- Reklama -
Banner

Irlandia częściowo depenalizuje wszystkie narkotyki

Irlandzcy urzędnicy ogłosili 2 sierpnia, że posiadanie niewielkich ilości narkotyków będzie rozpatrywane w kategoriach zdrowia publicznego. Oznacza to, że posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie będzie rozpatrywane w kategoriach prawa karnego.

Plan został ogłoszony pod koniec ubiegłego tygodnia przez Ministra Zdrowia Simona Harrisa, Ministra Sprawiedliwości Charliego Flanagana i Ministra Stanu Catherine Byrne. Byrne jest również odpowiedzialna za strategię antynarkotykową w Irlandii.

„To bardzo ważny dzień. Zbyt długo patrzyliśmy na używanie narkotyków tylko z perspektywy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych – powiedział Harris w oświadczeniu. „Uzależnienie wpłynęło na wiele rodzin i wiele społeczności. Bardzo ważne jest, abyśmy patrzyli poza utarte standardy, które społeczeństwo wywiera na osoby uzależnione, zamiast zastanowić się, jak system może im pomóc. ”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Irlandia pracuje nad tym planem od listopada 2015 r., kiedy ówczesny premier Aodhán Ó Ríordáin ogłosił, że kraj podejmie środki w celu dekryminalizacji posiadania nielegalnych narkotyków na własny użytek, próbując walczyć z problemami uzależnienia od narkotyków w tym kraju.

Zgodnie z oświadczeniem z biura Harrisa, nowe tak zwane „podejście zdrowotne” składa się z dwóch elementów. Po tym, jak Garda (tak nazywają się policjanci w Irlandii) stwierdzi, że znalezione przez nich narkotyki są przeznaczone do użytku osobistego, ich konsumenci będą kierowani do służby zdrowia w celu przeprowadzenia kontroli i krótkiej interwencji. Za drugim razem Garda będzie miała możliwość ostrzeżenia konsumenta. Przy trzecim zatrzymaniu konsument będzie już podlegał wymiarowi sprawiedliwości i właśnie w przypadku tego trzeciego przestępstwa konsekwencje posiadania konopi indyjskich stają się nieco niejasne.

Jak posiadanie marihuany będzie karane w Irlandii

W przypadku konopi ważne będzie, jak irlandzka policja policzy pierwsze dwa przestępstwa. Prawo dotyczące konopi indyjskich, które wciąż obowiązuje w Irlandii, pochodzi z ustawy o nadużywaniu narkotyków z 1977 r. Artykuł 27 ustawy wskazuje, że pierwsze przestępstwo związane z posiadaniem marihuany jest karane grzywną w wysokości 50 funtów (obecnie przeliczonych na euro), a drugie przestępstwo oznacza grzywnę w wysokości 100 funtów. W przypadku trzeciego przestępstwa grozi grzywna „nieprzekraczająca 250 funtów lub, według uznania sądu, pozbawienie wolności na okres nieprzekraczający dwunastu miesięcy, albo zarówno grzywna, jak i kara pozbawienia wolności”.

Jednak zgodnie z nowym planem ukierunkowanym na zdrowie nie jest jasne, czy osoby zatrzymanie z niewielkimi ilościami konopi zostaną obciążone pierwszą i drugą grzywną, czy nie. Czy kary zaczną obowiązywać dopiero po trzecim wykroczeniu? Czy grzywny zostaną zniesione na korzyść podejścia do zdrowia publicznego, co nadal prowadzi do możliwego roku spędzonego w więzieniu za trzecie przestępstwo. Od samego początku wygląda na to, że nowe prawo zastąpi poprzednie.

„Dzisiaj jest początek nowego podejścia”, powiedział Harris. „Nowe podejście, które oferuje ludziom pomocną dłoń, a nie kajdanki. Takie, który oferuje osobie drugą szansę. Jestem przekonany, że pomoże nam to w walce z uzależnieniem od narkotyków i ostatecznie uratuje życie ”.

Irlandia nadal naciska na marihuanę medyczną

Nie wszyscy są zadowoleni z tego, jak wprowadzony został plan częściowej dekryminalizacji. Wśród nich jest Gino Kenny, który prowadził walkę o marihuanę medyczną w Irlandii od 2016 r. Po latach silnej presji ze strony Kenny’ego i rodzin w całej Irlandii, Minister Zdrowia Simon Harris tego lata podpisał pięcioletni program pilotażowy marihuany medycznej.

„Chociaż z zadowoleniem przyjmuję politykę przekierowywania osób przyłapanych na posiadaniu narkotyków na użytek własny do systemu opieki zdrowotnej, a nie do systemu wymiaru sprawiedliwości, uważam, że ograniczenie jej do pierwszego przestępstwa jest w rzeczywistości polityką przejściową, a nie pełną dekryminalizacją ”- powiedział Kenny w oświadczeniu dla na Facebooku. „Jeśli naprawdę chcemy zająć się problemem używania narkotyków i uzależnień w społeczeństwie, musimy przyjąć postępową politykę opartą na podejściu prozdrowotnym, a nie kryminalizować osoby, które potrzebują pomocy, a nie kary więzienia”.

Kenny zauważył, że prawo nakazujące postrzeganie konsumentów narkotyków w kategoriach zdrowia publicznego ma sens, ale „kierowanie osób do [Health Service Executive] w sprawie niewielkich ilości konopi indyjskich może być jednak niewystarczające i szybko przestanie działać. ”

Kenny chce wyjaśnienia, dlaczego pełna dekryminalizacja nie była możliwa.

„To postęp, ale powinniśmy pójść dalej, jeśli chcemy pozostać w zgodzie z globalnym ruchem opartym na zdrowym podejściu do zażywania i nadużywania narkotyków” – powiedział Kenny. „Wzywam również do zniesienia wcześniejszych wyroków skazujących za posiadanie narkotyków do celów osobistych, aby wszyscy mogli teraz zostać objęci tym nowym prawem i skorzystać z korzyści płynących z podejścia opartego na zdrowiu. Całkowicie niesprawiedliwe byłoby wykluczanie osób, które wcześniej zostały skazane. ”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

    25 
  • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

    42 
  • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

    279 
  • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

  • Bongo gigant 90cm

    Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

    279 

Mogą Cię zainteresować