Dołącz do nas

Zdrowie

Objawy uzależnienia od marihuany – 10 najczęstszych symptomów

Niektóre objawy uzależnienia od marihuany wskazują, że potrzebna jest walka z nałogiem. Kiedy uzależniony postanawia, że nadszedł czas, aby walczyć z uzależnieniem, to pierwszy i najważniejszy krok ma już za sobą – przyznanie się przed samym sobą do uzależnienia.

Czasami jednak trudno być obiektywnym wobec własnych nadużyć związanych z marihuaną. Jeśli nie masz pewności czy nadużywasz trawki lub czy jesteś od niej uzależniony, weź pod uwagę najczęstsze objawy uzależnienia od marihuany i zadaj sobie pytanie, czy masz z nimi problem.

Objawy uzależnienia od marihuany

1. Tolerancja

Według National Institute on Drug Abuse, pierwszym objawem uzależnienia od marihuany jest rosnąca tolerancja. Kiedy zaczyna się używać trawki wystarczy kilka zaciągnięć dymem, aby osiągnąć pożądany efekt. Osoby uzależnione potrzebują dużo większej dawki, aby poczuć te same efekty. Z czasem użytkownik pali więcej i częściej, a wcale nie czuje mocniejszych efektów – jest to tolerancja na marihuanę – pierwsza oznaka uzależnienia od niej.

2. Objawy odstawienia

Osoby uzależnione od marihuany doświadczają kilku nieprzyjemnych objawów jej odstawienia. Jeśli jesteś uzależniony i przestajesz palić marihuanę, możesz doświadczyć bezsenności, pocenia się w nocy, niepokoju, utraty apetytu i nerwowości. Chociaż objawy odstawienia marihuany są dużo słabsze, niż np. objawy odstawienia papierosów lub alkoholu, to nie można ukrywać, że marihuana nie uzależnia i nie doświadczymy nieprzyjemnych objawów odstawienia.

3. Brak kontroli nad używaniem marihuany

Jeśli próbowałeś przestać palić lub palić mniej i nawet powiedziałeś komuś, że robisz sobie przerwę od trawki, ale nie jesteś w stanie tego zrobić to niewątpliwie jest to objaw uzależnienia od marihuany. Objawy takie jak utrata kontroli sa powszechne w wielu rodzajach uzależnień, w tym właśnie uzależnienie od trawki.

4. Wybieranie znajomych, z którymi można zapalić

Wybierasz znajomych w oparciu o to, czy palą marihuanę? Czy spędzasz mniej czasu z przyjaciółmi, którzy nie palą trawki? To kolejny z objawów. W miarę postępów uzależnienia od marihuany zaczynasz zdawać sobie sprawę, że krąg Twoich znajomych to osoby regularnie używające marihuany. Spotykanie się z przyjaciółmi, którzy nie mają w zwyczaju palenia jointów staje się rzadkością.

5. Spędzanie dużo czasu na załatwienie i konsumpcję trawki

Czy spędzasz większość swojego czasu na haju? Jednym z powszechnych objawów uzależnienia od marihuany jest ilość czasu, który poświęca się na palenie trawki i załatwianie jej. Jeśli spędzasz dużo czasu na załatwienie towaru, a następne kilka godzin spędzasz pod jej wpływem, zaniedbując rodzinę i swoje pasje, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że jesteś uzależniony.

6. Palenie zioła, aby się zrelaksować

Czy na koniec dnia palisz jointa, aby się zrelaksować? Jeśli Ty lub Twoi znajomi wybierają trawkę jako sposób na relaks i nie możecie osiągnąć tego stanu bez trawki, to jest to powszechny objaw uzależnienia. Rzeczywiście, badania potwierdzają, że marihuana pomaga się relaksować, koi nerwy i uspokaja, ale jeśli człowiek nie umie się zrelaksować bez używania marihuany, to jest to problematyczne.

7. Brak odpowiedzialności

Czy przestajesz dbać o swoje codzienne obowiązki, kiedy palisz? Jeśli palenie trawki zaburzyło wykonywanie codziennych zajęć, takich jak chodzenie do szkoły lub odpowiedzialność w pracy, może być to większym problemem. Kolejnym z bardziej powszechnych objawów uzależnienia od marihuany jest brak wydajności lub odpowiedzialności, która pojawia się, kiedy osoba uzależniona zbytnio koncentruje się na paleniu jointów, niż na dbałości o wykonywanie podstawowych obowiązków.

8. Używanie marihuany pomimo konsekwencji

Czy poniosłeś przykre konsekwencje palenia trawki? Jeśli dobrze wiesz, że palenie marihuany przysporzyło Ci problemów, a mimo tego nadal to robisz, możesz być uzależniony. Uzależnienie od marihuany może prowadzić do zaniedbań i innych konsekwencji, a używanie jej pomimo świadomości konsekwencji wynikających z tego faktu może tylko pogłębić problemy.

9. Palenie, aby uciec od rzeczywistości

Używanie marihuany, aby uciec od rzeczywistości jest realnym znakiem uzależnienia. Jeśli czujesz, że musisz palić przed pracą, szkołą lub spotkaniem z rodziną, to najprawdopodobniej jesteś uzależniony. Używki nigdy nie powinny być traktowane jako metoda ucieczki od rzeczywistości lub tuszowania tego, co się naprawdę dzieje. Jej używanie może pomóc w niektórych sytuacjach, ale nie rozwiąże realnych problemów.

10. Nieskuteczne próby odstawienia marihuany

Jeden z najbardziej potwierdzonych objawów uzależnienia od marihuany – bezskuteczne próby zmniejszenia ilości spożywanej marihuany, lub jej całkowitego odstawienia. Jeśli sam siebie okłamujesz postanawiając, że będziesz palił mniej lub nie będziesz palił w ogóle, a szukasz wymówek żeby zapalić to znak, że masz problem. Samozaparcie i oświadczenie o swojej woli swoim znajomym lub bliskim osobom może pomóc w zaprzestaniu palenia, ale do tego potrzebna jest silna wola. Jeśli podejmujesz bezskuteczne próby odstawienia marihuany, możesz używać Cannabis Light, który będzie redukował nieprzyjemne skutki odstawienia, a jednocześnie nie będzie wywoływał efektu psychoaktywnego.

Susz CBD Sklep

Opublikowany

dnia

6 komentarzy
Subskrybuj temat
Powiadom o
guest
6 Comments
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lol
Lol
8 miesięcy temu

Te 10 punktow jest omawiane na odwykach jak rozpoznac uzaleznienie. Opisują tak alko, trawe, fete, wszystko.

Krzys
Krzys
1 rok temu

Mam 10 na 10 😔

Marcin
Marcin
1 rok temu

Artykuł w 102% oddaje dokładne syndromy uzależnienia…….wtedy trawka staje się ciężarem a nie przyjemnością…..

Kuba
Kuba
2 lat temu

Straszenie mnie to poryło, nie polecam czytać 🙁

Adra
Adra
1 rok temu
Reply to  Kuba

Skoro samo czytanie artykułu na taki temat napawa Cię lękiem, to chyba najwyższa pora udać się na odwyk kolego.

Dawid
Dawid
1 rok temu
Reply to  Adra

A czy i dla mnie znalazłaby się jakaś błyskotliwa rada koleżanko ? Bo te z internetu od obcych co piszą a potem myślą (o dziwo, niektórzy tak robią) są dla mnie bardzo cenne. Pozdrawiam

Nauka

Czy przerwa od marihuany poprawi efekty i siłę jej działania?

Opublikowany

dnia

Regularni konsumenci trawki często mają zbudowaną tolerancję do tego stopnia, że efekty jej używania są co najmniej niezadowalające. Pomimo zmiany odmiany marihuany i próbowania nowych sposobów konsumpcji, niektórzy konsumenci twierdzą, że efekty działania konopi wydają się być słabe, a po wielokrotnym użyciu podczas jednego dnia są praktycznie zerowe. Aby walczyć z tymi skutkami, niektórzy konsumenci decydują się na przerwę w celu obniżenia ich tolerancji na marihuanę i zwiększenia skutków konsumpcji.

Czym jest łamanie tolerancji na marihuanę?

Łamanie tolerancji to krótkoterminowa przerwa od marihuany, w celu oczyszczenia organizmu z kannabinoidów, w szczególności z THC. Ale czy to działa? Badania wykazały, że regularni konsumenci marihuany rzeczywiście szybko budują tolerancję. Badania przeprowadzone przez dr Milesa Herkenhama z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH) na temat układu receptorów kannabinoidowych i jego tolerancji na marihuanę doprowadziło do następującego wniosku:

“Efekt [marihuany] jest zależny od czasu i dawki, i jest odwracalny, a zatem wydaje się, że mediatorem są receptory kannabinoidowe. Wyniki […] sugerują zmniejszenie efektów przy większym poziomie konsumpcji. “

Chociaż regularne używanie marihuany buduje tolerancję, to można z nią walczyć poprzez przerwę od konsumpcji konopi. Niektórzy konsumenci czerpią korzyści ze zmniejszonego spożycia, podczas gdy inni decydują się na całkowite wstrzymanie się na określony czas, tak aby psychoaktywne efekty marihuany mogły powrócić z pełną mocą.

Łamanie tolerancji może również polegać na zmianie nawyków konsumenta, które mogą wpływać na skuteczność marihuany i jej interakcję z umysłem i ciałem. Na przykład, pomijanie konsumpcji rano może powodować silniejsze efekty podczas wieczornego spożycia. Ostatecznie, długość i trudność złamania tolerancji jest kwestią indywidualną i zależy od wzorców konsumpcji.

Dlaczego warto zrobić przerwę od marihuany?

Zmniejszenie spożycia konopi może nie wydawać się zbyt kuszące, ale istnieją uzasadnione powody, dla których konsumenci mogą chcieć zrobić kilkudniową przerwę.

Poza chęcią obniżenia progu dla kannabinoidów, ci, którzy szukają nowej pracy, mogą odstawić marihuanę, aby wyczyścić swój organizm z kannabinoidów, przygotowując się do testów narkotykowych. Nakazy sądowe, zwolnienia warunkowe i inne kwestie prawne są kolejną rozsądną wymówką do powstrzymania się od spożycia konopi. Turyści mogą również zrobić przerwę przed udaniem się do kraju, który nie jest przyjazny dla konopi. Niektórzy konsumenci robią przerwy na złamanie tolerancji, aby zaoszczędzić pieniądze. I oczywiście, wielu decyduje się na przerwę tylko dlatego, że chcą lepiej wykorzystać działanie marihuany.

Przede wszystkim, przerwa pomoże przypomnieć, że marihuana może być przyjemnym dodatkiem, a nie jedyną rzeczą, która w życiu ma znaczenie. Dzięki jasności umysłu można zyskać (lub odzyskać) szacunek dla siły, jaką ta roślina posiada, szczególnie gdy po długiej przerwie poczuje się efekt euforii, kreatywności i poczucia radości.

Jak długo powinna trwać przerwa od marihuany?

Ponieważ działanie marihuany jest wysoce indywidualną kwestią, to przerwa na złamanie tolerancji może przebiegać w zależności od dotychczasowego schematu konsumpcji. Ogólnie rzecz biorąc, kilka dni bez marihuany powinno wystarczyć, aby zacząć dostrzegać mocniejsze efekty, podczas gdy jedno lub dwutygodniowa przerwa pomoże w zabiciu rutyny związanej z używaniem konopi.

Dla tych, którzy chcą całkowicie wyczyścić swój organizm z kannabinoidów, przerwa powinna trwać przynajmniej 2 tygodnie, ponieważ THC i inne związki mogą pozostać w organizmie przez ponad 30 dni.

Czego konsumenci powinni się spodziewać podczas przerwy od marihuany?

Podczas przerwy na łamanie tolerancji staraj się być aktywnym i nawodnionym. Ćwiczenie na siłowni, uprawianie sportu, spacery i  inne zajęcia fizyczne sprawią, że “reset” nastąpi szybciej. Warto również postawić na prawidłowe odżywianie i skupianie się na dobrych nawykach żywieniowych. Spróbuj biegać, gotować zdrowe posiłki lub zabrać się za hobby, które przyniesie pozytywną energie i poprawi zadowolenie z siebie.

Konsumenci, którzy zdecydują się na przerwę od marihuany, powinni pamiętać, że po powrocie do używania konopi ważne jest, aby zmniejszyć ilość, którą używali przed przerwą. Im dłużej trwa przerwa, tym od niższych dawek powinno się zacząć; w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ilość marihuany, która niegdyś powodowała niewielkie efekty, teraz może być za duża, a efekty będą trudne do opanowania.

Regularni użytkownicy mogą odczuwać objawy odstawienia marihuany, takie jak bezsenność, drażliwość, pocenie się w nocy i dziwne sny, których podczas jednej nocy może być kilka i serio – będą dziwne.

Czy kiedykolwiek robiłeś/aś przerwę na złamanie tolerancji? Podziel się wrażeniami w komentarzu i daj znać, jakie były Twoje wrażenia z pierwszej konsumpcji po przerwie.

Susz CBD Sklep
Czytaj dalej

CBD

Noworodek z Wielkiej Brytanii został najmłodszym uczestnikiem badań nad medyczną marihuaną

Opublikowany

dnia

Najmlodszy pacjent na świecie weźmie udział w badaniach nad medyczną marihuaną

Dwumiesięczny Oscar z Wielkiej Brytanii cierpiący na rzadkie zaburzenie został dołączony do badania klinicznego, aby ustalić, czy marihuana medyczna o niskiej zawartości THC może chronić je przed napadami padaczki i urazami mózgu. Oscar został pierwszym na świecie niemowlakiem, który wziął udział w przełomowym badaniu dotyczącym medycznego zastosowania konopi.

Oscar Parodi został urodzony przez cesarskie cięcie w szpitalu Norfolk and Norwich University Hospital (NNUH) 11 marca. Niestety u dziecka zdiagnozowano encefalopatię niedotlenieniowo-niedokrwienną (ENN), czyli stan spowodowany brakiem tlenu lub przepływu krwi z łożyska. Noworodka przeniesiono na szpitalny oddział intensywnej terapii noworodków i poddano go terapii chłodzącej na 72 godziny.

Dzieci urodzone z encefalopatią niedotlenieniowo-niedokrwienną są narażone na podwyższone ryzyko uszkodzeń mózgu, a jedynym obecnie dostępnym sposobem leczenia tego schorzenia jest terapia chłodząca, w której całe ciało jest schładzane do 33.5°C. Tradycyjna medycyna nie była zbyt skuteczna w leczeniu tego schorzenia, ale neonatolodzy uważają, że kannabinoidy zawarte w konopiach mogą potencjalnie chronić dzieci przed napadamipadaczki i urazami mózgu spowodowanymi tym schorzeniem.

Poprzednie badania wykazały, że marihuana, a właściwie kannabinoidy w niej zawarte są bardzo skuteczne w leczeniu rzadkich zaburzeń padaczkowych u dzieci. W nowszych badaniach testowano potencjał CBD i innych związków występujących w konopiach w celu ochrony przed uszkodzeniami mózgu – z pozytywnym skutkiem. Siła tych badań przekonała Norwich University Hospital (NNUH) do zbadania bezpieczeństwa i skuteczności kannabinoidów u niemowląt urodzonych z ENN.

Po porodzie zwrócono się do mnie z prośbą o wzięcie udziału w tym badaniu i skonsultowałam się z mamą i bratem, który przygotowuje się do zostania ratownikiem medycznym” – powiedziała matka dziecka, 17-letnia Chelsea Parodi w wywiadzie dla The Guardian. „Było ciężko, ale chciałam zrobić wszystko, co mogłam, aby pomóc mojemu dziecku. Oscar przebywał w szpitalu przez dziewięć dni i był monitorowany przez całą dobę.”

Niemowlęta uczestniczące w badaniu otrzymają dożylną dawkę kannabinoidów lub placebo. Naukowcy wybrali mieszankę zawierającą olej konopny o niskiej zawartości THC, który będzie podawany w dawce 0,1 miligrama na kilogram masy ciała, czyli 1/30 dawki dla dorosłych. Przez 120 godzin bezpośrednio po zastrzyku lekarze będą uważnie monitorować parametry życiowe dziecka. Każde dziecko otrzyma tylko jedną dawkę kannabinoidów, a podczass badania lekarze będą kontynuować terapię chłodzącą.

„Tak jak w przypadku każdego badania nad nowym lekiem, mogą wystąpić nieoczekiwane skutki uboczne i nieznane zagrożenia”, powiedział profesor Paul Clarke, konsultant i neonatolog z NNUH. „Mając to na uwadze, badanie zostało starannie zaprojektowane, aby uczynić je tak bezpiecznym, jak to możliwe, dlatego na początku podajemy malutkie dawki i monitorujemy efekty jeszcze dokładniej niż zwykle”.

Nie wiadomo, czy Oscar otrzymał lek na bazie marihuany czy placebo, ale jak twierdzi jego matka, „jak dotąd ma się znakomicie”.

„Cały oddział jest bardzo podekscytowany i jesteśmy dumni, że zrekrutowaliśmy tak małe dzieci do tego badania”, powiedział Clarke dla ITV. „Po raz pierwszy lek pochodzący z konopi testowano dożylnie u dzieci. Mamy nadzieję, że przyda się w zapobieganiu napadom padaczkowym i ochronie mózgu noworodków z HIE. ”

„Zawsze mieliśmy wsparcie ze strony rodzin chcących wziąć udział w badaniach, które często robią to z altruistycznego punktu widzenia, aby pomóc przyszłym dzieciom” – dodał Clarke. „Jedną z zalet tego badania dla rodziców jest dokładniejsze monitorowanie mózgu niemowląt, ponieważ dla badanych dzieci stosuje się bardziej zaawansowany monitor fal mózgowych. Daje to rodzicom większą pewność, że wszelkie napady zostaną wykryte ”.

Trzy lata temu w Wielkiej Brytanii ta próba byłaby całkowicie nielegalna, ale Zjednoczone Królestwo ostatecznie zalegalizowało marihuanę medyczną pod koniec 2018 r. Program marihuany medycznej w Wielkiej Brytanii jest jeszcze w powijakach, ale badania takie jak badanie NNUH z pewnością przekonają lekarzy do leczniczych właściwościach konopi.

Susz CBD Sklep
Czytaj dalej

Popularne