- Reklama -
Banner

Starożytni przemytnicy konopi prawdopodobnie wymyślili koło

Wielu konsumentów marihuany uważa, że pomaga ona w generowaniu genialnych pomysłów. Niedawne badania archeologiczne sugerują, że w epoce brązu nawet koło mogło zostać wynalezione przez jedno z trzech plemion, które znane były ze szmuglowania konopi.

Niektórzy uważają, że konopie zostały zastosowane po raz pierwszy w czasie dynastii Shang, pomiędzy 1200 r.p.n.e. a 1050 r.p.n.e (Dynastie Shang i Zhou były uważane w Chinach jako epoka brązu). Wiele historii pokazuje jednak, że historia używania marihuany jest jeszcze starsza.

Epoka brązu miała miejsce około 3000 lat przed naszą erą. To właśnie w tamtym czasie cywilizacje tworzyły dalekosiężne sieci kontaktów. Przemytnicy konopi mieli w tamtych czasach daleko do swoich klientów. Dowody wskazują, że wraz z początkami używania marihuany, podróżnicy epoki kamienia mogli również wynaleźć koło.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Tengwen Long i Pavel Tarasov z Free University w Berlinie zebrali dowody używania konopi ze starożytnych wykopalisk archeologicznych z nadzieją, że zaobserwują ciekawe trendy. Poprzednie dowody sugerują, że w Europie Zachodniej i Japonii zaczęto używać konopi indyjskich w tym samym czasie – około 10.000 lat temu, ale Long i Tarasov doszli do innych wniosków.

Tengwen Long sugeruje, że dostępność marihuany w tym samym czasie w Azji Wschodniej i Europie nie jest przypadkowa. Używanie konopi do produkcji tekstyliów i palenia zaczęło nasilać się w tym samym czasie, kiedy grupa wędrownych pasterzy zaczęła przemierzać konno Eurazję. Konopie zaczęły rozprzestrzeniać się, kiedy zostały ustanowione szlaki handlowe między wschodem a zachodem (jedwabny szlak).

Można zauważyć ten sam trend w przypadku konopi, co w przypadku pszenicy. Pszenica zaczęła być uprawiana 10.000 lat temu na bliskim wschodzie i nie rozprzestrzeniła się do Chin, aż do pojawienia się szlaków handlowych, które przemytnicy konopi prawdopodobnie pomogli utworzyć.

Ci podróżnicy nazywali się Yamnaya. Niektóre teorie sugerują, że Yamnaya mówili w języku proto-indo-europejskim, przodka wszystkich języków europejskich. Nie tylko rozprzestrzeniali oni swój język i kulturę, ale dzielili się swoją wiedzą w zakresie jednego z najbardziej decydujących wynalazków: koła.

Yamnaya uprawiali niektóre odmian konopi znanych z właściwości psychoaktywnych i palili je. Kiedy nie przemierzali szlaków handlowych lub nie wymyślali koła, znajdywali czas, aby uzyskać “haj” podczas obrzędów i rytuałów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować