- Reklama - Susz konopny CBD Cannabis Light

Czy Nowa Zelandia zalegalizuje marihuanę? W sobotę Nowozelandczycy głosowali w referendum

Wyborcy w Nowej Zelandii w sobotę głosowali w ogólnokrajowym referendum, a wyniki zadecydują o tym, czy kraj zalegalizuje używanie i posiadanie konopi indyjskich przez osoby w wieku 20 lat i starsze. Gdyby referendum zostało pozytywnie przegłosowane, Nowa Zelandia stanie się trzecim krajem na świecie, który zalegalizował konopie na poziomie krajowym, dołączając do Urugwaju i Kanady.

We Wrześniu mieszkańcy Nowej Zelandii wezmą udział w referendum ws. legalizacji marihuany
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Referendum, znane jako ustawa o legalizacji i kontroli konopi indyjskich, wymagałoby od parlamentu Nowej Zelandii ustanowienia zasad i przepisów dotyczących komercyjnej produkcji i sprzedaży konopi indyjskich i produktów na bazie konopi indyjskich. Ustawa pozwoliłaby również dorosłym w wieku co najmniej 20 lat na zakup do 14 gramów marihuany dziennie. W ramach ustawy dozwolona byłaby również uprawa do czterech roślin konopi na gospodarstwo domowe. Zgodnie z obowiązującym prawem Nowej Zelandii używanie marihuany przez dorosłych jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech miesięcy więzienia.

W zeszłym tygodniu grupa czołowych pracowników służby zdrowia w Nowej Zelandii wyraziła poparcie dla referendum w sprawie legalizacji w artykule opublikowanym w New Zealand Medical Journal. Profesor Michael Baker z University of Otago, jeden z ekspertów w dziedzinie zdrowia powiedział, że kraj ten jest światowym liderem w stosowaniu „innowacyjnych i opartych na dowodach podejść” do rozwiązywania skomplikowanych problemów zdrowia publicznego.

„Czas przyjąć to samo świeże podejście do prawa dotyczącego konopi indyjskich i postawić zdrowie publiczne na pierwszym miejscu” – powiedział Baker.

„Nasz model zakazu marihuany jest przestarzały i nie działa” – dodał Baker. „Wspieranie reformy prawa polega na przeformułowaniu używania konopi jako problemu zdrowia publicznego, który otwiera nowe, skuteczniejsze sposoby minimalizowania szkód powodowanych przez ten narkotyk”.

- Reklama - Cannabis Light logo

Wyścig będzie zacięty

Badania opinii publicznej dotyczące referendum pokazały, że wyścig o legalizacje będzie bardzo zacięty. Jedno z badań opublikowanych w zeszłym miesiącu pokazało, że 49,5% respondentów jest za legalizacją, 49,5% jest przeciw, a 1% nie ma zdania.

Paul Manning, dyrektor naczelny Helius Therapeutics, firmy biotechnologicznej, która przez dwa lata zlecała przeprowadzenie ankiet w sprawie legalizacji rekreacyjnej marihuany w Nowej Zelandii, zasugerował, że aby marihuana została zalegalizowana, jej zwolennicy muszą skutecznie przekonać jak największą liczbę osób o słuszności tej decyzji.

„Jakość debaty i siła argumentów za lub przeciw legalizacji są teraz najważniejsze” – dodał Manning. „Kluczowa będzie również frekwencja wśród osób w wieku od 18 do 34 lat. Młodzi dorośli są najsilniejszymi zwolennikami ustawy, ale mają też najniższą chęć głosowania ”.

- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Andrew Geddis, profesor prawa publicznego na University of Otago, powiedział, że legalizacja marihuany nigdy nie cieszyła się ogromnym poparciem w Nowej Zelandii.

„Ci, którzy chcą głosować na tak, muszą przekonać rozsądną liczbę osób, że ich poprzednie poglądy dotyczące kryminalizowania marihuany były błędne” – powiedział. „W tej chwili nie wygląda na to, żeby im się to udało, a czas naprawdę ucieka”.

Była premier Helen Clark, która obecnie pełni funkcję przewodniczącej Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej, rozpoczęła kampanię reklamową wzywającą wyborców do poparcia referendum w sprawie legalizacji.

Referendum dotyczące legalizacji marihuany w Nowej Zelandii odbyło się 17 października. Głosowanie było pierwotnie zaplanowane na 19 września, ale zostało opóźnione z powodu pandemii koronawirusa. Kiedy tylko wyniki referendum zostaną opublikowane, niezwłocznie o nich poinformujemy.

2 KOMENTARZE
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -