Rząd Finlandii będzie rozważał dekryminalizację marihuany. Obywatele zebrali ponad 50,000 podpisów

Rząd Finlandii wkrótce rozważy dekryminalizację posiadania i uprawy marihuany do użytku osobistego po tym, jak obywatele zgromadzili w petycji ponad 50 000 podpisów. 50 000 podpisów to minimalna ilość, po uzyskaniu której ustawa musi zostać przedyskutowana przez parlament.

Rząd Finlandii rozważa dekryminalizację marihuany
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Propozycja przewiduje, że posiadanie do 25 gramów konopi indyjskich oraz uprawa maksymalnie czterech roślin nie będą zagrożone karą więzienia. Osoby, które będą zainteresowane uprawą marihuany w domu będą mogły suszyć tylko jedną roślinę w jednym czasie, ponieważ typowa roślina konopi indyjskich daje około tyle suszu, ile wynosi maksymalna dozwolona ilość określona w projekcie ustawy – jeśli ustawa zostanie zatwierdzona.

Kasvua Kannabiksesta, grupa stojąca za petycją, rozpoczęła proces zbierania podpisów w maju, ale zgromadziła większość swoich podpisów w ostatnim miesiącu, kiedy kampania w mediach społecznościowych nabrała tempa.

Ludzie zwykle zostawiają rzeczy na ostatnią chwilę. Niedawno promowaliśmy petycję i rozpowszechniamy nasze przesłanie w mediach społecznościowych ”- powiedziała aktywistka Janne Karvinen. „Z pewnością ponad 50 000, a nawet ponad 100 000 osób w Finlandii popiera ten pomysł”.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych kar dla osób używających marihuany w przestrzeni publicznej oraz w pobliżu dzieci.

Obecnej polityce nie udało się osiągnąć celu redukcji szkód”, czytamy w wyjaśnieniu petycji. „Zakaz używania i posiadania marihuany jest głównie motywowany stworzeniem antynarkotykowej propagandy. Utrzymanie zakazu marnuje zasoby policyjne i szkodzi użytkownikom. ”

Zwolennicy twierdzą, że nakładanie sankcji karnych, nawet drobnych, na użytkowników konopi indyjskich jest szkodliwe, ponieważ ludzie trafiają do rejestru karnego. Przytoczyli również szerszy model dekryminalizacji narkotyków w Portugalii jako przykład skutecznej polityki, która zmniejszyła liczbę przedawkowań i odsetek zakażeń wirusem HIV.

Grupa powiedziała również, że dekryminalizacja marihuany, zamiast legalizacji, oznacza, że prawo w Finlandii pozostanie zgodne z umowami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), które technicznie zabraniają krajom członkowskim dopuszczenia do regulacji i legalnej sprzedaży konopi indyjskich. Te międzynarodowe traktaty nie powstrzymały jednak krajów, takich jak Kanada i Urugwaj od zalegalizowania marihuany do celów osobistych.

Dekryminalizacja oznacza usunięcie z rejestru karnego czynu, który obecnie jest nielegalny i podlega karze. Po dekryminalizacji zakaz nie może być całkowicie zniesiony, ale kara za czyn zostanie zniesiona lub czyn zostanie przekształcony w zwykłe przestępstwo, karane na przykład grzywną.”

Rośnie zainteresowanie dążeniem do dekryminalizacji na całym świecie, w tym dążenie do dekryminalizacji narkotyków innych niż konopie indyjskie. Partia rządząca Szkocją jednogłośnie głosowała za rezolucją wzywającą do zniesienia sankcji karnych za posiadanie narkotyków w tym miesiącu. Czołowy prawodawca w Meksyku poparł pójście dalej, legalizując wszystkie narkotyki jako sposób na ograniczenie przemocy kartelowej. Komitet w Wielkiej Brytanii również wydał raport na rzecz zmiany polityki w tym tygodniu.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -