Ukraińscy naukowcy stworzyli odmianę konopi, z której będą robić kamizelki kuloodporne i bieliznę dla żołnierzy

Specjaliści Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy (NAAS) wyhodowali i zaprezentowali nową odmianę uniwersalnej konopi siewnej „Sofia”, która może być wykorzystana do produkcji kamizelek kuloodpornych dla wojska. Jest to podane na stronie internetowej akademii.

Ukraina: Odmiana konopi Sofia będzie używana do produkcji kamizelek kuloodpornych
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Uprawa nowej odmiany daje szanse na rozwój różnych sektorów ukraińskiej gospodarki, w tym przemysłu obronnego, co jest szczególnie ważne w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę, jak podał w piątek portal Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy.

„Włókna konopne w niczym nie ustępują syntetycznemu kevlarowi, z którego wykonane są kamizelki kuloodporne. Płyty konopne mogą wytrzymać pociski przeciwpancerne, a jednocześnie są lżejsze od kevlaru” – mówią naukowcy.

Wykorzystanie włókien konopi w wojsku

Włókna konopne są najmocniejszymi włóknami na świecie i można je łatwo wpleść w lekkie kamizelki kuloodporne, kaski i odzież ochronną. Tkanina z włókien konopnych jest mocniejsza i lżejsza niż Kevlar, a jednocześnie jest odporna na wodę i ogień.

Konopie są niezwykle trwałe, a jednocześnie lekkie, dzięki czemu są doskonałym włóknem do produkcji materiałów odpornych na żywioły. Użycie materiałów z konopi jest o wiele bardziej odpowiednie do ochrony żołnierzy, niż użycie innych materiałów.

NAAN wyjaśnił, że konopie są używane jako tkanina do szycia naturalnej odzieży wojskowej, bielizny, lin i spadochronów, a także mogą być wykorzystywane do budowy i izolacji budynków.

Odmiana “Sofia” zaprezentowana podczas Hemp Fest na Ukrainie

Nowa odmiana konopi została zaprezentowana podczas Hemp Fest w regionie Sumy. W festiwalu wzięło udział 80 czołowych naukowców, rolników, biznesmenów i ekspertów branży konopnej z dziesięciu regionów Ukrainy.

Podczas wydarzenia poruszono m.in. kwestie regulacji legislacyjnych w zakresie przemysłowego przetwórstwa konopi i roślin, aby spełnić potrzeby ukraińskiej gospodarki, szczególnie te obronnościowe.

Jak zaznaczają ukraińscy naukowcy, konopie Sofia mogą zostać również użyte do produkcji specjalnej bielizny dla wojska. Z ich włókien stworzyć da się bowiem naturalną i oddychającą tkaninę. 

Materiał przeszedł już testy w ekstremalnych warunkach, gdzie nie było żadnych produktów higienicznych. Oprócz tego rośliny te prawdopodobnie będą wykorzystywane do budowy i izolacji budynków, wznoszonych podczas odbudowy kraju.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -