- Reklama -
Banner

Użytkownicy marihuany rzadziej trafiali na OIOM podczas hospitalizacji z powodu COVID-19

Nowe badanie opublikowane w Journal of Cannabis Research wykazało, że użytkownicy marihuany rzadziej doświadczali ciężkich przypadków COVID-19 podczas pobytu w szpitalu niż osoby nieużywające konopi. Użytkownicy marihuany mieli lepsze wyniki, w tym zmniejszoną potrzebę przyjęć na OIOM oraz intubacji.

Badanie dotyczyło dwóch szpitali w rejonie Los Angeles w Kalifornii. Spośród 1831 pacjentów z COVID-19 biorących udział w badaniu 69 pacjentów zgłosiło regularne używanie konopi indyjskich, co stanowiło zaledwie 4% wszystkich pacjentów.

„Związek między używaniem konopi indyjskich a lepszymi wynikami COVID jest rozsądny” – mówią autorzy badania. Autorzy przyznają również, że ich badanie było bardzo ograniczone, a wszelkie wnioski są jedynie sugestiami. Autorzy badań przeanalizowali dane pacjentów z bazy danych NIH COVID-19 Severity Scores, w tym potrzebę dostarczania tlenu, przyjęcie na oddział intensywnej terapii, wentylację mechaniczną, długość hospitalizacji oraz zgon w szpitalu wśród osób używających marihuany i osób niebędących użytkownikami konopi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Użytkownicy konopi indyjskich uzyskali znacznie lepsze wyniki w porównaniu z nieużywającymi, co znajduje odzwierciedlenie lepszych wynikach ogólnych, krótszej hospitalizacji (4 dni vs 6 dni), niższych wskaźnikach przyjęć na OIOM (12% vs 31%) i mniejszej potrzebie wentylacji mechanicznej (6% vs 17%). Ilość przyjęć na OIOM była o 12 punktów procentowych niższa, a wskaźniki intubacji były o 6 punktów procentowych niższe u osób używających konopi indyjskich” – czytamy w badaniu.

Badanie sugeruje, że regularne używanie konopi indyjskich może mieć pozytywny wpływ na przebieg COVID-19 u hospitalizowanych pacjentów. Autorzy stawiają hipotezę, że lepsze wyniki mogą wynikać z właściwości leczniczych, w tym działania przeciwzapalnego niektórych kannabinoidów.

Używający marihuany częściej mieli niższy poziom stanów zapalnych przy przyjęciu w porównaniu z osobami nieużywającymi. Efekt ten utrzymywał się podczas pobytu w szpitalu, a osoby używające konopi podczas wypisu ze szpitala miały niższe markery stanu zapalnego w porównaniu z osobami nieużywającymi” – czytamy w badaniu.

Użytkownicy konopi biorący udział w tym badaniu byli zazwyczaj młodsi, 62% mężczyźni i 38% kobiety, a większość była biała (48%) z 15% pacjentów rasy czarnej, 4% Azjatami i 28% Latynosami. 20% użytkowników konopi indyjskich to palacze tytoniu w porównaniu do zaledwie 4% wszystkich pacjentów.

To nie jest pierwsze badanie dotyczące pozytywnego wpływu kannabinoidów na przebieg COVID-19, chociaż jest pierwszym, w którym porównano dane od prawdziwych pacjentów z COVID, którzy zostali przyjęci do szpitala. Jedno szeroko nagłośnione badanie wykazało, że kannabinoidy CBGA i CBDA zapobiegają zakażeniu i skracają czas trwania choroby. Inne badania sugerują, że CBD łagodzi objawy COVID-19 i regeneruje płuca po przejściu choroby.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować