Długotrwałe palenie marihuany w młodości powoduje problemy z pamięcią w dorosłości

Nastolatkowie, którzy palą marihuanę zaledwie przez trzy lata mogą być narażeni na kłopoty z pamięcią długoterminową – ostrzegają naukowcy.

Nastolatkowie, ktorzy w wieku dorastania palili codziennie marihuane przez 3 lata mieli problemy z pamiecia w wieku doroslym
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Nastoletni uczestnicy badań, którzy palili marihuanę codziennie przez około trzy lata, w wieku około 20 lat mieli nieprawidłowo ukształtowany hipokamp – obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć. Badana grupa wypadła też o 18 procent gorzej w testach na pamięć długotrwałą niż osoby, które nigdy nie zapaliły nawet jointa.

Profesor John Csernansy z Northwestern University w USA powiedział: “Procesy pamięciowe, na które wpływ mają konopie, używane są na co dzień do rozwiązywania problemów i utrzymywania relacji z przyjaciółmi i rodziną.

To badanie koliduje z niedawnymi wynikami innych badań, w których stwierdzono, że nawet długotrwałe używanie nie powoduje zmian strukturalnych mózgu.

W badaniu wzięło w sumie 97 osób, z czego część z nich zaczęła palić cannabis w wieku 16 i 17 lat przez około trzy lata. Podczas badań deklarowali oni, że w ostatnich dwóch latach nie mieli kontaktu z trawką.

Naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do wizualizacji zmian w rejonie hipokampu.

Wcześniej uczestnicy brali udział w testach pamięciowych, podczas których słuchali minutowej opowieści, zanim mieli sobie przypomnieć najwięcej informacji z historyjki jakieś 20-30 minut później.

Wyniki testu pamięciowego zostały skorelowane z wykorzystaniem skanów MRI dla każdego uczestnika.

Główny autor badań Lei Wang powiedział: “Zaawansowane narzędzia do mapowania mózgu pozwoliły na szczegółowe zbadanie czasem subtelnych i małych zmian w strukturach mózgu.”

Badanie wykazało również, że młodzi ludzie ze schizofrenią, którzy nadużywali konopi w wieku kilkunastu lat wyszli o około 26procent gorzej w testach pamięciowych, niż osoby ze schizofrenią w tej samej grupie wiekowej, które nigdy nie paliły zioła.

Współautor dr Matthew Smith powiedział: “Oba nasze ostatnie badania dowodzą, że palenie marihuany w okresie dorastania powoduje zmianę w kształcie regionu mózgu, który jest odpowiedzialny za pamięć, a zmiany te trwają do kilku lat po zaprzestaniu palenia”

Naukowcy sugerują, że im dłużej uczestnicy nadużywali marihuany, tym większe zmiany dostrzeżono w kształcie hipokampu, który jest odpowiedzialny za pamięć.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -