Dołącz do nas

Badania

Używanie marihuany nie ma znaczącego związku z samobójstwami

Wpływ używania marihuany na skłonności samobójcze

Naukowcy odkryli, że nie ma znaczącego związku między używaniem marihuany, a zachowaniami samobójczymi u osób z zaburzeniami psychicznymi.

Wyniki najnowszych badań kontrastują z wcześniejszymi ustaleniami, które sugerowały, że marihuana może zwiększać szansę na zachowania samobójcze w populacji ogólnej. Naukowcy z McMaster University opublikowali wyniki swoich badań na początku tego tygodnia w czasopiśmie Biology of Sex Differences.

Używanie marihuany a ryzyko samobójstw

“Badanie to ma na celu zrozumienie, w jaki sposób zażywanie konopi indyjskich wpływa na próby samobójcze u mężczyzn i kobiet z zaburzeniami psychicznymi, u których już występuje zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa”, powiedział Zainab Samaan, główny autor badań i profesor nadzwyczajny w Katedrze Psychiatrii i Behawioralnych Neurologii w McMaster.

“Wiemy, że wśród tej populacji występuje wysoki wskaźnik używania pochodnych konopi indyjskich i chcieliśmy lepiej zrozumieć każdą potencjalną korelację z zachowaniami samobójczymi.”

W oparciu o niewielki podzbiór uczestników, naukowcy zauważyli, że nałogowe używanie konopi indyjskich zwiększa ryzyko zachowań samobójczych u mężczyzn, co sugeruje bliższą obserwację tych pacjentów przez lekarzy .

Brak wyraźnego związku między używaniem marihuany i próbami samobójczymi

Marihuana jest najczęściej używaną nielegalną substancją na całym świecie, a jej konsumpcja prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ więcej stanów i państw, w tym ostatnio Kanada, legalizuje jej używanie do celów rekreacyjnych.

Zespół naukowców połączył dane, zebrane z dwóch badań przeprowadzonych w Ontario (Kanada). Obejmowały one łącznie 909 pacjentów psychiatrycznych, w tym 465 mężczyzn i 444 kobiet. Wśród tej grupy 112 mężczyzn i 158 kobiet próbowało popełnić samobójstwo. Średni wiek wynosił 40 lat.

“Chociaż nie było wyraźnego związku między marihuaną i próbami samobójczymi, nasze odkrycia wykazały, że wśród kobiet, osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i/lub zaburzenia nastroju korelują ze zwiększonym ryzykiem próby samobójczej”, powiedziała Leen Naji, autorka pierwszego badania i lekarz rodzinny mieszkający w McMaster.

“Odkryliśmy, że posiadanie pracy niejako chroni przed próbami samobójczymi.”

Konieczne są dalsze badania

Leen Naji powiedziała, że potrzebne są dalsze badania, biorąc pod uwagę zmieniające się przepisy Kanady dotyczące używania konopi indyjskich oraz Plan działania Światowej Organizacji Zdrowia na rzecz zdrowia psychicznego, który ma na celu zmniejszenie wskaźnika samobójstw o 10 procent do roku 2020.

“Nasze badanie jest zarówno aktualne, jak i odpowiednie, szczególnie w świetle legalizacji rekreacyjnej marihuany i oczekiwanym wzrostem dostępu w Kanadzie, a nadal pozostaje niepewność co do pełnego wpływu marihuany na osoby żyjące z zaburzeniami psychicznymi” – powiedziała.

 

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Badania

Legalizacja marihuany doprowadziła do powstania ponad 200.000 nowych miejsc pracy

20,000 osób zgłosiło się do pracy jako terster i koneser marihuany

Firmy z branży legalnej marihuany zatrudniły w 2018 roku 64,000 nowych pracowników, a obecnie w całej branży zatrudnionych jest ponad 200,000 pracowników pełnoetatowych – wynika z danych zebranych przez Whitney Economics i Leafly.

Raport, zatytułowany Cannabis Jobs Count, wykazał około 211,000 pełnoetatowych miejsc pracy w legalnym sektorze konopi. Liczba wzrasta do 296,000 miejsc pracy, jeśli uwzględni się również dodatkowych pracowników.Dla porównania szacuje się, że 112,000 Amerykanów pracuje obecnie w przemyśle tekstylnym, podczas gdy w górnictwie węglowym zatrudnionych jest tylko około 52,000 osób.

Legalny przemysł konopi indyjskich pozostaje znaczącym motorem tworzenia miejsc pracy”, podsumowali autorzy. „W rzeczywistości wzrost liczby miejsc pracy w sektorze konopi indyjskich podwoił się w wielu stanach.”

Legalizacja marihuany w Kalifornii doprowadziła do stworzenia 67,000 nowych miejsc pracy, następnie Waszyngton (47,000 miejsc pracy) i Kolorado (44,000 miejsc pracy).

Raport stwierdza:

Niektóre stany, które od pewnego czasu prowadzą legalną sprzedaż marihuany dla dorosłych – Kolorado i Waszyngton otworzyły swoje sklepy w 2014 r. – a dopiero teraz obserwują wzrost zatrudnienia w branży.

Tymczasem nowe stany, które zalegalizowały marihuanę w jakiejś formie, takie jak Floryda (do celów medycznych) i Nevada (dla dorosłych), przeżywają boom na rynku konopi i osiągają niesamowite zyski:

  • Floryda zwiększyła zatrudnienie w branży konopnej o 703% w 2018 r., dodając ponad 9 000 pełnoetatowych miejsc pracy.
  • Nevada dodała ponad 7500 miejsc pracy w tym samym roku.
  • Pensylwania zakończyła 2017 r. z 90 miejscami pracy, podczas gdy na koniec 2018 roku było ich już 3900.
  • Nowy Jork zwiększył zatrudnienie w branży konopnej o 278%, kończąc 2018 r. z ponad 5000 miejscami pracy.

Badanie wykazało również, że konsumenci marihuany znacznie częściej posiadają pracę na pełen etat. Wśród konsumentów 53% ma pracę w pełnym wymiarze godzin. 44% osób, którzy nie używają marihuany ale popierają legalizację ma pracę na pełen etat i tylko 33% przeciwników marihuany pracuje w pełnym wymiarze godzin. Więcej informacji na temat tego badania można znaleźć klikając tutaj.

Czytaj dalej

Badania

Naukowcy zapłacą 140$ za jazdę pod wpływem marihuany. Trwa nabór chętnych

Jazda samochodem pod wpływem marihuany

Naukowcy z Kolorado badają wpływ używania konopi na kierowanie pojazdami i szukają ochotników, którzy zechcą zapalić marihuanę i pomóc w badaniach. Uczestnicy badania otrzymają zapłatę za udział w badaniu, ale będą musieli przywieźć swoją własną marihuanę – informują lokalne media.

Ashley Brooks-Russell, adiunkt w Colorado School of Public Health w University of Colorado Anschutz Medical Campus, jest współautorem badań nad tym, jak codzienne lub rzadsze używanie konopi wpływa na wydajność kierowców za kierownicą.

„Celem jest lepsze zrozumienie jazdy pod wpływem marihuany, abyśmy mogli zapobiec jeździe pod jej wpływem”, powiedział Brooks-Russell.

Wpływ marihuany na prowadzenie pojazdu

Jazda samochodem po paleniu marihuany

 

Micahel Kosnett, profesor kliniczny i toksykolog medyczny, który także kieruje badaniem, powiedział, że podczas gdy jazda pod wpływem alkoholu była przedmiotem szeroko zakrojonych badań, to w przypadku marihuany liczba badań jest mocno ograniczona.

„Wiemy, że niektóre narkotyki naprawdę pogarszają wydajność ludzi za kierownicą. Alkohol jest tego klasycznym przykładem ”- powiedział Kosnett. „Nasze zrozumienie tego, jak marihuana wpływa na prowadzenie pojazdu, jest słabiej rozwinięte”.

Aby przeprowadzić badanie, uczestnicy zostaną poddani testom na umiejętność jazdy przed i po użyciu konopi. Zostaną również poddani ocenie za pomocą innych testów, w tym takich, które śledzą ruchy oczu w okularach VR, a także innych, które mierzą koordynację ręka-oko oraz podejmowanie decyzji za pomocą iPada. Naukowcy chcą dowiedzieć się, czy takie urządzenia mogłyby zostać wykorzystane przez policję do określenia trzeźwości kierowców.

„Jest to jeszcze jedno narzędzie, które mogliby wykorzystać na drodze do zrozumienia upośledzenia” – powiedział Brooks-Russell.

Stężenie THC we krwi

W przeciwieństwie do alkoholu, poziom THC we krwi może nie być dokładnym wskaźnikiem upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdu. Mimo to Kolorado ma obecnie limit 5 nanogramów THC na mililitr krwi dla kierowców. Pacjenci używający marihuany do celów medycznych uważają, że ograniczenie jest niesprawiedliwe.

Wielu pacjentów uważa, że limit jest niesprawiedliwy, ponieważ marihuana utrzymuje się w organizmie przez około 30 dni, a jeśli używasz marihuany codziennie, stężenie THC w twoim organizmie będzie się zwiększać. Nawet jeśli zapalisz dziś jointa, to THC będzie wykrywalne jeszcze przez co najmniej kilka dni, więc wynik policyjnego testu będzie pozytywny, a to może skutkować utratą prawa jazdy.

140$ za jazdę pod wpływem marihuany

ceny marihuany w Polsce vs ceny legalnej marihuany

Niniejsze badanie ma na celu zdobycie większej wiedzy na temat zdolności prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany. Jeśli jesteś osobą dorosłą w ​​wieku od 25 do 45 lat z aktywnym prawem jazdy, która obecnie używa marihuany lub kiedykolwiek używałeś marihuany, możesz wziąć udział w badaniach, które odbędą się w Kolorado. Dorośli kierowcy, którzy obecnie nie używają marihuany, również są rekrutowani, aby stworzyć grupę kontrolną.

W laboratorium badawczym zlokalizowanym w Kolorado, odbędą się 2 wizyty w okresie 1 tygodnia, a za udział w obu wizytach zostanie wypłacone wynagrodzenie 140$. Pierwsza wizyta (około 1,5 godziny) polega na weryfikacji uczestnika, uzyskaniu zgody i zdobyciu kilku wstępnych ocen. Druga wizyta (około 4 godzin) obejmie ocenę wydajności jazdy na trzeźwo lub pod wpływem marihuany, a w tym czasie naukowcy będą mierzyć między innymi uwagę i czas reakcji. Uczestnicy będą musieli oddać krew do badań przed i po użyciu marihuany.

Jeśli jesteś zainteresowany badaniami, kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne