- Reklama -
Banner

Czy Grecja zalegalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych?

W Greckiej telewizji jeden z polityków apeluje o legalizację marihuany do celów rekreacyjnych. Tym politykiem jest Yiannis Tsironis, który jest wiceministrem rolnictwa i należy do Partii Zielonych.

Marihuana w Grecji

Podobnie jak w wielu innych europejskich krajach, greckie prawo zabrania posiadania, uprawy i sprzedaży konopi indyjskich.

Pomimo, że kraj ten znany był z produkcji haszyszu, władze oficjalnie uznały go za nielegalnego w 1890 roku. Chociaż uprawa i posiadanie haszyszu było nielegalne, to greccy obywatele nadal go używali. Szczególnie po pierwszej wojnie światowej. Greccy żołnierze, a także uchodźcy z innych krajów używali marihuany, ponieważ wtedy zakazy nie były jeszcze tak skuteczne.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Chociaż marihuana nadal jest w Grecji nielegalna, to prawodawcy złagodzili politykę w tym zakresie.

Karą za przestępstwa związane z marihuaną nadal może być więzienie, ale sądy wyraźnie rozgraniczają użytkowników rekreacyjnych od dilerów. Sądy rozróżniają też wagę przestępstw związanych z konopiami i tym, co uważają za niebezpieczne narkotyki, takie jak heroina.

W tym roku premier Grecji, Alexis Tsipras zalegalizował medyczną marihuanę, dzięki czemu Grecja stała się najnowszym europejskim krajem, który wdrożył program medycznej marihuany. Używanie marihuany do celów rekreacyjnych nadal pozostaje nielegalne.

Niedawno wiceminister rolnictwa Yiannis Tsironis, powiedział, że greccy prawodawcy powinni w pełni zalegalizować marihuanę w tym kraju. Powiedział nawet, że greccy obywatele powinni móc uprawiać konopie indyjskie na własny użytek.

Tsironis powołał się na problem nadużywania narkotyków jako powód do legalizacji marihuany, której celem będzie redukcja szkód. Tsironis powiedział, że chce, aby uzależnieni mogli legalnie nabywać narkotyki, co pozytywnie wpłynie na liczbę uzależnionych. Podobny program wprowadzono w Portugalii, dzięki czemu liczba uzależnionych od narkotyków jest dziś jedną z najniższych w Europie.

Legalizacja marihuany w Grecji

Chociaż wszyscy możemy się zgodzić z faktem, że legalizacja, a przynajmniej dekryminalizacja marihuany byłaby absolutnie pozytywna, to czy to samo możemy powiedzieć o innych narkotykach?

W 2001r. Portugalia zdekryminalizowałą wszystkie narkotyki w celu zwalczania epidemii uzależnień w swoim kraju. Zamiast wydawania wyroku za posiadanie narkotyków, osoby te otrzymywały pomoc w zakresie walki z uzależnieniem i poprawy stanu zdrowia.

Wynik?

Drastycznie spadła liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków. Uzależnieni korzystali z interwencji zdrowotnych. Okazuje się, że większość osób uzależnionych od narkotyków wcale nie chce być uzależniona i szuka pomocy w walce z nałogiem.

Wiemy, że marihuana nie uzależnia w takim stopniu jak inne narkotyki, a nawet alkohol, więc dekryminalizacja i legalizacja mogłyby być oczywistą drogą, co leży zwłaszcza w interesie zdrowia publicznego i przepełnionych więzień.

Chociaż Yiannis Tsironis rozpoczął debatę nad legalizacją marihuany, to jest to dopiero pierwszy krok w kierunku zmiany. Mamy nadzieję, że Grecja zalegalizuje konopie indyjskie, a tym samym pomoże w walce z uzależnieniami od innych narkotyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować