Badania opublikowane w czasopiśmie JAMA Psychiatry rozwiewają wszelkie wątpliwości co do stwierdzenia, że marihuana powoduje zmniejszenie pewnych obszarów mózgu.
W calu zbadania wpływu marihuany na mózg, neurolodzy przebadali rodzeństwa lub bliźniaków, z których jeden był palaczem marihuany, a drugi nigdy jej nie próbował.
Jeśli jedno z rodzeństwa używającego marihuany zauważono by zmiany w mózgu, to oznaczałoby, że używanie marihuany powoduje te różnice.
Naukowcy byli szczególnie zainteresowani ciałem migdałowatym, ze względu na jego związek z emocjami i motywacją oraz z uwagi na fakt, że wcześniejsze badania wykazały zmniejszenie tego obszaru u użytkownikó mariihuany.
Ale o dziwo, nie znaleźli żadnych różnic w wielkości ciała migdałowatego u rodzeństw, z których jedno było użytkownikiem marihuany, a drugie nie.
“Nie znaleźliśmy dowodów na związek przyczynowy pomiędzy używaniem marihuany i wielkością ciała migdałowatego.”
Innymi słowy, ta ważna część mózgu miała taki sam rozmiar niezależnie od tego, czy uczestnicy badania palili trawkę czy też nie. To rozwiewa teorię, że palenie marihuany uszkadza mózg.
Co dokładnie naukowcy odkryli
Dr David Pagliaccio z National Institute of Mental Health i pozostali współautorzy badań używali danych z Human Connectome Project.
Wykorzystali dane 483 użytkowników, którzy mieli rodzeństwo lub bliźniaka, również w wieku 22 a 35 rokiem życia. Z tej grupy 262 uczestników badań paliło marihuanę.
Uczestnicy badania, którzy używali marihuany mieli nieco mniejsze ciało migdałowate i nieco mniejsze jądro podstawne (inny region mózgu, odpowiedzialny za układ nagrody). Wszystkie wielkości były jednak w normalnym ludzkim spektrum wielkości.
Nie znaleźli istotnych różnic w wielkości hipokampu, który jest kolejnym obszarem mózgu, często dyskutowanym podczas rozmów na temat wpływu marihuany na mózg.
Nie miało znaczenia, czy użytkownicy palili ponad 00 razy (30% grupy), lub czy rozpoczęli jej palenie w wieku 17 lat (49% grupy) – nic z tego nie było związane z większą ilością zmian niż te doświadczane przez sporadycznych lub przypadkowych użytkowników.
Ale to, co jest naprawdę ciekawe to, że “rodzeństwo nie palące miało mniejsze te same obszary mózgu, pomimo, że nigdy nie palili marihuany”.
Naukowcy badali tylko kilka regionów w mózgu: hipokamp, jądro półleżące i jądro migdałowate. Jednak o wiele więcej dzieje się w mózgu poza tymi obszarami i prawdopodobnie, wszystko co robimy, od żywności, którą spożywamy czy muzykę którą słuchamy, wszystko to wpływa na mózg. Wiadomo na przykład, że spożycie alkoholu powoduje trwałe zmiany w mózgu.