Dołącz do nas

Nauka

Używanie marihuany w okresie dorastania, a ryzyko uzależnienia

Palenie marihuany w okresie dojrzewania zwiększa szansę na uzależnienie

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Université de Montréal wykazały, że wiek rozpoczęcia używania marihuany może mieć wpływ na prawdopodobieństwo uzależnienia w przyszłości.

Osoby, które rozpoczęły używanie marihuany na początku wieku nastoletniego były o 68% bardziej podatne na uzależnienie od marihuany w wieku 28 lat. Ale wśród nastolatków, które zaczęły używać marihuany w wieku 15-17 lat, ryzyko uzależnienia spadło do 44 procent i spadało wraz z każdym kolejnym rokiem.

Wyniki te pokazują, jak ważna jest wczesna edukacja dzieci. Omijanie tematu marihuany w szkołach nie sprawi, że dziecko nie zapali jointa ze starszymi kolegami i koleżankami. Według naukowców, każdy kolejny rok abstynencji zmniejsza szansę na uzależnienie.

„Szanse na wystąpienie jakichkolwiek objawów uzależnienia od marihuany do 28 roku życia zmniejszają się o 31 procent wraz z każdym kolejnym rokiem w okresie dojrzewania, który był początkiem używania konopi indyjskich ”, stwierdzili naukowcy z Wydziału Psychologii UdeM, Szkoły Psychoedukacji i Badań CHU Saint-Justine Hospital Centrum.

Według badania opublikowanego w 2011 r. w czasopiśmie Addictive Behaviors, 10 procent kanadyjskich nastolatków spożywało konopie indyjskie w klasie 8. W klasie 12 odsetek ten wzrósł prawie trzykrotnie do 29 procent. Wczesne stosowanie konopi indyjskich wiązało się z dalszymi problemami z nadużywaniem marihuany w późniejszym okresie życia.

Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym 1030 chłopców w Montrealu. Każdego roku między 13 a 17 rokiem życia chłopcy byli pytani, czy w poprzednim roku spożyli konopie indyjskie, a następnie w wieku 20 i 28 lat badanie powtarzano. Następnie dane były skorelowane z wiekiem, w którym chłopcy zaczęli stosować konopie indyjskie.

Szanse na wystąpienie jakichkolwiek objawów uzależnienia od marihuany do 28 roku życia były nieistotne, jeśli jej używanie miało początek w wieku od 15 do 17 lat, ale było znaczące i prawie podwajało się każdego roku, jeśli używanie marihuany miało miejsce przed 15 rokiem życia”, mówi badanie. Nawet jeśli ci, którzy zaczynają palić marihuanę w wieku 17 lat, byli mniej narażeni na ryzyko uzależnienia, to regularni użytkownicy (20 lub więcej razy w roku) w wieku 17 lat mieli prawie dwukrotnie większą szansę na uzależnienie w wieku 28 lat niż okazjonalni użytkownicy.” – twierdzą naukowcy.

Wczesne używanie alkoholu i tytoniu również stanowi problem

Ci, którzy zaczęli pić alkohol w wieku 17 lat byli również bardziej narażeni na problem alkoholowy w wieku 28 lat. Rozpoczęcie palenia papierosów w wieku od 13 do 15 lat również zwiększa szanse na pojawienie się problemu z uzależnieniem od tytoniu w późniejszym czasie.

Wyniki tych badań pokazują, że ​​najważniejsza jest edukacja dzieci i młodzieży. Im wcześniej dowiedzą się o zagrożeniach wynikających z używania substancji psychoaktywnych w okresie dojrzewania, tym lepiej. Jeśli nie dowiedzą się tego od rodziców i nauczycieli, to dowiedzą się tego od znajomych, których wiedza na ten temat może być mocno ograniczona.

Kwiaty konopi CBD
Reklama
Susz CBD

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Popularne