- Reklama -
Banner

Marihuana nie jest “narkotykiem przejściowym”, a legalizacja nie prowadzi do nadużywania innych substancji

W badaniu opublikowanym na początku tego miesiąca naukowcy z University of Colorado sprawdzili, czy marihuana jest “furtką do narkotyków”, która prowadzi do używania innych twardszych narkotyków.

Badania wykazały, że kiedy państwo legalizuje marihuanę, nie prowadzi to do używania przez dorosłych innych substancji ani wzrostu nadużywania substancji, zarówno konopi indyjskich, jak i innych substancji. W rzeczywistości badanie wykazało, że legalizacja może prowadzić do zmniejszenia problemów związanych z alkoholem.

Badanie przeprowadzone na grupie 4000 bliźniąt z Kolorado i Minnesoty nie wykazało również związku między legalizacją marihuany a wzrostem problemów poznawczych, psychologicznych, społecznych, w związkach lub finansowych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Teoria marihuany jako “narkotyku przejściowego” pojawiła się w latach 70. XX wieku. Owinięta była przekazem wojny z narkotykami, czyli kampanii, która rzekomo próbowała ograniczyć używanie narkotyków w Stanach Zjednoczonych, ale ostatecznie celowała w ludzi kolorowych w celu ich masowego uwięzienia.

Teoria sugeruje, że marihuana i alkohol to „miękkie” narkotyki, które są łatwe do zdobycia – zwłaszcza dla nastolatków – i że ich używanie prowadzi do używania twardych narkotyków, takich jak kokaina, heroina i inne, a także do uzależnienia.

Przeciwnicy legalizacji konopi od dawna reklamują marihuanę jako “furtkę do twardych narkotyków”, aby zablokować lub opóźnić działania legalizacyjne. To badanie pomaga obalić fałszywą narrację na temat marihuany i nadaje wagę działaniom na rzecz legalizacji.

Naprawdę nie znaleźliśmy żadnego poparcia dla wielu teorii, o które martwią się przeciwnicy legalizacji” – powiedziała główna autorka Stephanie Zellers w komunikacie prasowym. „Z punktu widzenia zdrowia publicznego wyniki te są uspokajające”.

Co mówi badanie?

W trwających dwie dekady badaniach na University of Colorado i University of Minnesota wzięło udział ponad 4000 bliźniaków — 40% mieszkających w stanie z legalną marihuaną rekreacyjną (Kolorado) i 60% w stanie bez legalnej marihuany (Minnesota). Wykorzystanie bliźniąt w badaniu „kontroluje szeroki zakres zmiennych, w tym wiek, pochodzenie społeczne, wczesne życie rodzinne, a nawet dziedziczenie genetyczne” – powiedział autor John Hewitt.

Porównując 40% bliźniąt mieszkających w w stanach z legalną marihuaną z tymi, które mieszkają w stanach, w których jest to nadal nielegalne, naukowcy postanowili uzyskać ogólne pojęcie o efektach legalizacji.

Uczestnicy byli badani w dwóch różnych momentach: przed 2014 rokiem, kiedy w Kolorado rozpoczęto sprzedaż legalnej marihuany oraz klika lat później. Naukowcy badali uczestników w wieku od 24 do 49 lat, od okresu dojrzewania, zbierając dane na temat używania alkoholu, tytoniu, konopi indyjskich i kilku nielegalnych narkotyków, a także ich zdrowia psychospołecznego.

Co zaskakujące, naukowcy nie znaleźli związku między legalizacją konopi indyjskich a zwiększonym ryzykiem zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich lub uzależnieniem od konopi indyjskich. 

W przypadku używania niewielkich ilości konopi indyjskich, które dotyczyło większości osób dorosłych, legalizacja nie wydaje się zwiększać ryzyka zaburzeń związanych z używaniem substancji” – powiedział współautor, dr Christian Hopfer. Dotyczyło to zarówno konopi indyjskich, jak i innych substancji.

Badanie nie wykazało również związku między legalizacją a problemami poznawczymi, psychologicznymi, społecznymi, związkowymi lub finansowymi u poszczególnych osób.

Należy zauważyć, że badanie było ograniczone pod pewnymi względami, ponieważ skupiało się tylko na osobach z Minnesoty i Kolorado, a 92% uczestników było rasy białej. Ponadto, zgodnie z badaniem, badani „charakteryzowali się niskim poziomem używania substancji i dysfunkcji psychospołecznych”.

Dlaczego to badanie jest ważne

Chociaż idea marihuany jako narkotyku przejściowego staje się reliktem przeszłości, dalsze podważanie tej teorii może doprowadzić do tego, że więcej państw zalegalizuje marihuanę do użytku rekreacyjnego.

Wraz z legalizacją pojawiają się nowe regulacje i testowanie produktów, co jest niezbędnym krokiem w celu upewnienia się, że konsumenci wiedzą, co zawierają ich produkty z konopi indyjskich. To nie zdarza się w przypadku produktów z nielegalnego rynku. Legalizacja prowadzi również do dalszych badań nad rośliną, aby lepiej zrozumieć jej zalety i skutki.

Autorzy badania zauważają, że chociaż legalizacja nie prowadzi do zaburzeń związanych z nadużywaniem konopi indyjskich lub innych substancji, potrzebne są dalsze badania nad rośliną, w szczególności nad mocą, dawkowaniem i wzorcami konsumpcji THC.

Nasze badanie sugeruje, że nie powinniśmy zbytnio przejmować się codziennym używaniem przez dorosłych w zalegalizowanym środowisku, ale żaden narkotyk nie jest wolny od ryzyka” – powiedział Hewitt. „Błędem byłoby jednak lekceważenie ryzyka związanego z wyższymi dawkami substancji, która jest stosunkowo bezpieczna w małych ilościach”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

    69 
  • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

    42 
  • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

    Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

    179 
  • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować