- Reklama -
Banner

Ukraina legalizuje medyczną marihuanę w leczeniu PTSD i raka u ocalałych z wojny

Ukraiński parlament w czwartek zagłosował za legalizacją medycznej marihuany. Ustawa zezwala na stosowanie marihuany i leków na bazie kannabinoidów dla osób cierpiących na PTSD i nowotwory. Poparcie dla medycznej marihuany wzrasta na Ukrainie w miarę postępu wojny. Ustawa została skierowana do podpisu przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który popiera tę reformę.

Jednoizbowy parlament kraju, Wierchowna Rada, przegłosował ustawodawstwo w czwartek, uzyskując 248 głosów, przy 16 głosach przeciwnych i 33 wstrzymujących się, według oficjalnej strony organu ustawodawczego. Tym samym pokonano przeciwników, którzy próbowali zablokować propozycję poprzez lawinę setek poprawek, nazywanych przez krytyków “spamem” w zeszłym miesiącu.

Ustawa ma na celu legalizację medycznej marihuany dla pacjentów cierpiących na ciężkie choroby i zespół stresu pourazowego (PTSD) wynikającego z trwającego konfliktu z Rosją, która rozpoczęła inwazję na Ukrainę prawie dwa lata temu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Tekst ustawy wyraźnie wymienia tylko raka i PTSD wynikające z wojny jako warunki, dla których medyczna marihuana może być wydawana pacjentom. Przewodniczący komitetu zdrowia stwierdził w lipcu, że prawodawcy codziennie słyszą od pacjentów cierpiących na inne choroby, takie jak choroba Alzheimera i epilepsja, że też powinni mieć dostęp do medycznych konopi.

Ustawa przesuwa marihuanę z kategorii środków ściśle zakazanych do kategorii dostępnych do użytku medycznego na receptę pod Listę II kodeksu narkotykowego Ukrainy.

Ministerstwo Polityki Agrarnej będzie odpowiedzialne za regulację uprawy i przetwarzania marihuany, jak podał Kyiv Post. Narodowa Policja i Państwowa Agencja ds. Leków również będą miały nadzór i uprawnienia egzekwujące w zakresie dystrybucji leku.

W celu zapewnienia dostępu do leków na bazie konopi indyjskich, ustawa ta dodatkowo zezwala na import marihuany z innych krajów.

Projekt był debatowany i przeglądany przez ponad rok po jego wprowadzeniu 10 czerwca 2022 roku, z około 800 zgłoszonymi poprawkami od tego czasu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski musi teraz podpisać ustawę, aby weszła w życie, a prawodawcy szacują, że pacjenci mogą zacząć otrzymywać recepty w drugiej połowie 2024 roku. Zełenski poparł dążenie do legalizacji w przemówieniu do narodu 28 czerwca.

Wszystkie najlepsze praktyki na świecie, wszystkie najskuteczniejsze polityki, wszystkie rozwiązania, bez względu na to, jak trudne czy niezwykłe mogą się nam wydawać, muszą być stosowane na Ukrainie, aby Ukraińcy, wszyscy nasi obywatele, nie musieli znosić bólu, stresu i traumy wojny,” powiedział Zełenski.

Na mocy nowej ustawy lekarze mogą przepisywać marihuanę lub leki zawierające kannabinoidy, a przedsiębiorcy mogą uzyskać licencję na uprawę roślin konopnych.

Jednakże te przedsiębiorstwa będą podlegać całodobowemu nadzorowi wideo, z dostępem dla Policji Narodowej.

Pacjenci posiadający receptę na konopie indyjskie będą również mogli wjechać na Ukrainę lub ją opuścić z niewielkimi ilościami leków.

Maria Mezentseva, ukraińska posłanka i zastępca szefa komisji nadzorującej starania Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej, powiedziała, że ​​ponad 70% mieszkańców kraju popiera legalizację konopi indyjskich do celów medycznych.

Mezentseva stwierdziła w oświadczeniu, że ponad 6 milionów pacjentów, w tym cywile, żołnierze i pacjenci chorzy na raka, potrzebuje leków zawierających konopie indyjskie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 

Mogą Cię zainteresować