- Reklama -
Banner

Papier z konopi

Pomimo tego, że żyjemy w czasach największego rozkwitu mediów cyfrowych, konsumpcja papieru wciąż wzrasta – w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła o 126 procent. Około 208 milionów ton papieru jest zużywanych na całym świecie każdego roku, a wiele z tych produktów papierowych jest używanych raz, a następnie są one wyrzucane. Na przykład w Stanach Zjednoczonych każdego roku wyrzuca się papier, do którego powstania przyczyniło się miliard drzew.

Prawdopodobnie zastanawiasz się: czy istnieje bardziej przyjazny dla środowiska sposób wytwarzania papieru? Okazuje się, że jest – papier z konopi. Podczas gdy papier konopny nie jest szczególnie powszechny, nie jest on również nowy. Papier konopny był szeroko stosowany we wczesnej historii Ameryki. Niestety ograniczenia prawne w zakresie upraw konopi popchnęły przemysł papierniczy do polegania głównie na drewnie. Jednak aktywiści konopni nie pozwalają zapomnieć o możliwości tworzenia papieru z konopi.

Konopie są zasobem odnawialnym

Papier z konopi - czysty, biały, brązowy z recyklingu

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Jednym z ważnych powodów, dla których warto zwrócić uwagę na konopie jest to, że jest są one wysoce odnawialnym źródło papieru. Podczas gdy drzewa są również “odnawialne”, to zastąpienie ściętego drzewa zajmuje od 20 do 80 lat. Z kolei rośliny konopi można uprawiać każdego roku zbierać plony po zaledwie kilku miesiącach. Oznacza to produkcję większej ilości papieru w stosunku do przestrzeni, na której rosną i oszczędzanie większej ilości naszych cennych lasów.

Konopie nie potrzebują toksycznego wybielacza

Kolejną dużą różnicą w stosunku do papieru z konopi, w przeciwieństwie do papieru pochodzącego z drzew, jest sposób przetwarzania konopi. Do wybielania papieru, drewno wymaga toksycznych środków wybielających, takich jak chlor lub dioksyny. Z drugiej strony konopie można wybielać nadtlenkiem wodoru, co stwarza o wiele mniejsze zagrożenie dla środowiska.

Konopie leczą glebę

Konopie mogą również pomóc, poprawiając jakość gleby, na której są uprawiane. Dzięki procesowi fitoremediacji, konopie wyciągają toksyczne substancje z gleby za pomocą korzeni. Konopie są tak dobrze dostosowane do tego procesu, że zostały użyte w pobliżu Czarnobyla do oczyszczenia zanieczyszczeń radioaktywnych po eksplozji reaktora jądrowego. We Włoszech konopie zostały również wykorzystane do oczyszczenia gleby z dioksyn (jak na ironię, jest to ta sama toksyczna substancja chemiczna, która jest używana do wybielania drewna przeznaczonego na papier).

Papier z konopi jest silniejszy i bardziej trwały

Z konopi tworzy się również znacznie mocniejszy i bardziej wytrzymały papier, niż typowy papier. Papier z drewna szybko się rozkłada i żółknie. Z drugiej strony konopie są jednymi z najsilniejszych naturalnych włókien na świecie. Papier z konopi nie żółknie i opiera się dekompozycji spowodowanej wiekiem. W przypadku dłuższego użycia papieru, takiego jak książki i dzieła sztuki, papier z konopi zawsze wygra z papierem z drewna.

Konopie mogą być przetwarzane więcej razy

Jeśli chodzi o papier, recykling ma duże znaczenie. Papier na bazie drewna można trzykrotnie poddać recyklingowi, zanim będzie on niezdatny do użytku, a papier konopny może być poddawany recyklingowi od siedmiu do ośmiu razy.

Ale pomimo tych punktów na korzyść papieru konopnego, wciąż istnieją bariery, aby zrezygnować z papieru drzewnego na rzecz papieru z konopi.  Na świecie istnieją tylko 23 papiernie przystosowane do używania konopi. Oznacza to, że papier konopny jest droższy i trudniejszy do znalezienia, ale przy większym popycie może się to zmienić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować