- Reklama -
Banner

Kolorado: Po zalegalizowaniu marihuany nastąpił spadek sprzedaży leków opioidowych

Od czasu zalegalizowania marihuany do celów rekreacyjnych w Kolorado, liczba recept na opioidowe leki przeciwbólowe znacznie spadła w porównaniu z dwoma stanami, w których dostęp do marihuany rekreacyjnej jest nadal nielegalny, wynika z nowych badań.

Chociaż obszerne badania wykazały związek między legalnym dostępem do marihuany medycznej, a mniejszym używaniem opioidów, mniej wiadomo na temat tego, w jaki sposób legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych wpływają na liczbę przepisywanych środków farmaceutycznych stosowanych w leczeniu bólu. Naukowcy z Geisinger Commonwealth School of Medicine w Pensylwanii i University of New England w Maine byli zainteresowani uzupełnieniem tej luki w literaturze naukowej.

W swojej analizie porównali stan Kolorado ze stanami Maryland i Utah na podstawie faktu, że te dwa stany są podobne do stanu Kolorado, który jako pierwszy zalegalizował marihuanę do celów rekreacyjnych. Podczas gdy Maryland ma podobne dane demograficzne pod względem liczby ludności, zarobków i poziomu edukacji, Utah jest geograficznie najbardziej podobny pod względem wskaźnika masy ciała (BMI) i medianą dochodu w gospodarstwie domowym.

Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane na stronie bioRxiv w lipcu 2019 r.: „Kolorado odnotowało większy spadek dystrybucji opioidów po 2012 r. niż Utah lub Maryland, dlatego marihuanę można uznać za alternatywne leczenie przewlekłego bólu, które ogranicza stosowanie opioidów. ”

„Po legalizacji marihuany w Kolorado nastąpił znaczny spadek dystrybucji leków opioidowych na receptę.”

Korzystając z danych z programu federalnego zarządzanego przez Drug Enforcement Administration (DEA), aby sprawdzić dystrybucję niektórych leków, autorzy badania przyjrzeli się odsetkom recept wypisanych w latach 2007-2017 na dziewięć opioidowych leków przeciwbólowych (oksykodon, fentanyl, morfina, hydrokodon, hydromorfon, oksymorfon, tapentadol, kodeina i meperydyna) oraz na dwa leki stosowane w leczeniu uzależnienia od opioidów (metadon i buprenorfina) w trzech stanach.

Zgodnie z analizą, w stanie Maryland sprzedano największą ilość leków opioidowych w okresie badania. W 2011 r. waga wszystkich 11 opioidów osiągnęła wartość szczytową wynoszącą 12 167 kg. Ilość ta była ponad dwukrotnie większa od ilości określonej w Kolorado i Utah, która osiągnęła wartość szczytową odpowiednio 5029 kg w 2012 r. I 3429 kg w 2015 r. Dwa najczęściej przepisywane opioidy we wszystkich trzech stanach to metadon i oksykodon.

Kiedy naukowcy przyjrzeli się przepisywanym lekom, które mają pomóc osobom nadużywającym opioidy – metadon i buprenorfina – odkryli, że w Utah liczba przepisywanych leków zmniejszyła się o 31% w okresie badań. W Kolorado i Maryland liczba recept na metadon i buprenorfinę wzrosła odpowiednio o 19% i 67%.

W przypadku leków przeciwbólowych, stan Utah z każdym rokiem miał niższy wskaźnik przepisywanych leków w porównaniu z Kolorado. Z czasem jednak wskaźnik wypisanych recept w Utah wzrósł o prawie 10%. Tymczasem w Kolorado odnotowano spadek o około 12% w badanej dekadzie, podczas gdy stan Maryland odnotował spadek o 6%.

„To odkrycie było szczególnie zauważalne w przypadku opioidów przepisywanych przede wszystkim w leczeniu bólu, takich jak hydrokodon, morfina i fentanyl”.

„W Kolorado i Maryland nastąpił ogólny spadek dystrybucji opioidów, ale spadek w Kolorado był większy” – czytamy w badaniu. „Podczas gdy cały kraj odnotował spadek dystrybucji opioidów, obiecujące było to, że większy spadek zanotowano w Kolorado, co uwzględnia potencjalny pozytywny wpływ rekreacyjnej marihuany”.

Nie jest jasne, dlaczego w Kolorado odnotowano tak znaczny spadek liczby recept na leki przeciwbólowe, ale trudno zignorować fakt, że Kolorado zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych w 2012 r. Ostatnie badania pokazują również, że wielu klientów kupuje “marihuanę rekreacyjną” z tych samych powodów, dla których pacjenci kupują “medyczną marihuanę”: aby zredukować ból i poprawić zasypianie.

Mykożerca - producent bezobsługowych growkitów grzybów psylocybinowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  85  Zobacz w sklepie
 • Młynek Storz Bickel

  Volcano – Młynek do suszu

  12  Kup teraz
 • Bubbler - Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  Bubbler – Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  230  Zobacz w sklepie
 • Bongo Sejmówka (UFO) – Zielona / 30 cm / 5 mm

  179  Kup teraz
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279  Kup teraz

Mogą Cię zainteresować