- Reklama -
Banner

Używanie marihuany może ograniczać tylko niektóre zdolności prowadzenia samochodu

Używanie marihuany może wpływać na zdolność młodych ludzi do wykonywania niektórych zadań związanych z prowadzeniem samochodu – stwierdzono w badaniu przeprowadzonym w Kanadzie.

Naukowcy z McGill University w Montrealu w prowincji Quebec odkryli, że kierowcy w wieku 18-24 lat słabiej wykonują mniej skomplikowane zadania związane z prowadzeniem pojazdu, nawet do pięciu godzin po spożyciu konopi indyjskich. Badanie zostało sfinansowane przez Canadian Automobile Association i opublikowane w Canadian Medical Association Journal.

Na potrzeby badania naukowcy wykorzystali symulator, aby zbadać zdolności prowadzenia samochodu u 45 rekreacyjnych użytkowników konopi w wieku 18-24 lat. Uczestnicy zostali przebadani przed użyciem marihuany, a także po upływie trzech i pięciu godzin po przyjęciu konopi. Uczestnicy otrzymali waporyzator, aby przyjąć 100 mg konopi indyjskich z zawartością THC wynoszącą 12,9 procent.

“Wydajność uczestników prawie zawsze była znacznie lepsza bez marihuany” – napisali autorzy badania.

Naukowcy odkryli, że konopie indyjskie nie wydają się wpływać na proste zadania prowadzenia pojazdu, takie jak kierowanie, hamowanie i utrzymywanie stałej prędkości. Ale kiedy uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie bardziej złożonych zadań związanych z prowadzeniem pojazdu, takich jak zauważenie wielu zagrożeń na drodze, po użyciu konopi indyjskich robili to słabiej.

Wśród młodych osób używających konopi indyjskich, 100 mg konopi indyjskich przyjmowanych za pomocą vaporizera, nie miało wpływu na proste zadania związane z prowadzeniem pojazdu, ale znaczne upośledzało złożone zadania, zwłaszcza gdy były nowe. Te efekty, wraz z niższą samooceną zdolności prowadzenia pojazdu i bezpieczeństwa, trwały do 5 godzin po użyciu “- czytamy w raporcie.

Ale ryzyko kolizji dla kierowców na haju “nie różni się znacznie”,

Naukowcy nie stwierdzili jednak, że kierowcy pod wpływem marihuany częściej powodowali kolizję w ruchu drogowym.

“Na symulatorze, ryzyko wypadku danego kierowcy po sesji używania konopi nie różniło się znacząco od ryzyka wypadku bez użycia konopi”, wynika z badania.

Naukowcy zbadali także postrzeganie przez badanych ich umiejętności prowadzenia pojazdu i bezpieczeństwa. Prawie wszyscy, 43 na 45, powiedzieli, że są mniej zdolnymi kierowcami i czują się mniej bezpiecznie za kierownicą godzinę po spożyciu konopi. Po trzech godzinach, trzech uczestników stwierdziło, że już się tak nie czuje, a po pięciu godzinach czterech kolejnych uważało, że ich zdolności powróciły do normy. To tylko potwierdza stwierdzenia wielu kierowców, którzy pod wpływem marihuany jeżdżą wolniej i utrzymują większą odległość od poprzedzającego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

  MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.

Mogą Cię zainteresować