- Reklama -
Banner

Czy używanie marihuany w okresie dorastania powoduje bezsenność w wieku dorosłym?

Wielu użytkowników marihuany twierdzi, że pomaga ona im zasnąć i przespać całą noc, ale dowody kliniczne sugerują, że związek między konopiami i snem jest bardziej zróżnicowany niż nam się wydaje. W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Sleep stwierdzono związek między używaniem konopi w okresie dorastania a bezsennością w wieku dorosłym.

Naukowcy z University of Colorado Boulder przyjrzeli się danym z rejestru Colorado Twin Registry, który od 1968 roku zbiera dane dotyczące bliźniaków. Na podstawie tej bazy danych naukowcy zidentyfikowali 1882 bliźniąt, które ukończyły ankietę dotyczącą ich zdrowia psychicznego, wzorców snu i używania marihuany. Naukowcy w badaniu uwzględnili depresję, lęki i pracę w nocy, które mogą wpłynąć na zaburzenia snu.

Badanie podaje, że około jedna trzecia wszystkich osób, które zaczęły regularnie używać konopi indyjskich przed 18 rokiem życia, cierpiała na bezsenność w wieku dorosłym. Dla porównania, tylko 20 procent pacjentów, którzy nie palili regularnie trawki w wieku nastoletnim, cierpieli na bezsenność będąc dorosłym. Dziesięć procent nastolatków używających marihuany doświadczyło „krótkiego snu” lub snu trwającego mniej niż sześć godzin każdej nocy, w porównaniu z zaledwie 5 procentami w grupie nie używającej marihuany. Osoby, które zaczęły używać marihuany po ukończeniu 18 roku życia, również miały nieco wyższy odsetek bezsenności w późniejszych latach.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Używanie marihuany a problem z bezsennością

Badania na bliźniakach mogą być szczególnie przydatne, ponieważ pary bliźniąt mają podobny skład genetyczny i zwykle dorastają w tym samym środowisku. W niniejszym badaniu zebrano dane dotyczące 472 par bliźniąt, które genetycznie są w 100 procentach identyczne, oraz 304 par bliźniąt, których geny są identyczne w 50 procentach. Na podstawie tych danych naukowcy doszli do wniosku, że geny powiązane z bezsennością są również powiązane z używaniem konopi indyjskich w młodym wieku.

„Możliwe jest, że problemy ze snem mogą wpływać na używanie konopi indyjskich lub że używanie konopi indyjskich może wpływać na problemy ze snem” – wyjaśniają autorzy. Badanie zakłada, że regularne używanie konopi indyjskich przez nastolatków może prowadzić do rozwoju złych wzorców snu, ale może być również tak, że nastolatki celowo używają konopi, aby pomóc sobie w leczeniu istniejącej już bezsenności.

Autorzy badania twierdzą, że wczesne stosowanie konopi indyjskich może wpłynąć na rozwój systemu endokannabinoidowego, który reguluje sen oraz wiele innych funkcji organizmu. „Jedna z teorii mówi, że receptory te są zaburzone przez używanie konopi indyjskich w czasie, gdy mózg wciąż się rozwija, a to prowadzi do późniejszych problemów ze snem” – powiedział główny autor Evan Winiger w oświadczeniu.

Co mówią inne badania?

Inni naukowcy badali związek między marihuaną a snem, a ich wyniki były mieszane. Badanie z zeszłego roku wykazało, że sprzedaż środków wspomagających sen spadła w stanach z dostępem do legalnej marihuany, co dowodzi, że wiele osób używa marihuany jako środka wspomagającego sen. Badanie z 2017 r. wykazało, że prawie 40 procent osób regularnie używających konopi indyjskich cierpiało na bezsenność. Nowsze izraelskie badanie wykazało, że marihuana może pomóc pacjentom cierpiącym na przewlekły ból w polepszeniu jakości snu – ale tylko w przypadku sporadycznego stosowania. Przewlekłe stosowanie ponownie wiązało się ze zwiększoną bezsennością.

„Ludzie myślą, że marihuana pomaga zasnąć, ale jeśli przyjrzysz się uważnie badaniom, dalsze lub nadmierne używanie wiąże się również z wieloma deficytami snu”, wyjaśnił Winiger. „Nasze badanie uzupełnia tę literaturę, pokazując po raz pierwszy, że wczesne stosowanie marihuany wiąże się ze zwiększoną częstością bezsenności w wieku dorosłym”.

„Dowody u dorosłych są dość zróżnicowane i niestety obecnie nie mamy dowodów z randomizowanych kontrolowanych badań z różnymi odmianami marihuany i różnymi dawkami”, powiedział w oświadczeniu współautor badań Ken Wright, dyrektor laboratorium CU Boulder Sleep and Chronology. Wright dodał, że trwający zakaz marihuany utrudnia badaczom prowadzenie kontrolowanych badań z podwójnie ślepą próbą z użyciem marihuany.

Chociaż dowody nie są w pełni rozstrzygające, Wright zaleca, aby nastolatki nie „korzystały z marihuany w celu poprawy swojego snu. Za każdym razem, gdy masz do czynienia z rozwijającym się mózgiem, musisz zachować ostrożność. ”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować