- Reklama -
Banner

Ukraińscy naukowcy stworzyli odmianę konopi, z której będą robić kamizelki kuloodporne i bieliznę dla żołnierzy

Specjaliści Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy (NAAS) wyhodowali i zaprezentowali nową odmianę uniwersalnej konopi siewnej „Sofia”, która może być wykorzystana do produkcji kamizelek kuloodpornych dla wojska. Jest to podane na stronie internetowej akademii.

Uprawa nowej odmiany daje szanse na rozwój różnych sektorów ukraińskiej gospodarki, w tym przemysłu obronnego, co jest szczególnie ważne w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę, jak podał w piątek portal Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy.

„Włókna konopne w niczym nie ustępują syntetycznemu kevlarowi, z którego wykonane są kamizelki kuloodporne. Płyty konopne mogą wytrzymać pociski przeciwpancerne, a jednocześnie są lżejsze od kevlaru” – mówią naukowcy.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wykorzystanie włókien konopi w wojsku

Włókna konopne są najmocniejszymi włóknami na świecie i można je łatwo wpleść w lekkie kamizelki kuloodporne, kaski i odzież ochronną. Tkanina z włókien konopnych jest mocniejsza i lżejsza niż Kevlar, a jednocześnie jest odporna na wodę i ogień.

Konopie są niezwykle trwałe, a jednocześnie lekkie, dzięki czemu są doskonałym włóknem do produkcji materiałów odpornych na żywioły. Użycie materiałów z konopi jest o wiele bardziej odpowiednie do ochrony żołnierzy, niż użycie innych materiałów.

NAAN wyjaśnił, że konopie są używane jako tkanina do szycia naturalnej odzieży wojskowej, bielizny, lin i spadochronów, a także mogą być wykorzystywane do budowy i izolacji budynków.

Odmiana “Sofia” zaprezentowana podczas Hemp Fest na Ukrainie

Nowa odmiana konopi została zaprezentowana podczas Hemp Fest w regionie Sumy. W festiwalu wzięło udział 80 czołowych naukowców, rolników, biznesmenów i ekspertów branży konopnej z dziesięciu regionów Ukrainy.

Podczas wydarzenia poruszono m.in. kwestie regulacji legislacyjnych w zakresie przemysłowego przetwórstwa konopi i roślin, aby spełnić potrzeby ukraińskiej gospodarki, szczególnie te obronnościowe.

Jak zaznaczają ukraińscy naukowcy, konopie Sofia mogą zostać również użyte do produkcji specjalnej bielizny dla wojska. Z ich włókien stworzyć da się bowiem naturalną i oddychającą tkaninę. 

Materiał przeszedł już testy w ekstremalnych warunkach, gdzie nie było żadnych produktów higienicznych. Oprócz tego rośliny te prawdopodobnie będą wykorzystywane do budowy i izolacji budynków, wznoszonych podczas odbudowy kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować