- Reklama -
Banner

Istnieje już ponad 20000 badań nad marihuaną. Czego jeszcze o niej nie wiemy?

Marihuana jest już najbardziej zbadaną rośliną na ziemi, i prawdopodobnie jedną z najczęściej badanych substancji leczniczych znanych człowiekowi. Do tej pory istnieje ponad 20.000 opublikowanych badań lub opinii w literaturze naukowej dotyczących marihuany i jej związków aktywnych. W samym 2009 roku zostało opublikowanych ponad 2700 badań, i kolejne 900 w 2010 roku.

Czego się dowiedzieliśmy z tych 20 000 badań? Nic dziwnego, że całkiem sporo. Wiemy, że marihuana i jej składniki aktywne są wyjątkowo skuteczne i bezpieczne jako związku terapeutyczne. W przeciwieństwie do większości leków, kannabinoidy są praktycznie nietoksyczne dla ludzkich komórek i narządów,  i człowiek nie jest w stanie ich przedawkować. W odróżnieniu od opiatów, kannabinoidy nie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, w wyniku czego posiadają one praktycznie niespotykany profil bezpieczeństwa.

Metaanaliza opublikowana w 2008 roku w Journal of the Canadian Medical Association wykazała, że 30 lat stosowania leków na bazie konopi nie było powiązane z poważnymi i niepożądanymi skutkami ubocznymi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wiemy też, że roślina konopi zawiera ponad 60 związków czynnych, które prawdopodobnie posiadają charakterystyczne dla konopi właściwości terapeutyczne. Są to między innymi THC, THCV, CBD, THCA, CBC i CBG. Niedawna opinia Raphaela Mechoulam i jego kolegów wskazuje na ponad 30 oddzielnych efektów terapeutycznych – w tym między innymi właściwości przeciwnowotworowe, właściwości przeciwcukrzycowe i neuroochronne – w kannabinoidach innych niż THC.

Wreszcie wiemy, że cywilizacja używa konopi jako środka terapeutycznego lub w celach rekreacyjnych od tysięcy lat ze stosunkowo niewielkimi negatywnymi konsekwencjami – zarówno dla poszczególnych użytkowników jak i społeczeństwa.

Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia zleciła ekspertom porównanie konsekwencji zdrowotnych i społecznych korzystania z marihuany w porównaniu między innymi do alkoholu, tytoniu i opiatów. Po przeanalizowaniu szkód wywołanych tymi używkami, naukowcy stwierdzili: “Ogólnie rzecz biorąc, większość z tych ryzyk związanych z marihuaną są małe lub w umiarkowanej wielkości. Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia publicznego w powónaniu ze skalą zagrożenia spowodowaną przez alkohol i tytoń. Marihuana stanowi znacznie mniejszy problem zdrowia publicznego, niż obecnie stosowany tytoń i alkohol.” Potwierdza to ostatni raport, który mówi, że marihuana jest 114 razy bardziej bezpieczna od alkoholu.

To w skrócie jest to, co “wiemy” o marihuanie, jednak już sam skrót daje nam na tyle obszerne informacje, że sam fakt aresztowania ludzi za to, że ją posiadają jest absurdalny. Ciekawe ile jeszcze badań naukowych trzeba zrobić, aby marihuana była legalna na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować