- Reklama -
Banner

Władze Barcelony planują zamknięcie wszystkich klubów konopnych

Rada Miasta Barcelony, pod przewodnictwem Jaume Collboni z PSC (Partia Socjalistów Katalonii), zaostrza działania przeciwko klubom konopnym w Barcelonie, dążąc do ich zamknięcia. Urząd miasta poszukuje legalnych dróg, aby “zakończyć” działalność tych miejsc, które w ostatniej dekadzie stały się głównym kanałem dostępu do tej substancji dla użytkowników w mieście.

Kilka dni przed końcem roku, rada miasta rozpoczęła nową kampanię wspólnie z miejską strażą (Guàrdia Urbana) polegającą na inspekcji klubów konopnych, co skutkowało wkroczeniem do co najmniej dwudziestu takich lokali, w których zazwyczaj konsumuje się cannabis. Nie jest to pierwsza taka kampania, ale tym razem towarzyszą jej deklaracje polityczne, wskazujące na zmianę podejścia rady miasta. Po dwóch kadencjach, w których broniono tych miejsc i pośrednio pozwalano na ich istnienie, nowy zespół miejski jasno dał do zrozumienia, że tolerancja dla tych przestrzeni może się skończyć.

Zakończenie działalności klubów konopnych w Barcelonie

Podczas ostatniego posiedzenia rady miasta, które odbyło się 22 grudnia, Albert Batlle, trzeci zastępca burmistrza i radny ds. bezpieczeństwa, stwierdził, że celem jego zespołu jest “zakończenie” działalności klubów konopnych w Barcelonie. “To model, którego nie chcemy w naszym mieście”, powiedział Batlle. “Trzeba to [zamknąć] i zrobić to dobrze”, kontynuował. “Z prawną pewnością, rygorystycznie i bez pośpiechu”.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Batlle odpowiedział w ten sposób na prośbę partii Vox o zamknięcie “wszystkich klubów i sklepów cannabis” w mieście. Ultra-prawicowa partia przypomniała radnemu jego słowa z początku grudnia, kiedy podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy Gotyku stwierdził, że gdyby to od niego zależało, “zamknąłby je wszystkie”. “Nie powinny być częścią życia Barcelony”, stwierdził Batlle. “Podobnie jak inne działania, które stopniowo dostosowujemy”.

Radny zapewnił również na tym samym spotkaniu, że zwiększają inspekcje, aby sprawdzić, czy dzięki temu uda się zakończyć działalność tych miejsc, choć przyznał, że całkowite ich wyeliminowanie nie będzie proste i wymagałoby zmiany przepisów.

Różni administratorzy klubów konopnych, z którymi rozmawiali dziennikarze serwisu elDiario.es wskazują, że obecne inspekcje również różnią się od poprzednich, które koncentrowały się głównie na aspektach technicznych lokali. Tym razem celem inspekcji jest stwierdzenie, czy wewnątrz tych miejsc nadal umożliwia się lub promuje używanie marihuany. “Wrażenie jest takie, że tym razem zamierza się działać bardziej stanowczo”, twierdzą te same źródła.

Zapytani przez tę gazetę, przedstawiciele rady miasta nie chcieli się na ten temat wypowiadać i ograniczyli się do stwierdzenia, że “pracują nad zapewnieniem legalności tych placówek”.

Orzeczenia sądowe przeciwko klubom

W 2021 roku Sąd Najwyższy potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Katalonii (TSJC), który obalił regulacje przyjęte przez radę miasta w 2016 roku — poparte przez szeroką większość na posiedzeniu rady — regulujące około 250 tego typu miejsc w mieście. Regulacje te określały wymagania, jakie powinny spełniać te miejsca, takie jak na przykład odległość od szkół i innych obiektów, warunki dostępu, wentylacja itd.

Po decyzji Sądu Najwyższego ostatni prawny parasol ochronny dla tych miejsc w Barcelonie przestał istnieć. Rada miasta wysłała wówczas list do tych klubów, przypominając im, że po wyroku mogą jedynie “udzielać informacji, opracowywać lub rozpowszechniać badania i formułować propozycje, wyrażać w dowolny sposób opinie na temat marihuany i promować spotkania lub seminaria” na ten temat.

Większość tych stowarzyszeń otwartych dla konsumentów konopi, mimo to, pozostała otwarta bez konkretnej licencji, która by je chroniła. Ostatnie inspekcje mają na celu udowodnienie, że kluby konopne nadal oferują dostęp do marihuany, twierdzą konsultowane źródła.

Sytuacja ta wywołała zamieszanie wśród aktywistów, którzy od lat bronią modelu klubów konopnych jako rozwiązania, które oddala konsumpcję marihuany od ulic i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka związanego z jej używaniem. “Dla rady miasta wszyscy jesteśmy tacy sami”, żali się prezes jednego z tych stowarzyszeń. “Wrzucili do jednego worka aktywistów, którzy działają prawidłowo, z handlarzami, którzy werbują turystów na Las Ramblas“.

Sam Parlament, ze wszystkimi głosami za oprócz PP, przyjął w czerwcu 2017 roku regulacje dotyczące tych miejsc, które później zostały obalone przez Trybunał Konstytucyjny. Również Departament Zdrowia Generalitat finansował kampanie redukcji szkód w klubach konopnych w ostatnich latach.

Model inspirujący inne kraje

Ofensywa przeciwko społecznym klubom konopnym w Barcelonie ma miejsce w momencie, gdy wiele krajów jest zaangażowanych w procesy regulacyjne tej substancji i obserwuje ten model, zainicjowany w sposób zorganizowany 20 lat temu, jako punkt odniesienia umożliwiający dostęp do marihuany.

Niemcy uruchomią takie kluby od kwietnia 2024 roku, Szwajcaria prowadzi pilotażowy program sprzedaży marihuany od marca 2023 roku, a inne państwa, takie jak Malta i Czechy, rozważają wprowadzenie podobnych modeli. Na początku grudnia grupa ekspertów z Barcelony przyjęła prezydenta Malty, aby mógł zapoznać się z funkcjonowaniem i działalnością tych miejsc.

W marcu kluby konopne w Barcelonie odwiedziła również międzynarodowa delegacja złożona z parlamentarzystów z różnych krajów europejskich, w tym odpowiedzialnych za administrację z różnych stanów USA i krajów Ameryki Południowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować