- Reklama -
Banner

Używanie marihuany ma mniejszy wpływ na dojrzewający mózg, niż kiedyś sądzono

Martwisz się, że paliłeś marihuanę w szkole średniej? Być może rzeczywiście nie powinieneś, jednak nowe badania wskazują, że marihuana ma mniejszy wpływ na młode mózgi, niż kiedyś sądzono. W niniejszym raporcie zebrano dane z wielu wcześniejszych badań dotyczących długotrwałego stosowania marihuany. Odkrycia naukowców dostarczają wniosków na temat wpływu używania konopi indyjskich wśród młodych dorosłych. Oto, co wiemy o wpływie marihuany na rozwijający się mózg.

Badanie opublikowane przez JAMA Psychiatry, zawiera dane z 69 wcześniejszych badań. Wszystkie te badania wykazywały znaczący wpływ używania marihuany na funkcjonowanie mózgu. Według autora badania, Cobba Scotta, “jest to pierwsze [badanie], zostało przeprowadzone na młodzieży i młodych dorosłych”.

W jaki sposób marihuana wpływa na funkcje poznawcze? Osoby, które same identyfikowały się jako często używające konopi indyjskich, miały wolniejszą prędkość przetwarzania i miały większe trudności z uczeniem się, zapamiętywaniem i skupieniem uwagi niż osoby, które nie paliły marihuany.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Zastępca profesora psychiatrii na Uniwersytecie Pensylwanii, Cobb Scott wyjaśnił CNN: “Zasadniczo wykazaliśmy, że największe efekty – około jednej trzeciej odchylenia standardowego – dotyczyły zapamiętywania nowych informacji, pamięci i szybkości przetwarzania informacji. ”

Funkcja poznawcze są zaburzone do 72 godzin

Po zaprzestaniu stosowania marihuany przez 72 godziny, różnica w funkcjach poznawczych między regularnymi użytkownikami marihuany i abstynentami nie jest już dostrzegalna. Odkrycia te są sprzeczne z wcześniejszymi badaniami, według których możliwe jest wykazanie różnic między częstymi konsumentami marihuany i abstynentami po 72-godzinnym okresie abstynencji.

Scott stawia hipotezę: “niektóre efekty zaobserwowane w poprzednich badaniach mogą wynikać z resztkowych skutków działania konopi lub z efektów odstawienia u osób regularnie używających konopi indyjskich”. Oznacza to, że osoby biorące udział we wcześniejszych badaniach nadal odczuwały wpływ konopi indyjskich, co zniekształcało ocenę oraz ich funkcje poznawcze.

Wcześniejsze badania wykazały odwrotne skutki

Jest to tylko najnowsze z serii badań nad wpływem konopi na funkcje poznawcze. Trzy oddzielne badania dowodzą, że używanie marihuany jest niebezpieczne dla rozwijającego się mózgu.

Badanie z 2008 roku opublikowane w “Addiction Biology” powiązało używanie marihuany w okresie dojrzewania z wyższym ryzykiem zaburzeń psychicznych i negatywnym wpływem na funkcje poznawcze. Zasugerowano również, że używanie marihuany w młodym wieku może zwiększyć szanse na używanie twardych narkotyków i uzależnienie się od marihuany.

W innym badaniu z 2012 r. porównywano iloraz inteligencji użytkowników marihuany i osób nie będących użytkownikami w wieku od 13 do 38 lat. Stwierdzono, że osoby, które używały marihuany będąc nastolatkami, miały średnio niższy iloraz inteligencji o 8 punktów. Według NPR społeczność naukowa ignoruje te badanie, ponieważ nie uwzględniono w nim kilku kluczowych czynników.

Badania zatytułowane “Wpływ konopi na dojrzewający mózg” z 2014 r. również wykazały, że używanie konopie indyjskich wpływa na rozwój i funkcjonowanie mózgu. W raporcie tym argumentowano, że używanie marihuany ma długoterminowy wpływ na funkcje poznawcze, szczególnie poprzez zmianę rozwoju kory przedczołowej.

Inne prace naukowe nie potwierdzają, że używanie marihuany niesie za sobą negatywne i długofalowe skutki. Najnowsze badania, w których stwierdzono, że konopie indyjskie mają mniejszy wpływ na młode mózgi, niż kiedyś sądzono, nie są jedynymi badaniami, które na to wskazują. Nicholas Jackson z University of California w Los Angeles prowadził badania, w których porównywał bliźnięta, z których jeden używał marihuany, a drugi nie. W badaniu nie stwierdzono, że bliźniak, który używał marihuany, miał niższe IQ.

Wpływ marihuany na dojrzewające mózgi jest jednym z bardziej dokładnie zbadanych obszarów badań nad konopiami indyjskimi. Mimo to nie możemy z pewnością stwierdzić, że używanie konopi nie powoduje długotrwałych efektów ubocznych. Jednak rozmiar tej ostatniej metaanalizy sugeruje, że konopie indyjskie mają mniejszy wpływ na młode mózgi, niż kiedyś sądzono.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować