- Reklama -
Banner

Konopie mogą zastąpić polietylen w opakowaniach plastikowych, wynika z kanadyjskich badań

Pierwszym głównym zastosowaniem bioplastiku z konopi może być opakowanie, jak sugerują najnowsze badania kanadyjskich naukowców. Zespół z Western University (WU) w London, Ontario, zastąpił granulki polietylenu o wysokiej gęstości, używane w tradycyjnych tworzywach sztucznych, proszkiem uzyskanym z mielenia łodyg konopi. Materiał ten wprowadzono bezpośrednio do procesu produkcyjnego obecnie stosowanego do produkcji opakowań, bez dodawania specjalnej technologii czy procesów.

Ta praca pokazuje nową serię biokompozytów… które mogą być w pełni pozyskiwane z odnawialnych źródeł i mają duży potencjał do biodegradacji w środowisku“, według badania opublikowanego w Journal of Polymer Science.

Bioplastyka z konopi: ‘Działa świetnie’

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Testy wykazały, że choć wytrzymałość i plastyczność materiału na bazie konopi nie spełniają norm obowiązujących w konwencjonalnych tworzywach sztucznych, to jest on silniejszy i bardziej plastyczny niż inne materiały roślinne, a jego jakość jest wystarczająca dla wielu zastosowań.

Jeśli chodzi o opakowania, plastik zastępuje rzeczy takie jak metal i szkło. Są one ciężkie i drogie“, mówi Elizabeth Gillies, profesor chemii na WU i autorka artykułu, w rozmowie z kanadyjskim nadawcą CBC. “W zależności od kształtu, konopie mogą mieć włóknistą strukturę, która świetnie sprawdza się jako wzmocnienie dla materiałów.”

Kryzys plastikowy

W obliczu programów recyklingu, które nie są w stanie rozwiązać problemu odpadów plastikowych, a także globalnego kryzysu zanieczyszczenia mikroplastikiem, biokompozyty z konopi oferują alternatywę przyjazną dla planety, zauważa autorka badań.

Recykling szkła nie jest bardzo dochodowym biznesem, a choć wiele tworzyw sztucznych jest potencjalnie nadających się do recyklingu, w praktyce często tak nie jest“, mówi Gillies, która pracuje w wydziale inżynierii chemicznej i biochemicznej uniwersytetu, a także jest przewodniczącą Kanadyjskiego Komitetu Badań nad polimerami biomateriałów naWU.

Trzeźwe spojrzenie na perspektywy biznesowe

Artykuł wpisuje się w rosnący hype wokół włókna konopnego jako surowca do produkcji bioplastików, jednak trzeźwo ocenia potencjał biznesowy tego rozwiązania: “Pod względem kosztów, biomateriały są obecnie droższe w produkcji niż tworzywa sztuczne, ale firmy pracują nad optymalizacją i obniżeniem cen, więc spodziewamy się obniżenia kosztów w nadchodzących latach, wraz z poprawą tych technologii.”

Bioplastik z konopi, podobnie jak ekologiczne materiały budowlane na bazie konopi, na pewno spotkają się z silnym oporem ze strony producentów plastiku, których produkty oparte są na ropie naftowej. Oznacza to, że inwestycje w sektor bioplastików będą się rozwijać powoli, ponieważ jest on w zasadzie nadal na etapie eksperymentalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować