- Reklama -
Banner

W stolicy Australii można już posiadać 50g marihuany i uprawiać do 4 roślin

Nowe przepisy dotyczące uprawy i posiadania konopi obowiązują na Australijskim Terytorium Stołecznym (ACT) od piątku, 31 stycznia. Pozwalają one mieszkańcom Australijskiego Terytorium Stołecznego (ACT) w wieku 18 lat lub starszym na uprawę do dwóch roślin konopi indyjskich na osobę i do czterech roślin na całe gospodarstwo.

Nowe przepisy w ACT są dobrym pierwszym krokiem w dobrym kierunku, ale są sprzeczne z prawem federalnym Australii, według którego uprawa konopi indyjskich jest przestępstwem. Nie jest jasne, czy prawo federalne będzie nadal egzekwowane w ACT.

Na co zezwalają przepisy ACT?

Nowe przepisy pozwolą mieszkańcom ACT w wieku 18 lat lub starszym na uprawę konopi indyjskich w domu. Będzie limit dwóch roślin na osobę i czterech na gospodarstwo domowe. Każda osoba będzie mogła posiadać nie więcej niż 50 gramów marihuany.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Rośliny konopi indyjskich można uprawiać wyłącznie na prywatnych posesjach i tylko przez ludzi, którzy tam mieszkają. Nowe przepisy nie zmienią się pod względem przestępstw związanych z uprawą konopi na dużą skalę i sprzedażą marihuany lub nasion konopi.

Sprzedaż konopi indyjskich za pośrednictwem punktów sprzedaży detalicznej lub coffee shopów również pozostanie zabroniona. Niespójne przepisy nasuwają oczywiste pytanie: skoro ludzie mogą uprawiać konopie indyjskie, to skąd mają brać nasiona, skoro ich sprzedaż jest nielegalna?

Chociaż godnie z nowymi przepisami żaden mieszkaniec ACT nie będzie ścigany za posiadanie lub uprawę konopi, osoba sprzedająca nasiona marihuany lub rośliny konopi popełni przestępstwo.

Co z prawem federalnym?

Nadal istnieje niepewność co do potencjalnej sprzeczności między tymi nowymi przepisami ACT a przepisami federalnymi, które kryminalizują posiadanie konopi indyjskich.

Zgodnie z federalną ustawą kodeksu karnego z 1995 r. posiadanie narkotyków jest przestępstwem, a zgodnie z prawem federalnym konopie indyjskie są sklasyfikowane jako narkotyk. Prawo federalne wskazuje więc, że posiadanie marihuany może się wiązać z karą dwóch lat pozbawienia wolności.

Prokurator generalny Christian Porter MP publicznie oświadczył, że przestępstwa naruszające prawo federalne wciąż będą ścigane w ACT. Spowoduje to dziwną sytuację, w której ludzie uprawiający rośliny konopi w domu w ACT mogą łamać prawo federalne, mimo że zezwalają im na to lokalne przepisy. Trudno powiedzieć, jak policja w ACT zareaguje na osoby używające marihuany.

Dowody potwierdzają konieczność dekryminalizacji

W większości Australii posiadanie marihuany nadal jest przestępstwem. Biorąc pod uwagę, że 34,8% Australijczyków w wieku powyżej 14 lat przynajmniej raz paliło konopie indyjskie, to co trzeci Australijczyk powyżej 14 roku życia jest przestępcą.

Koszty ekonomiczne systemu wymiaru sprawiedliwości związane ze ściganiem przestępstw związanych z konopiami indyjskimi są ogromne, nawet jeśli istnieją programy edukacyjno-pomocnicze. Programy zazwyczaj wymagają od osób złapanych z małą ilością konopi indyjskich uczestnictwa w programie edukacji lub poradni antynarkotykowej. Systemy te wydają się bardziej opłacalne i bardziej racjonalne, niż zamykanie ludzi w więzieniach.

Badania sugerują, że ściganie ludzi za posiadanie niewielkich ilości konopi może być bardziej szkodliwe niż same konopie, prowadząc do bezrobocia, problemów w relacjach społecznych i dalszych problemach z prawem. Kryminalizacja stanowi również barierę dla osób poszukujących poradni leczenia uzależnień i zapewnia znaczne zyski przestępczości zorganizowanej.

Krok we właściwym kierunku

ACT przewodzi Australii w postępowej reformie polityki narkotykowej, a wprowadzenie nowego prawa jest kolejnym krokiem we właściwym kierunku. Dobre przepisy powinny być jednak jednoznaczne i powinny regulować niespójności z prawem federalnym.

Za granicą istnieje wiele modeli legalizacji marihuany, od komercyjnej sprzedaży detalicznej i uprawy, po małe sankcjonowane kluby konopne, które działają w niektórych częściach Hiszpanii i Holandii. Kluby konopne to miejsca, w których można uprawiać i używać konopi indyjskich.

Kanada i wiele stanów USA przyjęło komercyjny model sprzedaży detalicznej, w którym ludzie mogą kupować konopie indyjskie w lokalnych sklepach, działających podobnie do sklepów alkoholowych. Australia powinna podążać za tymi krajami, regulując konopie indyjskie w podobny sposób, jak reguluje alkohol i tytoń. Nowe prawo jest krokiem w dobrym kierunku, ale nadal nie rozwiązuje ono problemów związanych z popytem i podażą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować