- Reklama -
Banner

Związek znajdujący się w korzeniach konopi ma działanie przeciwzapalne

Podczas gdy badania naukowe nad konopiami indyjskimi koncentrują się głównie na wielu związkach występujących w kwiatach konopi, to nowe badanie ma na celu wykorzenienie korzeni konopi do celów terapeutycznych.

Wodny ekstrakt pochodzący z korzeni konopi – którego głównym składnikiem jest kanabisatywa (CsAqEx) – wykazuje działanie przeciwzapalne u myszy i nie powoduje zauważalnych negatywnych skutków ubocznych lub toksyczności, wskazuje nowe badanie opublikowane w Journal of Ethnopharmacology.

Naukowcy odkryli, że CsAqEx wiąże się ze zmniejszeniem wynaczynienia naczyń krwionośnych – wyciek krwi lub innych płynów z naczynia krwionośnego – oraz migracji komórek zapalnych, co pomaga zmniejszyć stan zapalny w uszkodzonych miejscach. Nie zaobserwowano przy tym żadnego wpływu na ośrodkowy układ nerwowy, nie wystąpił również efekt spazmolityczny – skurcz tkanek miękkich – w drogach oddechowych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Naukowcy ocenili skuteczność związku występującego w korzeniach konopi, wywołując stan zapalny u myszy. Aby go wywołać, w łapki myszy wstrzyknęli karageninę i histaminę. Okazało się, że CsAqEx hamował migrację leukocytów (krwinek białych) w dawkach 25, 50 i 100 miligramów na kilogram masy ciała.

CsAqEx wykazał również działanie przeciwzapalne po wstrzyknięciu karageniny w łapy myszy, wykazując zmniejszenie obrzęku przy wszystkich badanych dawkach, przy czym najniższa skuteczna dawka wynosiła 12,5 miligrama na kilogram.

Nie zaobserwowano przy tym żadnego negatywnego wpływu na funkcję motoryczne myszy, co zostało przetestowane przy użyciu testu rotarod i testów motorycznych w otwartym terenie.

Naukowcy nie zauważyli żadnych skutków ubocznych, ani toksyczności tego związku w testach z pojedynczą dawką 1000 miligramów na kilogram. Dawki na poziomie 25 lub 100 miligramów na kilogram masy ciała podawane przez 28 dni również nie wykazały efektów ubocznych. Związek zawarty w korzeniach konopi nie spowodował też żadnych innych zmian w organach myszy.

Korzenie konopi mają długą historię stosowania medycznego, ale ich zastosowania terapeutyczne we współczesnych czasach są w większości ignorowane. Naukowcy z reguły skupiają się na badaniu medycznych właściwości kannabinoidów, takich jak THC i CBD. W ostatnim czasie dużą uwagę badaczy przyciągają terpeny, czyli związki odpowiadające za zapach konopi. Przeprowadzone do tej pory badania wskazują, że działanie konopi nie zależy tylko od stężenia THC i CBD, ale także od profilu terpenowego. Na przykład terpen o nazwie mircen powoduje efekty uspokajające, a terpen o nazwie pinen zwiększa koncentrację i łagodzi psychoaktywne działanie THC. W miarę upływu czasu na pewno dowiemy się o innych właściwościach korzeni konopi, które z pewnością mogą mieć nie tylko działanie przeciwzapalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Bongo gigant 90cm

    Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

    279 
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 
  • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

    42 
  • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować