- Reklama -
Banner

Czy młodzież jest bardziej podatna na uzależnienie od marihuany, niż dorośli?

Spis treści

Nowe badanie wykazało, że chociaż nastolatki, które używają marihuany, są trzy razy bardziej podatne na zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich niż dorośli, mogą nie być narażeni na inne problemy ze zdrowiem psychicznym związane z używaniem konopi bogatych w THC. Definicję zaburzeń związanych z używaniem marihuany rozwiniemy w dalszej części artykułu.

Młodzi ludzie często sięgają po marihuanę, aby poczuć się lepiej i zmniejszyć niepokój w sytuacjach społecznych, takich jak spotkania z przyjaciółmi i poznawaniem nowych ludzi. Często używają jej również w celach medycznych, chociaż nawet nie są tego świadomi. Ale ile nastolatków faktycznie używa marihuany?

Według danych CDC z 2019 r. 4 na 10 uczniów szkół średnich zgłosiło używanie marihuany. Jednak niektóre niedawne badania sugerują, że wśród nastolatków maleje używanie marihuany i innych nielegalnych substancji psychoaktywnych.

Coroczne badanie Monitoring the Future (MTF) ujawniło bezprecedensowy spadek używania marihuany wśród 15-latków, 17-latków i 19-latków. Wyniki badania Healthy Kids Colorado Survey przeprowadzonego przez Departament Zdrowia Publicznego i Środowiska w Kolorado (CDPHE) wykazało, że w 2021 r. młodzi ludzie byli o 35% mniej skłonni do używania marihuany w porównaniu do lat poprzednich.

Najwyraźniej wszystko to jest częścią szerszego trendu, który w Kolorado sięga 2013 roku. Zwolennicy konopi przypisują to regulowanemu dostępowi do marihuany dla dorosłych, które minimalizuje ryzyko używania marihuany przez młodzież, czego dowodzą również inne raporty.

Liczne badania wykazały, że przepisy dotyczące legalizacji marihuany nie są związane ze zwiększonym jej używaniem wśród uczniów szkół średnich, a wręcz przeciwnie. Niedawne badanie przeprowadzone przez Drug-Free America Foundation i zlecone przez Johnny’s Ambassadors ujawniło, że w stanach z większymi ograniczeniami prawnymi dotyczącymi marihuany nastolatkowie częściej używają marihuany, a także pogarsza się ich stan zdrowia psychicznego.

Używanie marihuany przez nastolatków w Polsce

W 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przebadała używanie marihuany wśród 15-latków w 42 krajach Europy, Kanadzie i Izraelu. W badaniach pytano m.in. o to czy kiedykolwiek używali konopi indyjskich. Polscy nastolatkowie zajęli wysokie 4. miejsce – 22 proc. dziewcząt i 26 proc. chłopców przyznało się do używania konopi.

W rankingu 15-latków, którzy odpowiedzieli twierdząco na pytanie, czy kiedykolwiek palili marihuanę pierwsze miejsce uzyskała Francja, w której do używania konopi przyznało się 26 proc. dziewczyn i 29 proc. chłopców. Kolejne miejsca należą do Estonii, Szwajcarii i Polski (odpowiednio 22 i 26 proc.). Znane z liberalnego podejścia do korzystania z marihuany Czechy uplasowały się na szóstym miejscu. Gdy zapytano o używanie marihuany w ciągu ostatnich 30 dni, Polscy nastolatkowie znaleźli się na 6. miejscu.

Oznaki i objawy zaburzeń używania konopi

Jedną z kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich, jest to, że wiąże się ona z używaniem konopi indyjskich, które stwarza problemy dla użytkownika. Mając to na uwadze, co najmniej dwa z następujących oficjalnych kryteriów lub objawów występujących w okresie 12 miesięcy wskazują na zaburzenie używania konopi indyjskich:

 • Kontynuowanie używania konopi pomimo problemów fizycznych lub psychicznych
 • Kontynuowanie używania konopi pomimo problemów społecznych lub w związkach
 • Chęć używania marihuany
 • Trudności w kontrolowaniu lub ograniczaniu używania konopi
 • Rezygnacja lub ograniczenie innych działań na rzecz konopi
 • Problemy w pracy, szkole i domu w wyniku używania konopi
 • Spędzanie dużej ilości czasu na używaniu konopi
 • Używanie marihuany w sytuacjach wysokiego ryzyka
 • Przyjmowanie większej ilości marihuany niż zamierzano
 • Tolerancja na marihuanę
 • Objawy odstawienia podczas przerwy od używania marihuany

Młodzież jest trzy razy bardziej podatna na uzależnienie od marihuany

Nowe badanie opublikowane w Journal of Psychopharmacology wykazało, że nastolatki używające marihuany są trzy razy bardziej podatne na zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich niż osoby dorosłe.

W badaniu wzięło udział 274 uczestników, z czego 76 to młodzież w wieku 16 i 17 lat. Uczestnicy używali marihuany od jednego do siedmiu dni w tygodniu, wskazuje EurekAlert.

Nowe badanie, prowadzone przez ekspertów z UCL i King’s College London, opiera się na innym badaniu przeprowadzonym przez ten sam zespół, który pokazał, że młodzież nie jest bardziej podatna na powiązania między upośledzeniem funkcji poznawczych a przewlekłym używaniem marihuany.

Uzależnienie od marihuany to prawdziwy problem, o którym nastolatkowie powinni być świadomi, ponieważ wydają się być na nie znacznie bardziej podatni niż dorośli” – powiedział główny autor dr Will Lawn z Jednostki Psychofarmakologii Klinicznej UCL i Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki w King’s College w Londynie.

Istnieje wiele obaw o to, jak rozwijający się mózg nastolatków może być bardziej podatny na długoterminowe skutki marihuany, ale nie znaleźliśmy dowodów na poparcie tego ogólnego twierdzenia”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  Fenix Titanium waporyzator

  Original price was: 399 zł.Current price is: 319 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować