków opowiada się za legalizacją marihuany. Ankieta przeprowadzona przez Hanway Associates z siedzibą w Londynie, sponsorowana częściowo przez firmę konopną Curaleaf International, przyjrzała się ośmiu różnym krajom europejskim, pytając mieszkańców, czy popierają legalizację i regulację marihuany dla dorosłych powyżej 18 roku życia.

Ankieta skierowana była do mieszkańców Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W każdym z tych krajów, z wyjątkiem Holandii, gdzie wielu respondentów poparło reformę, zdecydowana większość mieszkańców popiera legalizację marihuany.

Zobacz też: W którym europejskim kraju pali się najwięcej marihuany?

W ośmiu krajach średnio 55 procent stwierdziło, że popiera legalizację używania konopi indyjskich przez osoby dorosłe, a 25 procent jest temu przeciwne. Osiemnaście procent ankietowanych było niezdecydowanych.

statystyki legalizacja marihuany w europie
Poparcie dla legalnej sprzedaży marihuany w rządowych sklepach. Źródło: Curaleaf

Włochy i Portugalia wyróżniają się jako kraje najbardziej popierające legalizację, mimo że nie przeszły jeszcze poważnych reform, zgodnie z danymi sondażowymi przeprowadzonymi przez Hanway Associates. 

Co ciekawe, Holandia ma najbardziej pesymistyczne poglądy na temat legalizacji marihuany – pomimo dostępu do słynnych coffee shopów – tylko 47% respondentów popiera legalizację. To najniższy wynik spośród ośmiu badanych krajów. 

Branża postrzega tę zmianę opinii publicznej jako możliwość dla rządów na zainicjowanie nowych reform regulacyjnych, które wykraczają poza medyczną marihuanę, aby umożliwić używanie rekreacyjne. Takie posunięcie przyniosłoby firmom miliardy euro nowej sprzedaży. 

Postrzegamy to nie tylko jako szansę gospodarczą, ale także szansę dla decydentów i polityków na rozpoczęcie dyskusji o legalizacji, ponieważ jest to nieuniknione” – powiedział Antonio Costanzo, międzynarodowy dyrektor generalny Curaleaf Holdings Inc. „Istnieje wsparcie zarówno polityczne, jak i społeczne”. 

Modele sprzedaży marihuany popierane przez Europejczyków

Respondentów zapytano również o ich stanowisko w sprawie różnych modeli regulacyjnych sprzedaży marihuany, od tradycyjnych sprzedawców detalicznych, które są coraz powszechniejsze w stanach w całych Stanach Zjednoczonych, po społeczne kluby konopne, w których dorośli członkowie mogą kupować i spożywać marihuanę na miejscu.

Kiedy wszyscy respondenci – w tym ci, którzy popierają i sprzeciwiają się legalizacji – zostali zapytani konkretnie o to, jakie formy dostępu do marihuany popierają. 48 procent odpowiedziało, że popiera regulowane sklepy detaliczne, 35 procent stwierdziło, że popiera model uprawy w domu, a 32 procent ankietowanych powiedziało, że popiera społeczne kluby konopne. Spośród ankietowanych, którzy popierają legalizację, największą popularnością cieszyła się opcja sprzedaży detalicznej (81 proc.), a następnie opcja uprawy w domu (62 proc.) i kluby konopne (56 proc.).

typy sprzedazy marihuany wedlug europejczykow
Typy sprzedaży marihuany popierane przez Europejczyków. Źródło: Curaleaf

Europejczycy popierają legalizację marihuany

Dorośli Włosi wyrazili najbardziej przychylny pogląd na legalizację marihuany. Aż 60 procent poparło stworzenie regulowanego rynku konopi.

W tym roku we Włoszech podjęto próbę wprowadzenia legalizacji marihuany. Aktywiści zebrali ponad 630 000 podpisów, aby pytanie o legalizację mogło być uwzględnione w referendum, ale sąd najwyższy unieważnił wniosek w lutym z powodów konstytucyjnych.

Ankietowani w Portugalii, Szwajcarii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii również wykazali silne poparcie dla legalizacji, sięgające od 55 do 59 procent.

W Niemczech, gdzie niedawno utworzony rząd koalicyjny zobowiązał się do federalnej legalizacji marihuany, poparcie społeczne dla legalizacji wynosi 50 procent, wynika z nowego badania.

Ale chociaż Niemcy mogą pozornie być następne w kolejce do wprowadzenia legalizacji, straciły szansę na zostanie pierwszym europejskim krajem, który to zrobił. Tytuł ten należy do Malty, gdzie pod koniec zeszłego roku rząd zdecydował się zakończyć prohibicję konopi i zalegalizować jej używanie przez dorosłych.

Może być zaskakujące, że dorośli w Holandii – kraju powszechnie kojarzonym z coffee shopami z marihuaną – byli najmniej przychylni legalizacji. Tylko 47 procent holenderskich respondentów powiedziało, że popiera legalizację marihuany.

Coffeeshopy z konopiami indyjskimi w tym kraju już teraz generują roczną sprzedaż na poziomie 1 miliarda euro, z czego 400 milionów euro zbieranych jest przez kraj w postaci dochodów podatkowych. Autorzy raportu sugerują, że brak silnego entuzjazmu do dalszych reform można przypisać kilku różnym czynnikom, w tym skomplikowanym relacjom między Holendrami a turystami oraz faktowi, że obecny quasi-legalny rynek, który istnieje, może być wystarczający dla obywateli, co tłumi potrzebę szerszej reformy.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 9043 osób dorosłych w ośmiu europejskich krajach między 24 lutym a 14 marca.

Ten raport potwierdza to, co Curaleaf mówi od jakiegoś czasu, że Europejczycy chcą dostępu do bezpiecznej, konkurencyjnej cenowo i legalnej marihuany wysokiej jakości” – powiedział w komunikacie prasowym Joe Bayern, dyrektor generalny Curaleaf. „Następnym krokiem jest dostosowanie przepisów do popytu konsumentów”.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Fenix Titanium waporyzator

  Original price was: 399 zł.Current price is: 319 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować