- Reklama -
Banner

Rząd Finlandii będzie rozważał dekryminalizację marihuany. Obywatele zebrali ponad 50,000 podpisów

Rząd Finlandii wkrótce rozważy dekryminalizację posiadania i uprawy marihuany do użytku osobistego po tym, jak obywatele zgromadzili w petycji ponad 50 000 podpisów. 50 000 podpisów to minimalna ilość, po uzyskaniu której ustawa musi zostać przedyskutowana przez parlament.

Propozycja przewiduje, że posiadanie do 25 gramów konopi indyjskich oraz uprawa maksymalnie czterech roślin nie będą zagrożone karą więzienia. Osoby, które będą zainteresowane uprawą marihuany w domu będą mogły suszyć tylko jedną roślinę w jednym czasie, ponieważ typowa roślina konopi indyjskich daje około tyle suszu, ile wynosi maksymalna dozwolona ilość określona w projekcie ustawy – jeśli ustawa zostanie zatwierdzona.

Kasvua Kannabiksesta, grupa stojąca za petycją, rozpoczęła proces zbierania podpisów w maju, ale zgromadziła większość swoich podpisów w ostatnim miesiącu, kiedy kampania w mediach społecznościowych nabrała tempa.

Ludzie zwykle zostawiają rzeczy na ostatnią chwilę. Niedawno promowaliśmy petycję i rozpowszechniamy nasze przesłanie w mediach społecznościowych ”- powiedziała aktywistka Janne Karvinen. „Z pewnością ponad 50 000, a nawet ponad 100 000 osób w Finlandii popiera ten pomysł”.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych kar dla osób używających marihuany w przestrzeni publicznej oraz w pobliżu dzieci.

Obecnej polityce nie udało się osiągnąć celu redukcji szkód”, czytamy w wyjaśnieniu petycji. „Zakaz używania i posiadania marihuany jest głównie motywowany stworzeniem antynarkotykowej propagandy. Utrzymanie zakazu marnuje zasoby policyjne i szkodzi użytkownikom. ”

Zwolennicy twierdzą, że nakładanie sankcji karnych, nawet drobnych, na użytkowników konopi indyjskich jest szkodliwe, ponieważ ludzie trafiają do rejestru karnego. Przytoczyli również szerszy model dekryminalizacji narkotyków w Portugalii jako przykład skutecznej polityki, która zmniejszyła liczbę przedawkowań i odsetek zakażeń wirusem HIV.

Grupa powiedziała również, że dekryminalizacja marihuany, zamiast legalizacji, oznacza, że prawo w Finlandii pozostanie zgodne z umowami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), które technicznie zabraniają krajom członkowskim dopuszczenia do regulacji i legalnej sprzedaży konopi indyjskich. Te międzynarodowe traktaty nie powstrzymały jednak krajów, takich jak Kanada i Urugwaj od zalegalizowania marihuany do celów osobistych.

Dekryminalizacja oznacza usunięcie z rejestru karnego czynu, który obecnie jest nielegalny i podlega karze. Po dekryminalizacji zakaz nie może być całkowicie zniesiony, ale kara za czyn zostanie zniesiona lub czyn zostanie przekształcony w zwykłe przestępstwo, karane na przykład grzywną.”

Rośnie zainteresowanie dążeniem do dekryminalizacji na całym świecie, w tym dążenie do dekryminalizacji narkotyków innych niż konopie indyjskie. Partia rządząca Szkocją jednogłośnie głosowała za rezolucją wzywającą do zniesienia sankcji karnych za posiadanie narkotyków w tym miesiącu. Czołowy prawodawca w Meksyku poparł pójście dalej, legalizując wszystkie narkotyki jako sposób na ograniczenie przemocy kartelowej. Komitet w Wielkiej Brytanii również wydał raport na rzecz zmiany polityki w tym tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.

Mogą Cię zainteresować