- Reklama -
Banner

6 zaskakujących faktów o THC

THC, lub tetrahydrokannabinol jest podstawowym składnikiem odpowiedzialnym za haj wywołany używaniem marihuany.

Ale haj to nie całe dobro które oferuje THC. Ma również szeroki zakres zastosowań medycznych, i jest powszechnie stosowany w łagodzeniu bólu, nudności, depresji i wielu innych chorób.

Badania naukowe na THC rozpoczęły się lata temu w Izraelu, i od tego czasu rozprzestrzeniły się w wielu krajach na całym świecie, jednak wiele z nich nadal traktują marihuanę jako narkotyk i jej posiadanie jest karane.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Oto sześć faktów, które warto wiedzieć:

 

1. THC zostało odkryte w 1964r.

thc-cbd(Foto: Yoray Liberman/Israel21c.org)

 

THC po raz pierwszy zostało wyizolowane i zsyntetyzowane  z konopi indyjskich przez Izraelskiego naukowca Raphaela Mechoulam.

Jako student na początku lat 60-tych, Dr Mechoulam zauważył, że składniki czynne w morfinie i kokainie zostały odizolowane, ale nikt nie zrobił tego z marihuaną.

Dr Mechoulam tak szybko chciał przeprowadzić swoje badania, że złamał prawo uzyskując marihuanę od jego przyjaciela który pracował w policji. Jako naukowiec wyizolował on THC w 1964r. co stało się początkiem jego długiej kariery poświęconej badaniom konopi.

Odkrycie THC utorowało drogę do późniejszych odkryć Dr Mechoulama. Zdobył on wiele wyróżnień, w tym Discovery Award NIDA w 2011r.

 

2. THC jest jednym z ponad 60 aktywnych składników konopi.

thc-fakty(Foto: Coleen Niebezpieczeństwo / Trendy w Pharmaceutical Sciences)

Pomino, że jest najbardziej znanym składnikiem marihuany, THC jest tylko jednym z wielu z związków marihuany. THC należy do unikalnej klasy związków zwanych kanabinoidy. Od czasu odkrycia dr Mechoulama, zostało odkrytych ponad 60 innych kannabinoidów.

THC i CBD zwykle mają najwyższe stężenie ze wszystkich kannabinoidów.

 

3. THC jest powszechnie stosowane w lekarstwach

thc-informacje(Foto: deamuseum.org)

Podczas gdy THC jest nadal nielegalne w większości krajów na świecie, jego syntetyczne wersje były legalnie przepisywane przez dziesięciolecia.

Pierwszy lek oparty na THC, to pigułki sprzedawane jako Marinol ( nazwa naukowa: Dronabinol), zostały opracowane przez firmę Unimed Pharmaceuticals finansowane przez Narodowy Instytut Leczenia Raka. W 1985r. Marinol został zatwierdzony przez FDA do leczenia skutków chemioterapii, nudności i wymiotów.

Od tego czasu inne środki farmaceutyczne, zawierające THC również zostały opracowane. Należą do nich Casamet (nabilon), syntetyczny izomer THC i Sativex (nabiximols), a cały ekstrakt konopi podawany jest jako areozol podawany do jamy ustnej.

 

4. THC może chronić komórki mózgu i stymulować ich wzrost

thc-informacje2(Foto: opensourceway / flickr)

Wbrew powszechnemu przekonaniu, THC okazał się mieć wiele pozytywnych skutków dla komórek mózgowych. Podczas gdy większość używek jest neurotoksyczna, THC jest uważany za neuroprotekcyjny, czyli może chronić komórki mózgowe od uszkodzeń spowodowanych przez takie rzeczy jak stan zapalny i stres oksydacyjny.

Co więcej, naukowcy wykazali, że THC może powodować wzrost nowych komórek mózgu, co jest nazywane jako proces neurogenezy. Efekt ten został odkryty w 2005r. przez naukowców z University of Saskatchewan.

Naukowiec i autor tego badania dr Xia Zhang w rozmowie z Science Daily powiedział, że “Większość leków tłumi neurogeneze. Tylko marihuana ją powoduje

 

5. Substancje podobne do THC są w ludzkim organiźmie

thc-fakty2(Zdjęcie: National Institutes of Health)

 

Po odkryciu THC, naukowcy przez lata szukali podobnych substancji chemicznych u ludzi, które mogłyby wyjaśnić jego skutki. W 1992 roku, Dr Mechoulam i jego zespół wykonał kolejny przełom, kiedy odkryli cząsteczkę o nazwie anandamid.

Jak się okazuje, anandamid jest jednym z kilku kanabinoidów produkowanych w różnych częściach ciała, w tym w mózgu. Substancje chemiczne w marihuanie naśladują naturalnie występujące kannabinoidyendokannabinoidy.

Anadamid w mózgu odpowiada za regulowanie nastroju, snu, apetytu i pamięci.

 

6. THC nie zawsze odpowiada za “faze”

thc-informacje3(Foto: Tinou Bao / flickr)

Większość ludzi wie, że tetrahydrokanabinol ma zdolność do wywoływania euforii, lub haju. Co ciekawe, nie samo THC ma na to wpływ.

To dlatego, że THC jest najczęściej obecny w roślinie jako THCA czyli prekursor kwasowy. THCA nie jest psychoaktywny, dlatego spożywanie konopi na surowo nie jest popularne wśród jej użytkowników. Mimo to, użytkownicy marihuany medycznej często stosują tą metodę, odkąd okazało się, że THCA posiada niektóre z korzyści terapeutycznych jakie ma THC.

THCA zazwyczaj przekształcane jest do THC pod wpływem ciepła, w reakcji znanej jako dekarboksylacja. Jednakże, kiedy rośliny są przechowywane, małe ilości kwasu mogą przekształcić się w tetrahydrokanabinol.

 

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować