- Reklama - Susz konopny CBD Cannabis Light

Coffee shopy w Szwajcarii? Parlament zatwierdził ustawę

Szwajcarska Rada Związkowa jednogłośnie przyjęła ustawę zezwalającą na rozpoczęcie pilotażowego programu z konopiami indyjskimi. Rada Związkowa wezwała do wprowadzenia eksperymentalnego programu, który pozwoli na prowadzenie badań naukowych oraz otwarcie coffeeshopów. Do tej pory pięć miast zgłosiło się do programu.

szwajcaria marihuana
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Według posła Roberto Zanettiego z partii socjaldemokratów, “w kwestii regulacji konopi indyjskich potrzebne były decyzje oparte na nauce.” Miasto Berno wcześniej już kilkukrotnie prosiło o programy pilotażowe z konopiami indyjskimi. Program pilotażowy przewiduje, że będzie mogło w nim wziąć udział 1000 osób, które już mogą legalnie kupić konopie w aptekach.

Program zostanie poddany ocenie naukowej i posłuży jako podstawa przyszłej polityki dotyczącej konopi indyjskich. Po ostatnim odrzuceniu w listopadzie 2017r. Szwajcarskie Ministerstwo Zdrowia (BAG) stwierdziło, że ustawa o środkach odurzających musi zostać zmieniona i uzupełniona o “paragraf eksperymentu”.

Szwajcaria toleruje marihuanę

Według oficjalnych szacunków, od 200.000 do 300.000 osób w Szwajcarii regularnie używa konopi indyjskich. W większości kantonów posiadanie do 10 gramów marihuany nie jest karane, a za konsumpcję w miejscu publicznym grozi grzywna w wysokości 100 franków szwajcarskich.

Od momentu otwarcia coffee shopów, które legalnie sprzedają konopie bogate w CBD, ale z zawartością THC mniejszą niż 1 procent, marihuana dominuje na pierwszych stronach gazet i staje się częścią wielu rozmów w Szwajcarii. Niedawno policja otrzymała urządzenia testujące, dzięki którym funkcjonariusze mogą odróżnić legalne konopie o niskiej zawartości THC.

- Reklama - Cannabis Light logo

W pozostałej części Europy, Kanadzie i USA, górny limit dla produktów konopnych wynosi 0,2 – 0,3% THC, podczas gdy w Szwajcarii zawartość THC do 1% jest zdefiniowana jako konopie włókniste. Ponieważ Szwajcaria jest jedynym krajem Europy Środkowej, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, to jej polityka antynarkotykowa jest nieco inna niż w sąsiednich krajach.

Szwajcaria prawie zalegalizowała marihuanę

Dwadzieścia lat temu konopie były prawie legalne w Szwajcarii. W tym czasie miłośnicy konopi odkryli lukę w szwajcarskiej ustawie o narkotykach, która umożliwiła hodowlę i sprzedaż marihuany zarówno na użytek osobisty, jak i na dużą skalę. Prawo w tamtym czasie nie odróżniało marihuany i konopi na podstawie zawartości THC – dopóki produkty były uprawiane i sprzedawane w celu aromaterapii, były legalne.

W ten sposób legendarne “Hanflädelis” (Hempshops), gdzie szwajcarskie zioła i haszysz można było kupić po umiarkowanych cenach, pojawiły się najpierw w Zurychu, a później w całej Szwajcarii. Rada Państw nawet zatwierdziła ustawę wprowadzoną przez rząd w celu legalizacji w 2001 r., A Rada Narodowa miała pójść w jej ślady.

- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

W tamtym czasie Szwajcaria była pod ogromną presją Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jeśli kraj chciał się przyłączyć do ONZ, Szwajcaria musiała trzymać się “jednolitej konwencji o środkach odurzających z 1961 roku”. Sąsiednie kraje Francja i Niemcy zaczęły coraz głośniej narzekać na marihuanę. We wrześniu 2002 r. Szwajcaria stała się członkiem ONZ. Wkrótce potem Rada Narodowa uległa międzynarodowej presji i odrzuciła ustawę zatwierdzoną rok wcześniej. Szwajcaria miała wybór między legalną marihuaną lub pełnym członkostwem w ONZ i wybrała tę ostatnią.

fot. cannabistraininguniversity.com

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -