- Reklama -
Banner

Wpływ marihuany na Twoją pamięć

Marihuana i pamięć są połączone ze sobą na wiele sposobów.

Nie jest tajemnicą, że marihuana może mieć wpływ na pamięć człowieka. W dzisiejszym społeczeństwie, stereotypowy użytkownik marihuany jest często postrzegany jako ktoś, kto jest zapominalski i roztargniony.

Ale co mówi nauka, i czy jest jakaś prawda w tym popularnym przekonaniu?

 

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wpływ na pamięć

pamiec-po-marihuanie

Tetrahydrokannabinol (THC), główny składnik psychoaktywny marihuany, jest znany z wpływu na niemal wszystkie aspekty pamięci. Jest jednak jeden wyjątek – THC nie wpływa na zapomnienie istniejących wspomnień.

Najbardziej oczywistym skutkiem THC jest zaburzenie pamięci krótkotrwałej. Oznacza to, że będzie trudniej tworzyć nowe wspomnienia  podczas gdy jest się na haju. THC zaburza również konsolidację pamięci krótkotrwałej do długoterminowych wspomnień. To sprawia, że trudno sobie przypomnieć, co się stało kiedy byliśmy zjarani.

Jednak THC nie zaburza zdolności do pamiętania istniejących wspomnień. Tak więc, użytkownicy marihuany będą mogli pamiętać takie rzeczy jak swoje nazwisko, i to gdzie mieszkają, bez względu na to jak bardzo będą odczuwać skutki działania tetrahydrokannabinolu. Podobnie, stosowanie marihuany nie prowadzi do utraty pamięci i otępienia.

W rzeczywistości, eksperci uważają, że układ endokannabinoidowy organizmu (system ludzkiego organizmu biorący udział w wielu fizjologicznych procesach), składa się z naturalnie występujących w marihuanie związków, które regulują procesy pamięciowe. W szczególności wydaje się, że działa on jako swego rodzaju filtr który zapobiega przeciążeniu mózgu od nieistotnych i niepotrzebnych wspomnień.

 

Dawkowanie, tolerancja i długotrwałe stosowanie

marihuana-pamiec-mozg

Wpływ THC na pamięć zależy od dawki. Przy większych dawkach występują mocniejsze efekty. Jednak badania wskazują także, że codzienni użytkownicy wykazują tolerancje na marihuanę i jej skutki.

Niektóre badania sugerują, że CBD może zmniejszyć upośledzenie pamięci spowodowane THC. Jednak istnieje zbyt mało badań aby mieć pewność, że jest to prawda.

Ale fakt, że THC zaburza pamięć jest powodem do niepokoju, zwłaszcza w przypadku codziennego palenia. Jednakże, badania wykazały, że upośledzenie pamięci nie jest obligatoryjne, i zwykle występuje u ciężkich użytkowników tzw. heavy smokers. Jest to prawdopodobne, ze względu na tolerancje którą każdy zagorzały palacz rozwija.

Co więcej, zaburzenia pamięci nie wydają się być trwałe. Badania pokazują, że funkcja pamięci u długotrwałych lub codziennych użytkowników powraca do normy po odstawieniu marihuany.

 

Zapominanie złych wspomnień

marihuana i wplyw na pamiec

Chociaż zaburzenia pamięci nie są pozytywnym zjawiskiem dla większości palaczy marihuany, THC może pomóc niektórym ludziom zapomnieć o złych wspomnieniach.

W rzeczywistości, badania pokazują, że system endokannabinoidowy jest bezpośrednio zaangażowany w zapominanie negatywnych wspomnień.

W rezultacie uważa się, że THC jest obiecujące w leczeniu zaburzeń lękowych, takich jak zespół stresu pourazowego (PTSD). Eksperci uważają, że marihuana może pomóc pacjentom z PTSD poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami poprzez poprawę ich zdolności do zapominania.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować