- Reklama -
Banner

Sejm za uprawami medycznej marihuany w Polsce? Ustawa skierowana do dalszych prac

W czwartek 13 stycznia 2022 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustaw konopnych przygotowanych przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany i posła Jarosława Sachajko. Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw konopnych przygotowanych przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, a do dalszego procesowania przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Zdrowia został przyjęty projekt ustaw złożony przez posła Jarosława Sachajko.

Jestem wyjątkowo zaszczycony i osobiście dumny z tego, że po wielu latach starań będzie możliwość uprawy konopi na cele medyczne w Polsce, dzięki czemu już wkrótce pacjenci będą mieli możliwość zakupu w aptekach, w akceptowalnie niskiej cenie i cały czas dostępnego ziela konopi do celów medycznych wyprodukowanego w Polsce.” – stwierdził poseł Jarosław Sachajko podczas wystąpienia w Sejmie.

Uprawy medycznej marihuany i zwiększenie stężenia THC w konopiach włóknistych

Przetarg na uprawę medyczną marihuanę w Niemczech

Projekt posła Jarosława Sachajki o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (druk 1699)przewiduje możliwość uprawy i zbioru konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego. Ustawa ta składa się z dwóch artykułów. Pierwszy z nich zawiera 14 zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Artykuł drugi określa czas wejścia w życie tej ustawy, jest to 14 dni od czasu ogłoszenia.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Zwiększenie stężenia THC z 0,2% do 0,3% w konopiach włóknistych

Pierwsza zmiana dotyczy zmiany definicji konopi włóknistych, która przewiduje zwiększenie dopuszczalnego stężenia THC w konopiach włóknistych z 0,2% THC do 0,3% w przeliczeniu na suchą masę.

Jest to bardzo ważne i pożądane rozwiązanie dla rolników, gdyż zdarzało się, że w zależności od nasłonecznienia oraz gleby roślina czasami przekraczała dotychczasowe 0,2% THC na 0,21% THC i rolnicy stawali się nagle dużymi producentami narkotyków.”

Ustawa przewiduje również zmianę definicji konopi innych niż włókniste. Są to wszystkie inne rośliny, które w swojej suchej masie zawierają więcej niż 0,3% THC.

Nadzór nad uprawami, wytwarzanie, przetwarzaniem, przerabianiem, przewozem, dystrybucją i obrotem do celów badań naukowych ma być prowadzony pod nadzorem Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Uprawy marihuany do celów medycznych w Polsce

Ważną zmiana jest zmiana szósta, która mówi o tym, że w Polsce będziemy mogli wytwarzać substancje czynne dla przemysłu farmaceutycznego. Oznacza to, że w Polsce będziemy mogli uprawiać konopie do celów medycznych przez instytut badawczy podlegający pod Ministerstwo Rolnictwa. Artykuł ten definiuje jak ma wyglądać zezwolenie i co w tym zezwoleniu musi się znajdować. Szczegóły tego artykułu opisaliśmy w podsumowaniu posiedzenia Komisji ds. Legalizacji Marihuany.

“Myślę, że są to epokowe zmiany co do możliwości upraw konopi do celów medycznych w Polsce.” – dodał Poseł Sachajko.

Co dalej ze zmianami prawnymi dotyczącymi konopi?

cannabis bar association lawyer law

Ta ustawa nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów związanych z wytwarzaniem lub stosowaniem konopi medycznych w Polsce. Jednym z nich jest problem pacjentów, którzy stosują konopie do celów medycznych i są kierowcami, ponieważ zgodnie z prawem we krwi kierowców nie może znajdować się jakiekolwiek stężenie THC. Jak wiemy, THC utrzymuje się we krwi nawet przez kilka dni po jednorazowej konsumpcji marihuany, a u pacjentów regularnie stosujących marihuanę do celów medycznych, THC może utrzymywać się we krwi nawet przez kilka tygodni, chociaż nie wpływa już na stan świadomości i motorykę pacjentów.

Kolejnym problemem jest fakt, że zgodnie z ustawą tylko instytuty badawcze podległe Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu będą mogły uprawiać konopie do celów medycznych. Ogranicza to możliwość prowadzenia takich upraw dla przedsiębiorstw, które chciałyby uprawiać konopie dla przemysłu farmaceutycznego i uzyskaliby wszystkie potrzebne zgody od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

To nie koniec walki

“Obiecuję, że będę dalej pracował nad tematem konopi do celów medycznych. Będę obserwował, jak to prawodawstwo zmienia się w innych krajach Unii Europejskiej i jak wpływa na troskę o społeczeństwo, w tym pacjentów. […] Zwracam uwagę na to, że nie możemy ulegać huraoptymizmowi, jaki jest bardzo często roztaczany w związku z konopiami. Konopie do celów medycznych – jak sama nazwa mówi – są stosowane do celów medycznych i w tym celu powinny być stosowane” – podkreślił poseł Sachajko.

“Ufam w zapewniania Instytutu Włókien Roślinnych i Roślin Zielarskich, że będzie w stanie dostarczyć polskim pacjentom konopie do celów medycznych w znaczenie niższej cenie niż jest to obecnie w aptekach i w wystraczającej ilości, aby pacjenci nie czekali tygodniami na kolejna dostawę tego produktu leczniczego, gdyż bardzo ważna jest ciągłość terapii. Gdyby tak się jednak nie stało, w trosce o polskich pacjentów podejmę stanowcze i szybkie kroki, aby to się zmieniło” – oznajmił Jarosław Sachajko pod koniec swojego przemówienia.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 
  • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

    37 
  • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

    25 
  • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

    69 
  • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować