Dołącz do nas

Zdrowie

Używanie marihuany ma mniejszy wpływ na dojrzewający mózg, niż kiedyś sądzono

Martwisz się, że paliłeś marihuanę w szkole średniej? Być może rzeczywiście nie powinieneś, jednak nowe badania wskazują, że marihuana ma mniejszy wpływ na młode mózgi, niż kiedyś sądzono. W niniejszym raporcie zebrano dane z wielu wcześniejszych badań dotyczących długotrwałego stosowania marihuany. Odkrycia naukowców dostarczają wniosków na temat wpływu używania konopi indyjskich wśród młodych dorosłych. Oto, co wiemy o wpływie marihuany na rozwijający się mózg.

Badanie opublikowane przez JAMA Psychiatry, zawiera dane z 69 wcześniejszych badań. Wszystkie te badania wykazywały znaczący wpływ używania marihuany na funkcjonowanie mózgu. Według autora badania, Cobba Scotta, “jest to pierwsze [badanie], zostało przeprowadzone na młodzieży i młodych dorosłych”.

W jaki sposób marihuana wpływa na funkcje poznawcze? Osoby, które same identyfikowały się jako często używające konopi indyjskich, miały wolniejszą prędkość przetwarzania i miały większe trudności z uczeniem się, zapamiętywaniem i skupieniem uwagi niż osoby, które nie paliły marihuany.

Zastępca profesora psychiatrii na Uniwersytecie Pensylwanii, Cobb Scott wyjaśnił CNN: “Zasadniczo wykazaliśmy, że największe efekty – około jednej trzeciej odchylenia standardowego – dotyczyły zapamiętywania nowych informacji, pamięci i szybkości przetwarzania informacji. ”

Funkcja poznawcze są zaburzone do 72 godzin

Po zaprzestaniu stosowania marihuany przez 72 godziny, różnica w funkcjach poznawczych między regularnymi użytkownikami marihuany i abstynentami nie jest już dostrzegalna. Odkrycia te są sprzeczne z wcześniejszymi badaniami, według których możliwe jest wykazanie różnic między częstymi konsumentami marihuany i abstynentami po 72-godzinnym okresie abstynencji.

Scott stawia hipotezę: “niektóre efekty zaobserwowane w poprzednich badaniach mogą wynikać z resztkowych skutków działania konopi lub z efektów odstawienia u osób regularnie używających konopi indyjskich”. Oznacza to, że osoby biorące udział we wcześniejszych badaniach nadal odczuwały wpływ konopi indyjskich, co zniekształcało ocenę oraz ich funkcje poznawcze.

Wcześniejsze badania wykazały odwrotne skutki

Jest to tylko najnowsze z serii badań nad wpływem konopi na funkcje poznawcze. Trzy oddzielne badania dowodzą, że używanie marihuany jest niebezpieczne dla rozwijającego się mózgu.

Badanie z 2008 roku opublikowane w “Addiction Biology” powiązało używanie marihuany w okresie dojrzewania z wyższym ryzykiem zaburzeń psychicznych i negatywnym wpływem na funkcje poznawcze. Zasugerowano również, że używanie marihuany w młodym wieku może zwiększyć szanse na używanie twardych narkotyków i uzależnienie się od marihuany.

W innym badaniu z 2012 r. porównywano iloraz inteligencji użytkowników marihuany i osób nie będących użytkownikami w wieku od 13 do 38 lat. Stwierdzono, że osoby, które używały marihuany będąc nastolatkami, miały średnio niższy iloraz inteligencji o 8 punktów. Według NPR społeczność naukowa ignoruje te badanie, ponieważ nie uwzględniono w nim kilku kluczowych czynników.

Badania zatytułowane “Wpływ konopi na dojrzewający mózg” z 2014 r. również wykazały, że używanie konopie indyjskich wpływa na rozwój i funkcjonowanie mózgu. W raporcie tym argumentowano, że używanie marihuany ma długoterminowy wpływ na funkcje poznawcze, szczególnie poprzez zmianę rozwoju kory przedczołowej.

Inne prace naukowe nie potwierdzają, że używanie marihuany niesie za sobą negatywne i długofalowe skutki. Najnowsze badania, w których stwierdzono, że konopie indyjskie mają mniejszy wpływ na młode mózgi, niż kiedyś sądzono, nie są jedynymi badaniami, które na to wskazują. Nicholas Jackson z University of California w Los Angeles prowadził badania, w których porównywał bliźnięta, z których jeden używał marihuany, a drugi nie. W badaniu nie stwierdzono, że bliźniak, który używał marihuany, miał niższe IQ.

Wpływ marihuany na dojrzewające mózgi jest jednym z bardziej dokładnie zbadanych obszarów badań nad konopiami indyjskimi. Mimo to nie możemy z pewnością stwierdzić, że używanie konopi nie powoduje długotrwałych efektów ubocznych. Jednak rozmiar tej ostatniej metaanalizy sugeruje, że konopie indyjskie mają mniejszy wpływ na młode mózgi, niż kiedyś sądzono.

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Badania

Używanie marihuany przed seksem prowadzi do lepszych orgazmów – twierdzą kobiety

Używanie marihuany przed seksem prowadzi do lepszych orgazmów

Kobiety, które używają marihuany przed seksem, mają lepsze orgazmy od tych, które tego nie robią – wskazują najnowsze badania.

Chociaż istnieje mnóstwo anegdotycznych dowodów na to, w jaki sposób można wykorzystać konopie indyjskie do zwiększenia aktywności seksualnej oraz poprawy jej jakości, to wciąż mało jest badań na ten temat.

Zespół naukowców zbadał związek między konopiami indyjskimi a seksem, aby określić, jak używanie marihuany wpływa na różne funkcje seksualne, takie jak popęd płciowy, podniecenie, orgazm i ogólna satysfakcja.

Autorką badań jest Becky K. Lynn, którą do przeprowadzenia badań zainspirowały rozmowy z pacjentkami. Wyniki jej badań wykazały, że konsumowanie konopi przed aktywnością seksualną może zwiększyć przyjemność i satysfakcję z orgazmu.

Mając na celu zbadanie, w jaki sposób kobiety interpretują doświadczenia seksualne po spożyciu konopi, przeanalizowała wyniki ankiety, w której kobiety odpowiadały na pytania dotyczące:

  • Ogólnej satysfakcji seksualnej
  • Popędu płciowego
  • Orgazmu
  • Dyspareunia (ból podczas seksu)
  • Wilgotności pochwy

“Wiedziałam, że marihuana jest często stosowana przez kobiety z przewlekłymi zaburzeniami bólowymi, które prowadzą do bolesnego seksu, kobiety, które doświadczają trudności z orgazmem lub niemożnością osiągnięcia orgazmu, oraz kobiety, które używają jej do poprawy libido”, powiedziała Lynn.

Badania

via GIPHY

Zdaniem naukowców, szczególnym celem tego przekrojowego badania zatytułowanego “Związek między używaniem marihuany przed seksem i funkcjami seksualnymi u kobiet” jest “ocena postrzegania przez kobiety wpływu marihuany przed aktywnością seksualną”. Badania zostały opublikowane 1 marca 2019 roku w Sexual Medicine.

W 11-miesięcznym okresie od marca 2016 r. Do lutego 2017 r. badana grupa składała się z pacjentek z jednego gabinetu położniczego i ginekologii. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim pacjentki zostały poproszone o wypełnienie anonimowego badania dotyczącego zdrowia seksualnego.

Używanie marihuany prowadzi do lepszych orgazmów

via GIPHY

Po przeanalizowaniu wyników ankiet, grupa 373 kobiet została podzielona na dwie główne grupy – nie będące użytkownikami konopi i używające konopi indyjskich.

W grupie “osób nie używających konopi indyjskich” było 197 kobiet (52,8%), a 176 kobiet zostało przydzielonych do grupy “użytkowniczek konopi indyjskich”. Bycie przypisanym do grupy osób używających konopi indyjskich niekoniecznie oznaczało, że używa się marihuany przed aktywnością seksualną.

Według danych, 34 procent “użytkowników marihuany” (127 kobiet) odpowiedziało, że używa konopi indyjskich przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, podczas gdy 13,1 procent (49 kobiet) kobiet używających konopi  nie konsumowało ich przed seksem, ale w innym czasie.

Spośród 127 kobiet, które zażywały konopie indyjskie przed podjęciem aktywności seksualnej, 2,13 procent stwierdziło, że mają bardziej satysfakcjonujące orgazmy niż te, które nie stosowały konopi indyjskich. Uczestniczki, które często stosowały konopie indyjskie, ale niekoniecznie przed seksem, były o 2,1 razy bardziej skłonne odpowiedzieć twierdząco, że mają satysfakcjonujące orgazmy, niż te, które rzadko używały konopi indyjskich.

W badaniu stwierdzono, że “większość kobiet zgłosiła wzrost popędu płciowego, poprawę orgazmu, zmniejszenie bólu oraz brak zmian w nawilżeniu pochwy”.

Wnioski

Według autorów badania zaobserwowano dwa główne wnioski:

  1. Używanie marihuany przed aktywnością seksualną zwiększało “satysfakcję z popędu, orgazmu, nawilżenia, dyspareunii i ogólnego doświadczenia seksualnego.”
  2. Właściwy czas pomiędzy konsumpcją konopi a płcią był kluczowy dla “pozytywnego wpływu na orgazm”. Odpowiedni “timing” był ważnym czynnikiem w przypadku kobiet, które zgłosiły stosowanie konopi przed seksem.

Badanie to wskazuje, że konopie indyjskie mogą mieć pozytywny wpływ na życie seksualne kobiet, jednak naukowcy podkreślają, że należy przeprowadzić więcej badań, aby określić odpowiednią dawkę i czas konsumpcji, które pomogą w zmaksymalizowaniu satysfakcji z seksu.

Czytaj dalej

Zdrowie

Medyczna marihuana dla osób starszych? Jest skuteczna i bezpieczna

Medyczna marihuana może przynieść ulgę osobom w starszym wieku, które cierpią na objawy, takie jak ból, zaburzenia snu lub lęki z powodu chorób przewlekłych, w tym stwardnienia zanikowego bocznego, choroby Parkinsona, neuropatii, uszkodzenia rdzenia kręgowego i stwardnienia rozsianego, zgodnie z badaniem opublikowanym przez American Academy of Neurology.

Badanie wykazało, że marihuana medyczna nie tylko może być bezpieczna i skuteczna, ale także, że jedna trzecia uczestników używających marihuany do celów medycznych ograniczyła stosowanie opioidów. Jednak badanie było retrospektywne i polegało na tym, że uczestnicy zgłaszali, czy odczuli ulgę w konkretnych objawach, więc możliwe jest, że pewną rolę mógł odegrać efekt placebo,

Medyczna marihuana dla osób w podeszłym wieku

Według Centers for Disease Control and Prevention około 80 procent starszych osób ma co najmniej jedną przewlekłą chorobę.

“W wielu stanach legalizacja marihuany stała się popularną opcją terapeutyczną wśród osób cierpiących na choroby i zaburzenia przewlekłe, ale liczba badań jest ograniczona, zwłaszcza tych prowadzonych na osobach starszych” – powiedział dr Laszlo Mechtler, lekarz z Dent Neurologic Institute w Buffalo i American Academy of Neurology. “Nasze odkrycia są obiecujące i mogą pomóc w dalszych badaniach nad medyczną marihuaną jako dodatkową opcji leczenia dla tej grupy ludzi, którzy często mają przewlekłe choroby.”

W badaniach wzięły udział 204 osoby ze średnią wieku 81 lat, które zostały wpisane do programu leczenia marihuaną w stanie Nowy Jork. Uczestnicy przyjmowali różne proporcje tetrahydrokanabinolu (THC) do kanabidiolu (CBD), głównych aktywnych związków chemicznych produkowanych przez konopie. Każdy badany stosował je średnio przez cztery miesiące i regularnie poddawał się badaniom kontrolnym. Medyczną marihuanę przyjmowano doustnie w postaci płynnej nalewki, kapsułki lub za pomocą waporyzatora.

Vaporizer Volcano

Vaporizer Volcano Digit – numer jeden wśród waporyzatorów dla pacjentów używających marihuany do celów medycznych

Wyniki badań

Początkowo 34 procent uczestników odczuwało efekty uboczne związane z używaniem medycznej marihuany. Po korekcie dawki tylko 21% zgłosiło działania niepożądane. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były: senność u 13% pacjentów, problemy z równowagą w 7% i zaburzenia żołądkowo-jelitowe w 7%. Trzy procent uczestników przestało przyjmować medyczną marihuanę ze względu na efekty uboczne. Naukowcy stwierdzili, że stosunek THC do CBD w proporcjach 1:1 był najczęstszym wskaźnikiem wśród osób, które nie zgłosiły żadnych skutków ubocznych.

Naukowcy odkryli, że 69 procent uczestników doświadczyło ulgi związanej z objawami przewlekłego schorzenia. Spośród nich najczęstszymi dolegliwościami były:

49% – przewlekły ból
18% – zaburzenia snu
15% – neuropatia
10% – lęk

32% osób w starszym wieku całkowicie odstawiło opioidowe leki przeciwbólowe.

“Nasze odkrycia pokazują, że marihuana medyczna jest dobrze tolerowana przez ludzi w wieku 75 lat i starszych i może poprawić objawy, takie jak przewlekły ból i lęk”, powiedział autor badania Laszlo Mechtler. “Przyszłe badania powinny skupiać się na takich objawach, jak senność i problemy z równowagą, a także na skuteczności i optymalnym dawkowaniu.”

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne