- Reklama -
Banner

Długotrwałe palenie marihuany w młodości powoduje problemy z pamięcią w dorosłości

Nastolatkowie, którzy palą marihuanę zaledwie przez trzy lata mogą być narażeni na kłopoty z pamięcią długoterminową – ostrzegają naukowcy.

Nastoletni uczestnicy badań, którzy palili marihuanę codziennie przez około trzy lata, w wieku około 20 lat mieli nieprawidłowo ukształtowany hipokamp – obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć. Badana grupa wypadła też o 18 procent gorzej w testach na pamięć długotrwałą niż osoby, które nigdy nie zapaliły nawet jointa.

Profesor John Csernansy z Northwestern University w USA powiedział: “Procesy pamięciowe, na które wpływ mają konopie, używane są na co dzień do rozwiązywania problemów i utrzymywania relacji z przyjaciółmi i rodziną.

To badanie koliduje z niedawnymi wynikami innych badań, w których stwierdzono, że nawet długotrwałe używanie nie powoduje zmian strukturalnych mózgu.

W badaniu wzięło w sumie 97 osób, z czego część z nich zaczęła palić cannabis w wieku 16 i 17 lat przez około trzy lata. Podczas badań deklarowali oni, że w ostatnich dwóch latach nie mieli kontaktu z trawką.

Naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do wizualizacji zmian w rejonie hipokampu.

Wcześniej uczestnicy brali udział w testach pamięciowych, podczas których słuchali minutowej opowieści, zanim mieli sobie przypomnieć najwięcej informacji z historyjki jakieś 20-30 minut później.

Wyniki testu pamięciowego zostały skorelowane z wykorzystaniem skanów MRI dla każdego uczestnika.

Główny autor badań Lei Wang powiedział: “Zaawansowane narzędzia do mapowania mózgu pozwoliły na szczegółowe zbadanie czasem subtelnych i małych zmian w strukturach mózgu.”

Badanie wykazało również, że młodzi ludzie ze schizofrenią, którzy nadużywali konopi w wieku kilkunastu lat wyszli o około 26procent gorzej w testach pamięciowych, niż osoby ze schizofrenią w tej samej grupie wiekowej, które nigdy nie paliły zioła.

Współautor dr Matthew Smith powiedział: “Oba nasze ostatnie badania dowodzą, że palenie marihuany w okresie dorastania powoduje zmianę w kształcie regionu mózgu, który jest odpowiedzialny za pamięć, a zmiany te trwają do kilku lat po zaprzestaniu palenia”

Naukowcy sugerują, że im dłużej uczestnicy nadużywali marihuany, tym większe zmiany dostrzeżono w kształcie hipokampu, który jest odpowiedzialny za pamięć.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.

Mogą Cię zainteresować