- Reklama -
Banner

Regularne używanie marihuany przez młodych dorosłych związane z poprawą funkcji poznawczych

W badaniach skoncentrowanych na młodzieży i młodych dorosłych narażonych na rozwój zaburzeń psychotycznych, niedawno przeprowadzone badanie przez trzy uniwersytety północnoamerykańskie podważa poglądy krytyków łączących używanie konopi rekreacyjnych z pojawieniem się psychozy. Naukowcy doszli do wniosku, że regularne korzystanie z konopi przez dwa lata nie prowadzi do wcześniejszego wystąpienia objawów związanych z chorobą psychiczną. Co więcej, badanie podkreśla, że konsumpcja ta wiąże się z poprawą funkcji poznawczych oraz zmniejszeniem stosowania leków.

Kto stał za tym badaniem?

Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z Zucker Hillside Hospital, Stanford University School of Medicine, University of Michigan oraz University of California w Davis. Ich prace zostały opublikowane w czasopiśmie Psychiatry Research. Podkreślili oni, że “rekreacyjne korzystanie z konopi stało się tematem o dużym zainteresowaniu jako naturalny katalizator pojawienia się psychozy. Jednak dowody na negatywne skutki konopi dla osób o wysokim ryzyku klinicznym (CHR) są niejednoznaczne.”

Metodologia i wyniki badania

Aby dokładniej zbadać tę kwestię, zespół badawczy śledził 210 uczestników w wieku od 12 do 25 lat, u których zidentyfikowano CHR. Wszyscy oni byli zapisani do Programu Wczesnego Wykrywania i Interwencji w Zakresie Zapobiegania Psychozie (EDIPPP). Przez dwa lata prowadzono dokładne badania porównujące psychiczne samopoczucie i stosowanie leków na receptę pomiędzy regularnymi użytkownikami konopi a osobami, które ich nie używały.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wyniki były zaskakujące: “Ciągłe używanie konopi przez dwa lata nie korelowało z wyższą częstością przejścia w psychozę. Nie pogarszało także objawów klinicznych, poziomu funkcjonowania czy ogólnych funkcji kognitywnych.”

Obserwacje i konsekwencje

Chociaż badacze przyznają, że “regularne używanie konopi może być marginalnie związane z podwyższonym, choć statystycznie nieistotnym, poziomem łagodnych objawów pozytywnych w porównaniu z osobami niepalącymi“. Wskazują również, że “osoby z CHR, które utrzymywały stały wzorzec konsumpcji konopi, wykazywały poprawę w neurokognicji i funkcjonowaniu społecznym wraz z jednoczesnym zmniejszeniem spożycia leków. Co ważne, pomimo zmniejszenia dawki leków, zauważalna była poprawa objawów klinicznych.

Kontekst badania i dalsze informacje

Celem tego badania nie jest promowanie używania konopi wśród młodych ludzi ani proponowanie konopi jako terapii dla osób podatnych na rozwój problemów psychotycznych. Ma ono na celu przyczynienie się do literatury naukowej na temat związku między konopiami a psychozą, co jest szczególnie istotne w kontekście sprzeciwu wobec legalizacji konopi, często opartego na przekonaniu, że odmiany konopi o wysokiej zawartości THC mogą wywoływać choroby takie jak schizofrenia.

W oddzielnym, ale ważnym badaniu, American Medical Association (AMA) opublikowało w styczniu analizę dotyczącą ponad 63 milionów beneficjentów ubezpieczenia zdrowotnego. Wynika z niej, że w stanach, gdzie konopie zostały zalegalizowane, nie odnotowano “statystycznie istotnego wzrostu” diagnoz związanych z psychozą w porównaniu z stanami, gdzie konopie są nielegalne.

Podsumowując, najnowsze badanie dostarcza cennych informacji na temat potencjalnych skutków regularnego używania konopi u osób zagrożonych rozwojem zaburzeń psychotycznych. Wyniki kwestionują panujące założenia i podkreślają znaczenie dalszych badań naukowych nad skomplikowanym związkiem między konopiami a zdrowiem psychicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować