- Reklama -
Banner

Marihuana lekiem na COVID-19? “Kannabinoidy z konopi zapobiegają zakażeniu i skracają infekcję”

Zgodnie z badaniem opublikowanym w tym tygodniu przez naukowców z Oregon State University, związki zawarte w konopiach mogą zapobiegać infekcji wirusem wywołującym Covid-19, blokując jego wejście do komórek. Raport z badań „Cannabinoids Block Cellular Entry of SARS-CoV-2 and the Emerging Variants” został opublikowany w poniedziałek przez Journal of Natural Products.

Naukowcy odkryli, że dwie kwasowe formy kannabinoidów powszechnie występujące w odmianach konopi, kwas kannabigerolowy (CBGA) i kwas kannabidiolowy (CBDA), mogą wiązać się z białkiem kolca SARS-CoV-2, wirusa wywołującego Covid-19 . Wiążąc się z białkiem kolca, związki te mogą zapobiegać przedostawaniu się wirusa do komórek i powodowaniu infekcji, potencjalnie oferując nowe sposoby zapobiegania i leczenia choroby. Szczepionki przeciw Covid-19 i terapie przeciwciałami również ukierunkowane są na ten sam cel – białko kolca SARS-CoV-2.

Biodostępne po podaniu doustnym i z długą historią bezpiecznego stosowania u ludzi, te kannabinoidy, izolowane lub w ekstraktach z konopi, mogą potencjalnie zapobiegać i leczyć infekcje SARS-CoV-2” – napisali naukowcy w streszczeniu badania.

Kannabinoidy zawarte w marihuanie są skuteczne w walce z SARS-CoV-2

Badanie prowadził Richard van Breemen, badacz z Oregon State’s Global Hemp Innovation Center w College of Pharmacy i Linus Pauling Institute, we współpracy z naukowcami z Oregon Health & Science University. Van Breeman powiedział, że badane kannabinoidy są powszechne i łatwo dostępne.

Te kwasy kannabinoidowe obficie występują w konopiach i w wielu ekstraktach z konopi” – powiedział van Breemen, cytowany przez lokalne media. „Nie są to substancje kontrolowane, takie jak THC, psychoaktywny składnik marihuany, i mają dobry profil bezpieczeństwa u ludzi”.

Van Breemen dodał, że CBDA i CBGA zablokowały działanie pojawiających się wariantów wirusa wywołującego Covid-19, mówiąc, że „nasze badania wykazały, że związki zawarte w konopiach były równie skuteczne przeciwko wariantom SARS-CoV-2, w tym wariantowi B.1.1.7 , który po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii, oraz wariantowi B.1.351, który po raz pierwszy został wykryty w Afryce Południowej”.

Oprócz białka kolczastego, SARS-CoV-2 zawiera jeszcze trzy białka strukturalne, a także 16 białek niestrukturalnych i kilka związków. Van Breemen scharakteryzował je jako białka „dodatkowe”, z których wszystkie są potencjalnymi celami dla leków opracowanych w celu zapobiegania Covid-19.

Kwasowe formy kannabinoidów występujących w konopiach mogą być stosowane do zapobiegania infekcji SARS-CoV-2, a także do skracania czasu infekcji poprzez zapobieganie infekowaniu komórek ludzkich przez cząsteczki wirusa” – dodał Van Breemen.

Leki na bazie konopi vs COVID-19

Chociaż potrzebne są dalsze badania, van Breemen zauważył, że jego badania pokazują, że kannabinoidy mogą służyć do opracowania leków, które mogą zapobiegać lub leczyć pacjentów zakażonych Covid-19.

CBDA i CBGA są produkowane przez konopie jako prekursory CBD i CBG, które są znane wielu konsumentom. Różnią się jednak od kwasów i nie występują w dużych ilościach w produktach z konopi. Potrafią one zapobiegać, a także leczyć infekcje SARS-CoV-2.” – zauważył van Breemen.

Van Breeman zauważył również, że badania wykazały, że kannabinoidy są skuteczne przeciwko nowym wariantom wirusa, które, jak powiedział, są „jednym z głównych problemów” podczas pandemii dla urzędników służby zdrowia i klinicystów.

Te warianty są dobrze znane z unikania przeciwciał przeciwko wcześniejszym wariantom SARS-CoV-2, co jest oczywiście niepokojące, biorąc pod uwagę, że obecne strategie szczepień opierają się na białku kolców wczesnej linii jako antygenie” – powiedział van Breemen. „Nasze dane pokazują, że CBDA i CBGA są skuteczne przeciwko dwóm wariantom, którym się przyglądaliśmy, i mamy nadzieję, że trend rozszerzy się na inne istniejące i przyszłe warianty”.

Badacz dodał, że „odporne warianty mogą nadal powstawać w związku z powszechnym stosowaniem kannabinoidów, ale połączenie szczepień i leczenia CBDA/CBGA powinno stworzyć znacznie trudniejsze środowisko dla SARS-CoV-2”.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.

Mogą Cię zainteresować