- Reklama -
Banner

Autoflowering czy feminizowane? Które nasiona wybrać? 4 zalety automatów

Po wypuszczeniu na rynek automatycznie kwitnących nasion marihuany, znalazły się one w centrum uwagi hodowców z całego świata. Nasiona autoflowering, to alternatywa dla początkujących hodowców zajmujących się konopiami indyjskimi. Jednak po wypuszczeniu nasion tzw. “automatów” zawierających geny odmiany Lowryder (który jest automatycznie kwitnącą rośliną Ruderalis), spotkały się one z dużą uwagą nie tylko początkujących, ale i zaawansowanych hodowców.

Czym są konopie automatycznie kwitnące (autoflowering)?

Odmiany autoflowering

Automatycznie kwitnąca roślina konopi jest zwykle niewielkich rozmiarów i rośnie wraz z wiekiem rośliny i czasem jej rozwoju, a nie zgodnie z jej fotoperiodem. Fotoperiod to termin, który definiuje się jako okres czasu, w którym roślina otrzymuje światło – słoneczne lub sztuczne. Rośliny automatycznie kwitnące są zwykle uprawiane pod koniec lata lub na początku jesieni.

Cecha automatycznego kwitnienia występuje wyłącznie w Cannabis Ruderalis, która jest wytrzymałym podgatunkiem konopi pochodzącym z Rosji, Europy Środkowej i Wschodniej. Została wyhodowana z rodziny Cannabis Indica, która powoduje odprężające i skoncentrowane na ciele doznania dla użytkownika. Cannabis Ruderalis rośnie zgodnie ze swoim wiekiem i w przeciwieństwie do Indica i Sativa może rosnąć bez potrzeby oświetlenia lub fotoperiodu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Zaletą automatycznie kwitnących nasion Cannabis Ruderalis jest krótki czas kwitnienia. Mają zdolność do szybkiergo wzrostu, a ponieważ posiadają geny Indica, to przystosowane są do wzrostu w trudniejszych warunkach.

Początki odmian autoflowering

Wiele odmian automatycznie kwitnących otrzymało nieprzychylne opinie ze strony hodowców po wprowadzeniu na rynek pierwszej automatycznie kwitnącej odmiany. Był to Lowryder, który trafił na rynek w 2000 roku. Za wypuszczenie na rynek nasion autoflowering i samego Lowrydera stoi Joint Doctor, czyli seed bank, który produkuje automatycznie kwitnące nasiona marihuany.

Lowryder autoflowering - Joint Doctors

Lowryder mierzył 40 cm wysokości, a okres kwitnienia zajmował mu tylko 40 dni. Duża grupa ludzi uznała to za przełom w biznesie konopnym. Mimo to niektórzy hodowcy twierdzili jednak, że z powodu niewielkich rozmiarów i plonów odmiany autoflowering nie mają potencjału. Plotki te rozeszły się dość szybko i z tego powodu wiele osób porzuciło uprawę z nasion autoflowering. Twierdzili oni, że marihuana z odmian autoflowering ładnie pachnie, ale nie ma mocy. Dziś okazuje się, że nie mieli racji.

Joint Doctors - Lowryder autoflowering

Po wprowadzeniu na rynek Lowrydera wyhodowano wiele nowych odmian. Doprowadziło to do przełomu i dużego postępu w branży uprawy konopi. Utorowało to drogę do stworzenia niesamowitych odmian autoflowering z różnych renomowanych banków nasion. Teraz w każdym sklepie można znaleźć odmiany wyhodowane z automatycznie kwitnących roślin konopi, które mają taką samą moc jak odmiany fotoperiodyczne.

Zalety nasion autoflowering

Każdy hodowca, który mieszka w kraju, gdzie uprawa marihuany jest legalna, powinien eksperymentować z odmianami automatycznie kwitnącymi. Często posiadają one wysokie stężenie THC, a rośliny są kompaktowych rozmiarów i kwitną bardzo szybko. Poniżej znajdziesz zalety odmian i nasion autoflowering.

Rosną szybciej niż rośliny feminizowane i fotoperiodyczne

Odmiany automatycznie kwitnące rosną niezależne od klimatu i jego warunków. Dla porównania nasiona feminizowane i fotoperiodyczne potrzebują ponad 10 tygodni, aby wytworzyć kwiaty, a uprawiane na zewnątrz potrzebują nawet kilku miesięcy, zanim roślina będzie gotowa do zbioru.

Odmiany fotoperiodyczne wymagają więcej czasu na zbiór, niż automatycznie kwitnące rośliny konopi. Odmiany automatyczne potrzebują tylko około 45-50 dni na wzrost i są gotowe do zbiorów, w przeciwieństwie do zwykłych odmian, których uprawa trwa nawet kilka miesięcy. Ze względu na obecność genetyki ruderalis, odmiany autoflowering potrzebują niewiele czasu, aby w pełni dojrzeć. Pomimo krótkiego żywota, dostarczają hodowcom słodkie i lepkie kwiaty, które są gotowe do zbioru w ~2 miesiące.

Wielokrotne zbiory

Rośliny automatycznie kwitnące dają hodowcom możliwość uprawiania większej liczby odmian rocznie ze względu na szybkie kwitnienie i niewielkie rozmiary. Dla porównania odmiany fotoperiodyczne wymagają kilku miesięcy od zasiania do zbioru, a ich rozmiary są dużo większe. Nasiona autoflowering są bardzo korzystne dla hodowców outdoorowych, a co najważniejsze – również dla hodowców, którzy decydują się na uprawę odmian autflowering w chłodniejszym klimacie z krótszym latem.

Kiedy próbujesz eksperymentować z automatami, zawsze powinieneś pamiętać, że plony nie będą tak duże, jak te, które otrzymujesz ze szczepów fotoperiodycznych. Wynika to z małych rozmiarów roślin autoflowering, ale uprawa większej liczby odmian autoflowering oznaczała wielokrotne zbiory w tym samym czasie, co odpowiada jednemu w pełni dojrzałemu szczepowi fotoperiodycznemu.

Uprawa automatów jest prosta

Cannabis Ruderalis pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej, Rosji i niektórych chłodniejszych regionów Ameryki Północnej. Automaty, czyli automatycznie kwitnące rośliny Cannabis Ruderalis rosną w bardziej surowych warunkach, co sprawia, że w korzystnych warunkach rosną jeszcze lepiej.

Ze względu na swój skład genetyczny odmiany automatycznie kwitnące są odporne na trudne warunki klimatyczne. To zasługa genów Ruderalis. Stały się one twardsze ze względu na klimat, z którego wyrosły. Rośliny te dobrze się rozwijają, nawet jeśli są uprawiane w chłodniejszej porze roku. Są odporne na szkodniki, choroby, a także infekcje.

Wszystkie cechy odmian automatycznie kwitnących sprawiają, że są idealne dla początkujących hodowców, a nawet dla doświadczonych hodowców żyjących w chłodniejszych obszarach. Są również dobrym wyborem dla hodowców szukających wytrzymałych roślin, które będą mogły rosnąć pomimo surowego klimatu.

Mają niski wzrost

Odmiany konopi autoflowering mają niewielki rozmiar, który zazwyczaj nie przekracza 1 metra. Odpowiedni trening rośliny pozwala jednak na osiągnięcie jeszcze mniejszych rozmiarów. Rośliny o niskim wzroście, takie jak rośliny automatycznie kwitnące, są idealne zarówno dla hodowców wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

 • Uprawa marihuany indoor – hodowcy którzy pracują w małych i ciasnych miejscach, będą je doceniać, ponieważ mogą uprawiać więcej roślin niż zwykle, eksperymentować z nowymi odmianami, a także mogą dużo częściej zbierać plony.
 • Uprawa marihuany outdoor – Hodowcy uprawiający konopie na świeżym powietrzu mogą po prostu prowadzić swoją działalność, a przy tym częściej zbierać plony i eksperymentować z większą ilością odmian. Rośliny automatycznie kwitnące mają niewielki rozmiar, ale zdarzały się przypadki, w których niektóre rośliny rosną powyżej oczekiwanej wysokości.

Hodowcy, którzy chcą uprawiać rośliny automatycznie kwitnące, powinni sobie zdać sprawę z jednej ważnej sprawy. Odmiany autoflowering nie produkują tak dużych plonów, jak dwumetrowe sativy o wysokości 2 metrów, jednak mają wiele zalet, o których już wspomnieliśmy.

Uprawa z nasion autoflowering – podsumowanie

Rośliny konopi automatycznie kwitnące to rośliny o niewielkich rozmiarach, których wysokość rzadko przekracza 1,2 metra. Pochodzą one z Europy Wschodniej i Środkowej, Rosji i Ameryki Północnej, gdzie panuje chłodniejszy klimat.

Kwitną one wraz z wiekiem wiekiem, a nie zależnie od ilości światła, jakie otrzymuje roślina. Pierwsza wypuszczona odmiana konopi automatycznie kwitnących nazywa się Lowryder. Pochodzi z banku nasion zwanego Joint Doctor. Ten bank nasion dał początek także innym odmianom roślin automatycznie kwitnących.

Po wydaniu Lowrydera w 2000 roku, ten nie radził sobie dobrze w branży, ponieważ i otrzymał mocny cios ze strony konsumentów i hodowców. Ci odrzucili go z powodu niskiego stężenia THC.

Jednak wielu początkujących i doświadczonych hodowców chwastów z czasem odkryło, że odmiany autoflowering rośną szybciej niż zwykłe nasiona, więc może to pomóc w zebraniu większej liczby odmian. Są też łatwiejsze w uprawie niż typy fotoperiodyczne, a ze względu na niewielkie rozmiary można zebrać więcej odmian.

Nasiona marihuany autoflowering można uprawiać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz w dowolnych warunkach, w przeciwieństwie do typowych nasion. Z drugiej strony, odmiany fotoperiodyczne potrzebują idealnego klimatu do uprawy, i rośną wolniej, niż odmiany automatyczne, które do pełnego wzrostu potrzebują tylko kilku tygodni. Nawet nowicjusze powinni zrozumieć potencjał automatów, czyli odmian automatycznie kwitnących. Z biegiem czasu zarówno nowicjusze, jak i zaawansowani hodowcy dostrzegli, że rośliny automatycznie kwitnące mają wiele zalet, które opisaliśmy w artykule. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu też sobie to uświadomisz!

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować