- Reklama -
Banner

Jak plastik konopny może uratować gospodarkę i naszą planetę

Spis treści

Na dalekich wodach Oceanu Spokojnego znajduje się mieszanka najróżniejszego rodzaju śmieci: Butelki z wodą, zabawki, używane prezerwatywy, części komputerowe, pieluchy, reklamówki i wiele innych przedmiotów.

Kiedy plastik dzieli się na małe kolorowe kawałeczki, zjadane są one przez ryby i ptaki, które umierają z powodu dużej ilości plastiku w organizmie. Ale niektóre przeżywają. Duże ryby jedzą małe, a następnie te ryby spożywane są przez ludzi. Chemikalia i ropa naftowa używana do produkcji tworzyw sztucznych przechodzą przez cały łańcuch pokarmowy, aż do ludzi. Związki te mogą powodować raka, niepłodność i wiele innych chorób, z których niektóre są śmiertelne.

Jednak na całym świecie korporacje produkują wyroby z tworzyw sztucznych przeznaczonych do krótkotrwałego użytku, ponieważ plastik jest ogromnym biznesem. Jedyną alternatywą dla plastiku jest bioplastik – który nie jest wytwarzany z ropy naftowej, ale z olejów roślinnych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Ze wszystkich bioplastioków, plastik konopny wydaje się najmocniejszy i najtańszy w produkcji. Czy konopie mogą być rozwiązaniem w produkcji plastiku?

Tworzywa sztuczne przeniknęły do naszego życia w takim stopniu, że każdy człowiek jest właściwie otoczony plastikiem. Ale problem z nim polega na tym, że czas jego rozkładu waha się od 100 do 1000 lat, co jest niepokojące z tego powodu, że zalewa on morza i oceany.

Polietylen jest najpopularniejszym tworzywem sztucznym. Rocznie produkowanych jest ponad 80 ton. Polietylen jest używany do produkcji plastikowych pojemników do przechowywania żywaności, butelek, laminatów i reklamówek. Każdego roku na całym świecie używanych jest trylion (1,000,000,000,000) jednorazowych reklamówek. W każdej minucie używanych jest milion reklamówek. Każda z tych reklamówek używana jest przez kilka minut, ale potrzeba 1000 lat, aby uległa ona degradacji.

Przemysł tworzyw sztucznych jest bardzo tajny i w znacznym stopniu nie jest uregulowany. Wiele procesów produkcji jest “zastrzeżonych” i są objęte tajemnicą. Tymczasem przemysł tworzyw sztucznych silnie związany jest z sektorem energetycznym – 4 procent światowej rocznej produkcji ropy naftowej trafia do produkcji tworzyw sztucznych.

Plastik konopny

Konopie przemysłowe stanowią doskonałą alternatywę dla tworzyw sztucznych pochodzących z ropy naftowej, ale pozostają nielegalne ze względu na powiązanie z konopiami indyjskimi. Konopie przemysłowe nie sa jednak psychoaktywne, ze względu na niskie stężenie THC.

Na rynku tworzyw sztucznych konopie mogłyby z powodzeniem konkurować z tworzywami sztucznymi na bazie ropy naftowej, ponieważ plastik konopny jest lepszym produktem niż syntetyki, takie jaki polietylen i może być wytwarzany na tej samej maszynie, która obecnie służy do produkcji tworzyw sztucznych. Wkrótce te maszyny mogą być przeznaczone do produkcji plastiku konopnego, który jest w 100% biodegradowalny i 2.5 razy silniejszy niż tworzywa sztuczne.

Obecnie największym producentem konopi na świecie są Chiny. Chiny stanowią 50% światowej produkcji konopi, które głównie wykorzystywane są do produkcji włókien, z których tworzone są np. ubrania. Największym dostawcą konopi przemysłowych jest Kanada, która koncentruje się wokół jadalnych aspektów konopi – nasion i olejów. Żaden kraj nie uprawia konopi z nastawieniem na produkcję tworzyw sztucznych, chociaż pierwszy kraj, który to zrobi z pewnością będzie czerpał korzyści finansowe z tego ogromnego przemysłu przyszłości.

W 1941r. Henry Ford zaprojektował samochód w całości wykonany z konopi, a nie ze stali, który może wytrzymać 10 razy większe uderzenia, niż stal. Samochód ten był również jednym z pierwszych, który mógł być napędzany biopaliwem z konopi, dzięki czemu emisja spalin jest o wiele mniejsza, niż w przypadku samochodów napędzanych paliwem.

“Wiele krajów zaczyna legalnie uprawiać konopie przemysłowe, a to wielki znak, że wracamy do punktu, w którym zaczęło się wytwarzanie produktów z konopi przemysłowych. Powinniśmy zrobić wszystko co możemy, abyśmy mogli uprawiać konopie na biopaliwo, papier, plastik i wszystko co możliwe.”

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować