- Reklama -
Banner

Użytkownicy marihuany mają większy przepływ krwi w mózgu

Nowe badania z ośrodka BrainHealth na University of Texas pokazują, że THC, psychoaktywny kannabinoid, który powoduje uczucie euforii, bezpośrednio wpływa na wykorzystywanie tlenu przez mózg.

Dr Francesca Filbey, dyrektorka Cognitive Neuroscience Research in Addictive Disorders w BrainHealth, prowadziła badania, które wykazały, że osoby, które regularnie i często używają marihuany mają większy przepływ krwi w mózgu i wydobywają więcej tlenu z krwi mózgowej, niż osoby nie używające marihuany. Oznacza to, że szybkość metabolizowania tlenu w mózgu jest wyższa u regularnych użytkowników trawki.

To dobra wiadomość?

Mózgowe krążenie krwi jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie ciągłe dostarczanie krwi do mózgu. Chyba już jesteś w stanie sobie wyobrazić, co może się stać, gdy krążenie krwi w mózgu jest zaburzone.

Skutki mogą być bardzo poważne i nie wolno ich lekceważyć, w efekcie niedokrwienia mózgu bowiem tkanki zaczynają obumierać, jest coraz mniej połączeń nerwowych, pamięć zaczyna zawodzić, a przede wszystkim znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia udaru.

Musimy zdać sobie sprawę, że poprawiając krążenie krwi w mózgu, możemy uniknąć wystąpienia wielu niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Wyniki badań

Chociaż THC jest znane z odprężenia naczyń krwionośnych i zmiany przepływu krwi w mózgu, to badanie to skupiło się na tym, jak długotrwałe przyjmowanie THC może wpływać na mózg, analizując różnice w utlenianiu krwi mózgowej i jej metabolizmie wśród regularnych użytkowników marihuany.

Ze względu na przyszły charakter badań, naukowcy nie mogą stwierdzić, czy używanie marihuany bezpośrednio powoduje obserwowane zmiany, czy istnieją też inne czynniki wpływające na to zjawisko.

“Poprzednie badania wykazały zmiany w funkcjach poznawczych, takich jak pamięć i władza wykonawcza. Nasze badania zmierzają do zrozumienia możliwych mechanizmów neurofizjologicznych, które mogą powodować te zmiany.” – powiedziała Filbey.

W badaniu wzięło udział 74 uczestników regularnie używających marihuany i 101 osób, które jej nie używa. Wszyscy użytkownicy zgłosili wypalenie co najmniej 5000 skrętów przez całe życie i używali jej codziennie przez 60 dni przed rozpoczęciem badań.

Uczestnicy musieli powstrzymać się od marihuany na 72 godziny przed rozpoczęciem badania. Zostali oni poddani rezonansowi magnetycznemu, a metabolity THC mierzono za pomocą moczu.

Naukowcy dowiedzieli się, że użytkownicy konopi wykazują wyższą ekstrakcję tlenu i szybkość metabolizumu tlenu w mózgu w porównaniu z osobami nie używającymi konopi indyjskich. Skorupa mózgu – obszar związany z systemem nagrody i kształtowaniem się zwyczajów – okazał się być większy u konsumentów marihuany.

“Obecnie marihuana jest najczęściej stosowaną, nielegalną używką. Kiedy coraz bardziej powszechna jest legalizacja, zrozumienie zmian neurofizjologicznych i wpływu marihuany na zdrowie mózgu staje się coraz bardziej istotne.” – powiedziała Filbey.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.

Mogą Cię zainteresować