Czy marihuana uzależnia?

Podczas gdy niektórzy użytkownicy marihuany twierdzą, że marihuana nie uzależnia, to inni uważają, że jednak uzależnia.

marihuana uzaleznienie
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Prawdą jest, że marihuana jest mniej uzależniająca niż tytoń czy inne substancje. Ponadto niektórzy użytkownicy nie doświadczają żadnych objawów uzależniania, takich jak pragnienie czy objawy odstawienia.

Mimo to, inni tracą kontrolę używaniem marihuany, co prowadzi do większej tolerancji na THC. W rezultacie muszą palić więcej trawki, aby osiągnąć ten sam stan, który doświadczali na początku przygody z konopiami.

Więc, czy marihuana uzależnia? Zagłębmy się w ten temat i zobaczmy, czy używanie marihuany kwalifikuje się w kategoriach uzależnienia.

Definicja “uzależnienia od marihuany”

Niektórzy ludzie wierzą w mit, że marihuana nie jest wciągająca, lub że jest uzależnia tylko psychicznie. Niestety, te fałszywe przekonania zostały utrwalone przez luźną definicję uzależnienia.

Kiedy ludzie myślą o uzależnieniu fizycznym, zwykle myślą o takich narkotykach jak heroina. Odstawienie heroiny wiąże się z ciężkimi objawami takimi jak drgawki i wymioty. Zaprzestanie używania marihuany nie prowadzi do tak poważnych objawów.

Co więcej, odstawienie marihuany nie jest zagrożeniem dla życia. W rezultacie, wiele osób widzi marihuanę jako używkę bardziej uzależniającą psychicznie niż fizycznie

Mimo to, National Institute on Drug Abuse (NIDA) sugeruje, że tolerancja i wszelkie objawy abstynencyjne, czy łagodne lub ostre, odzwierciedlają fizyczne uzależnienie.

Jeśli musisz używać marihuany czuć się “normalne” i nie możesz przestać, mimo, że koliduje to z pracą, obowiązkami społecznymi lub rodzinnymi to może być od niej uzależniony.

Objawy uzależnienia od marihuany

Niektórzy ludzie, którzy używają dużo marihuany na co dzień nie mogą tego zatrzymać, nawet jeśli wpływa to negatywnie na ich jakość życia. Zgodnie z DSM-5 ten wzór nadużywania i uzależnienia jest znany jako zaburzenie wykorzystania konopi.

Doświadczanie dwóch lub więcej z następujących objawów w okresie 12 miesięcy może sugerować właśnie to zaburzenie

  • Używanie dużej ilości przez długi okres czasu
  • Chęć zaprzestania, ale po prostu nie można przestać
  • Spędzanie zbyt dużo czasu próbując zdobyć marihuanę
  • Silne łaknienie i pragnienie użycia marihuany
  • Zaniedbywanie obowiązków w pracy, szkole lub odmu
  • Korzystanie wpływa na relacje międzyludzkie.
  • Dalsze korzystanie nawet w niebezpiecznych warunkach.
  • Dalsze korzystanie nawet wtedy, gdy stwierdzono problemy fizyczne lub psychiczne.
  • Rozwinięta tolerancja: (a) Potrzebujesz więcej marihuany, aby osiągnąć ten sam stan i (b) występują zmniejszone efekty przy użyciu tej samej ilości.
  • Występują objawy odstawienia lub używasz marihuany aby uniknąć objawów odstawienia

Dla tych, którzy używają dużo konopi (heavy smokers), nagłe zaprzestanie palenia może powodować objawy odstawienia, takie jak drażliwość, trudności w zasypianiu, zmniejszenie apetytu, niepokój i depresja.

Marihuana vs inne substancje

Kto uzależnia się od marihuany? Według dr Kevin Hill, psychiatry uzależnień w Szpitalu McLean w Harvard Medical School, większość ludzi, którzy używają marihuany nie uzależnia się od niej.

W rzeczywistości, badania pokazują, że tylko 9 procent dorosłych korzystających z marihuany codziennie uzależni się od niej. Liczba wzrośnie do 17 procent, gdy używanie konopi rozpocznie się w wieku nastoletnim.

Marihuana różni się od innych substancji, gdyż objawy często są bardziej delikatne. W porównaniu do nikotyny, kokainy i alkoholu, marihuana jest mniej uzależniającą substancją.

Według badań wykonanych przez NIDA, tytoń jest najbardziej uzależniającą substancją ze wskaźnikiem 31,9 procent (32 osoby na 100, które spróbowały papierosów, uzależnią się od nich). Kokaina ma drugi najwyższy wskaźnik uzależnienia (16,7 procent), a alkohol ma trzeci (15,4 procent).

W porównaniu do tych wszystkich narkotyków, marihuana ma najniższy wskaźnik uzależnienia – tylko 9,1 procent wszystkich użytkowników uzależnia się od niej.

5 KOMENTARZE
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -