Ukraińscy naukowcy stworzyli odmianę konopi, z której będą robić kamizelki kuloodporne i bieliznę dla żołnierzy

Specjaliści Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy (NAAS) wyhodowali i zaprezentowali nową odmianę uniwersalnej konopi siewnej „Sofia”, która może być wykorzystana do produkcji kamizelek kuloodpornych dla wojska. Jest to podane na stronie internetowej akademii.

Uprawa nowej odmiany daje szanse na rozwój różnych sektorów ukraińskiej gospodarki, w tym przemysłu obronnego, co jest szczególnie ważne w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę, jak podał w piątek portal Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy.

„Włókna konopne w niczym nie ustępują syntetycznemu kevlarowi, z którego wykonane są kamizelki kuloodporne. Płyty konopne mogą wytrzymać pociski przeciwpancerne, a jednocześnie są lżejsze od kevlaru” – mówią naukowcy.

Wykorzystanie włókien konopi w wojsku

Włókna konopne są najmocniejszymi włóknami na świecie i można je łatwo wpleść w lekkie kamizelki kuloodporne, kaski i odzież ochronną. Tkanina z włókien konopnych jest mocniejsza i lżejsza niż Kevlar, a jednocześnie jest odporna na wodę i ogień.

Konopie są niezwykle trwałe, a jednocześnie lekkie, dzięki czemu są doskonałym włóknem do produkcji materiałów odpornych na żywioły. Użycie materiałów z konopi jest o wiele bardziej odpowiednie do ochrony żołnierzy, niż użycie innych materiałów.

NAAN wyjaśnił, że konopie są używane jako tkanina do szycia naturalnej odzieży wojskowej, bielizny, lin i spadochronów, a także mogą być wykorzystywane do budowy i izolacji budynków.

Odmiana “Sofia” zaprezentowana podczas Hemp Fest na Ukrainie

Nowa odmiana konopi została zaprezentowana podczas Hemp Fest w regionie Sumy. W festiwalu wzięło udział 80 czołowych naukowców, rolników, biznesmenów i ekspertów branży konopnej z dziesięciu regionów Ukrainy.

Podczas wydarzenia poruszono m.in. kwestie regulacji legislacyjnych w zakresie przemysłowego przetwórstwa konopi i roślin, aby spełnić potrzeby ukraińskiej gospodarki, szczególnie te obronnościowe.

Jak zaznaczają ukraińscy naukowcy, konopie Sofia mogą zostać również użyte do produkcji specjalnej bielizny dla wojska. Z ich włókien stworzyć da się bowiem naturalną i oddychającą tkaninę. 

Materiał przeszedł już testy w ekstremalnych warunkach, gdzie nie było żadnych produktów higienicznych. Oprócz tego rośliny te prawdopodobnie będą wykorzystywane do budowy i izolacji budynków, wznoszonych podczas odbudowy kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25  Od: panpestka
 • X-MAX V3 Pro

  339  Od: VapeFully
 • Promocja! Fenix Mini Vaporizer

  Fenix Mini Vaporizer

  289  Od: VapeFully
 • Olej CBD FORTE 1000 mg

  79  Od: KombinatKonopny
 • PAX Plus

  PAX Plus

  1179  Od: VapeFully

Mogą Cię zainteresować