- Reklama -
Banner

ONZ sugeruje, że rząd USA musi zmusić stany do wycofania się z legalizacji marihuany

Międzynarodowa Rada Kontroli Narkotyków (INCB), organ Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) odpowiedzialny za kontrolę narkotyków, sugeruje, że Stany Zjednoczone nie przestrzegają międzynarodowej umowy narkotykowej z 1961 roku, ponieważ rząd federalny pozwala poszczególnym stanom w kraju na legalizację marihuany dla dorosłych.

Chociaż INCB krytykowała w przeszłości niektóre kraje za legalizację konopi indyjskich, raport roczny z 2023 roku wydaje się odnosić do reformy na poziomie stanowym w USA. Raport podkreśla, że jednolita konwencja o środkach odurzających z 1961 r., która nakłada na państwa członkowskie obowiązek przestrzenia postanowień Konwencji na własnym terytorium, obowiązuje Stany Zjednoczone, niezależnie od ich systemu federalnego.

Jednolita konwencja o środkach odurzających z 1961 r. sklasyfikowała konopie indyjskie jako wysoce uzależniające i podatne na nadużywanie. Ogranicza używanie konopi indyjskich do celów medycznych i naukowych” – Argumentuje INCB.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Umowa stanowi, że jest ona wiążąca dla wszystkich stron w odniesieniu do ich całego terytorium, a wewnętrzne podziały władzy w obrębie państwa nie mogą być wykorzystywane jako uzasadnienie do niewykonania umowy.

Chociaż praktyczny wpływ tej analizy pozostaje niejasny, warto zauważyć, że międzynarodowa organizacja wykorzystuje zapisy traktatu mającego ponad 60 lat, aby sugerować, że Stany Zjednoczone nie wypełniają swoich obowiązków. Wynika to z faktu, że rząd federalny pozwala stanom na legalizację marihuany w celach rekreacyjnych bez podejmowania działań egzekucyjnych.

INCB powiedziała, że dekryminalizacja posiadania bez pozwalania na sprzedaż może być uważana za zgodną z konwencjami, o ile pozostanie w granicach określonych przez traktat. Jednak pełna legalizacja dla dorosłych jest „w sprzeczności z obowiązkami wynikającymi z konwencji dotyczących kontroli narkotyków”.

Poza kwestiami reformy konopi indyjskich zgodnie z prawem międzynarodowym, rada skrytykowała także kraje, które zezwalają na legalizację i ogólną konsumpcję marihuany. Na przykład argumentowała, że dostępność i potencjał produktów konopnych na rynkach nielegalnych stanowią rosnące ryzyko zdrowotne. Dodatkowo, zezwolenie i ekspansja legalnych firm konopnych przyczyniły się do normalizacji i bagatelizacji używania konopi indyjskich oraz zmniejszenia postrzegania związanych z nimi szkód.

Międzynarodowa Rada Kontroli Narkotyków (INCB), agencja ONZ odpowiedzialna za kontrolę narkotyków, wyraziła zaniepokojenie tym, że organizacje przestępcze zajmujące się masową produkcją i przemytem nielegalnych narkotyków czerpią korzyści z rosnącego popytu na marihuanę.

Trend ten stanowi wyzwanie dla krajów członkowskich międzynarodowych, które podpisały jednolitą konwencję o środkach odurzających z 1961 roku. Konwencja ta przewiduje, że używanie narkotyków powinno być ograniczone do celów medycznych i naukowych, a każde inne użycie powinno być traktowane jako “karalne przestępstwo”.

Chociaż niektóre kraje próbowały uzasadnić legalizację marihuany jako promowanie zdrowia i bezpieczeństwa oraz poszanowanie zasad praw człowieka, rada odrzuciła te argumenty. Rada twierdzi, że dowody na wpływ legalizacji są mieszane, a szczególnie martwi się wpływem na nielegalny handel marihuaną.

INCB sugeruje, że legalizacja nie jednoznacznie zmniejszyła nielegalną sprzedaż, a rynek dostaw nielegalnych produktów utrzymał się, choć w różnym stopniu, we wszystkich stanach legalizujących marihuanę. Rada nie zauważyła, że przed legalizacją sprzedaż marihuany odbywała się wyłącznie na nieuregulowanym, nielegalnym rynku. Niektóre stany, takie jak Kalifornia, stawiają walkę z nielegalnym handlem jako priorytet.

Jak dotąd państwa członkowskie, które posunęły się naprzód w procesie legalizacji, nie zostały ukarane przez ONZ.

W 2020 roku Kanada przesłała komentarze do rady ds. egzekwowania prawa antynarkotykowego, broniąc swojego legalnego prawa dotyczącego konopi indyjskich. Te komentarze pojawiły się około dwa lata po tym, jak INCB ostrzegło swoich członków, aby nie podejmowali dokładnie takiego kroku, jaki zrobiła Kanada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

    Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

    179 
  • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

    42 
  • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

    69 
  • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować