Rzecznik umorzył sprawę doktora Marka Bachańskiego

0
3870
Marek Bachański który leczył medyczną marihuaną został uniewinniony

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie umorzył postępowanie dotyczące dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka leczył medyczną marihuaną pacjentów, chorujących na padaczkę. Dr Marek Bachański ostał zwolniony dyscyplinarnie ze szpitala, jednak odwołał się do sądu pracy.

3 miesiące temu dr Marek Bachański, po ponad 20 latach pracy został zwolniony dyscyplinarnie. Centrum Zdrowia Dziecka jako powód zwolnienia podało braki w dokumentacji medycznej. Jak twierdzi dr. Bachański szpital od dawna „szukał na niego haków”.

Według dyrekcji Centrum Zdrowia dziecka, dr Bachański nie zgłosił eksperymentu medycznego (leczenia za pomocą medycznej marihuany) do komisji bioetycznej, nie prowadził pełnej dokumentacji medycznej, skutkiem czego otrzymał zakaz wystawiania recept na medyczną marihuanę, ponieważ przez CZD zostało to uznane jako nielegalne.

Rzecznik umorzył sprawę doktora Bachańskiego

Okręgowy Rzecznik po przesłuchaniu lekarza i dziewięciu pacjentów leczonych medyczną marihuaną, a także przejrzeniu dokumentacji medycznej, umorzył sprawę.

„Umorzyłam postępowanie wyjaśniające z braku przewinienia zawodowego – mówi dr Janina Barbachowska, p.o. okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Warszawie.” jak podaje Gazeta Wyborcza.

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, otrzymano zgodę sądu na uchylenie tajemnicy lekarskiej, aby móc przesłuchać innych lekarzy z CZD, a zwłaszcza lekarza, który przejął pacjentów leczonych dotychczas przez dr Bachańskiego.

Aktualnie dr Bachański przyjmuje pacjentów prywatnie, jednak nie przepisuje recept na medyczną marihuanę, ponieważ nie chce dać pretekstu do tego, by zamknięto także jego prywatną praktykę.

Dwa lata temu dr Marek Bachański zaczął przepisywanie leków na bazie marihuany Maxowi Gudaniec, który choruje na lekooporną padaczkę. Po zastosowaniu tej terapii, liczba napadów spadła o 90%.

Prawdziwy powód zwolnienia dr Bachańskiego?

Prof. Jóźwiak w 2013 roku został koordynatorem międzynarodowego projektu badawczego o nazwie EPISTOP.

Program EPISTOP ma na celu poznanie „mechanizmów rozwoju padaczki u osób ze stwardnieniem guzowatym”, czyli stworzenie leku farmakologicznego redukującego liczbę napadów padaczki. Zaś placówką odpowiedzialną za projekt zostało Centrum Zdrowia Dziecka.

Terapia bedrocanem i bediolem (leki podawane przez dr Bachańskiego – red.) i jej bardzo dobre efekty mogą w ogromnym stopniu zdyskredytować eksperyment i cały program EPISTOP, na który Unia Europejska przeznaczyła 10 mln euro dotacji.

Czy dr Bachański mógł wejść w paradę profesorowi Jóźwiakowi? Mógł. Choć dziś Centrum Zdrowia Dziecka zapewnia, że tak nie było.