- Reklama -
Banner

Czy marihuana uzależnia?

Podczas gdy niektórzy użytkownicy marihuany twierdzą, że marihuana nie uzależnia, to inni uważają, że jednak uzależnia.

Prawdą jest, że marihuana jest mniej uzależniająca niż tytoń czy inne substancje. Ponadto niektórzy użytkownicy nie doświadczają żadnych objawów uzależniania, takich jak pragnienie czy objawy odstawienia.

Mimo to, inni tracą kontrolę używaniem marihuany, co prowadzi do większej tolerancji na THC. W rezultacie muszą palić więcej trawki, aby osiągnąć ten sam stan, który doświadczali na początku przygody z konopiami.

Więc, czy marihuana uzależnia? Zagłębmy się w ten temat i zobaczmy, czy używanie marihuany kwalifikuje się w kategoriach uzależnienia.

Definicja “uzależnienia od marihuany”

Niektórzy ludzie wierzą w mit, że marihuana nie jest wciągająca, lub że jest uzależnia tylko psychicznie. Niestety, te fałszywe przekonania zostały utrwalone przez luźną definicję uzależnienia.

Kiedy ludzie myślą o uzależnieniu fizycznym, zwykle myślą o takich narkotykach jak heroina. Odstawienie heroiny wiąże się z ciężkimi objawami takimi jak drgawki i wymioty. Zaprzestanie używania marihuany nie prowadzi do tak poważnych objawów.

Co więcej, odstawienie marihuany nie jest zagrożeniem dla życia. W rezultacie, wiele osób widzi marihuanę jako używkę bardziej uzależniającą psychicznie niż fizycznie

Mimo to, National Institute on Drug Abuse (NIDA) sugeruje, że tolerancja i wszelkie objawy abstynencyjne, czy łagodne lub ostre, odzwierciedlają fizyczne uzależnienie.

Jeśli musisz używać marihuany czuć się “normalne” i nie możesz przestać, mimo, że koliduje to z pracą, obowiązkami społecznymi lub rodzinnymi to może być od niej uzależniony.

Objawy uzależnienia od marihuany

Niektórzy ludzie, którzy używają dużo marihuany na co dzień nie mogą tego zatrzymać, nawet jeśli wpływa to negatywnie na ich jakość życia. Zgodnie z DSM-5 ten wzór nadużywania i uzależnienia jest znany jako zaburzenie wykorzystania konopi.

Doświadczanie dwóch lub więcej z następujących objawów w okresie 12 miesięcy może sugerować właśnie to zaburzenie

 • Używanie dużej ilości przez długi okres czasu
 • Chęć zaprzestania, ale po prostu nie można przestać
 • Spędzanie zbyt dużo czasu próbując zdobyć marihuanę
 • Silne łaknienie i pragnienie użycia marihuany
 • Zaniedbywanie obowiązków w pracy, szkole lub odmu
 • Korzystanie wpływa na relacje międzyludzkie.
 • Dalsze korzystanie nawet w niebezpiecznych warunkach.
 • Dalsze korzystanie nawet wtedy, gdy stwierdzono problemy fizyczne lub psychiczne.
 • Rozwinięta tolerancja: (a) Potrzebujesz więcej marihuany, aby osiągnąć ten sam stan i (b) występują zmniejszone efekty przy użyciu tej samej ilości.
 • Występują objawy odstawienia lub używasz marihuany aby uniknąć objawów odstawienia

Dla tych, którzy używają dużo konopi (heavy smokers), nagłe zaprzestanie palenia może powodować objawy odstawienia, takie jak drażliwość, trudności w zasypianiu, zmniejszenie apetytu, niepokój i depresja.

Marihuana vs inne substancje

Kto uzależnia się od marihuany? Według dr Kevin Hill, psychiatry uzależnień w Szpitalu McLean w Harvard Medical School, większość ludzi, którzy używają marihuany nie uzależnia się od niej.

W rzeczywistości, badania pokazują, że tylko 9 procent dorosłych korzystających z marihuany codziennie uzależni się od niej. Liczba wzrośnie do 17 procent, gdy używanie konopi rozpocznie się w wieku nastoletnim.

Marihuana różni się od innych substancji, gdyż objawy często są bardziej delikatne. W porównaniu do nikotyny, kokainy i alkoholu, marihuana jest mniej uzależniającą substancją.

Według badań wykonanych przez NIDA, tytoń jest najbardziej uzależniającą substancją ze wskaźnikiem 31,9 procent (32 osoby na 100, które spróbowały papierosów, uzależnią się od nich). Kokaina ma drugi najwyższy wskaźnik uzależnienia (16,7 procent), a alkohol ma trzeci (15,4 procent).

W porównaniu do tych wszystkich narkotyków, marihuana ma najniższy wskaźnik uzależnienia – tylko 9,1 procent wszystkich użytkowników uzależnia się od niej.

5 KOMENTARZE

 1. Mój jeszcze mąż pali ze znajomymi pare razy w tygodniu.kazałam mu wybierać albo ja i syn albo zabawa,znajomi i melanze z maryśką…wybrał to drugie…staram się teraz o rozwód i opieke nad synkiem…a on życie rodzinne ma w dupie.na dziecko nie daje nic od siebie a na narkotyki ma…

 2. Marihuana nie jest w stAnie uzależnić fizycznie, ponieważ uzależnić fizycznie można się tylko od substancji które szybko znikają z organizmu, np nikotyna
  Thc znika z organizmu przez długi okres czasu, co uniemożliwia organizmowi na uzaleznienie się od tej substancji.
  Proszę doczytać trochę więcej przed pisaniem takich artykułów 🙂
  Są też wyniki badań ukazujące ze THC nie jest w stanie uzależnić.

  • Co ty pierdolisz. Może uzależniony nie jestem ale jak nie mam to szukam i chce zajarac. Więc dla mnie to uzależnienie. I skończ pierdolic bzdury.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.

Mogą Cię zainteresować