- Reklama -
Banner

Po ilu godzinach od zapalenia marihuany można prowadzić samochód? Wyniki najnowszych badań

Konopie indyjskie mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów do 4 godzin po użyciu – wskazują nowe badania. Grupa naukowców z Centrum Badań nad Konopiami Medycznymi na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego przyjrzała się 191 regularnym użytkownikom marihuany i stwierdziła, że ​​osoby pod wpływem marihuany mają znacznie niższe wyniki na symulatorze jazdy samochodem przez 90 minut po użyciu.

Chociaż wydajność poprawiała się po 3,5 godzinach, to powrót do pełnych zdolności był w pełni widoczny do 4,5 godziny po paleniu” – stwierdzili naukowcy w raporcie opublikowanym w JAMA Psychiatry.

Wpływ THC na zdolność prowadzenia pojazdu

uzywanie marihuany przed 16 rokiem zycia prowadzenie samochodu

Uczestnicy otrzymywali jointa z placebo lub jointa z konopiami o stężeniu THC na poziomie 5,9% lub 13,4%. THC to główny psychoaktywny kannabinoid występujący w konopiach, a naukowcy chcieli sprawdzić, jak jego stężenie we krwi koreluje ze zdolnością prowadzenia samochodu.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy z grupy otrzymującej jointa z THC wykazali znaczny spadek w wynikach Composite Drive Score (CDS) podczas 25-minutowej symulacją jazdy samochodem. Według autorów badań, CDS oceniało podążanie za prowadzącym samochodem przy różnych prędkościach, utrzymywanie pojazdu na swoim pasie ruchu i reagowanie na różne zadania związane z podzielnością uwagi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

30-90 minut po spaleniu jointa

Według opublikowanego raportu, największa różnica w zdolnościach prowadzenia pojazdów pomiędzy grupą placebo i THC została odnotowana po 30 minutach oraz 90 minutach od czasu momentu rozpalenia jointa.

210 minut – 270 minut po spaleniu jointa

Badanie wykazało, że po 3 godzinach i 30 minutach zaczęły zanikać różnice między wynikami trzeźwych uczestników i uczestników po spaleniu jointa. Po 4 godzinach 30 minutach nie odnotowano już żadnych różnic.

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa?

prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany

Naukowcy powiedzieli w raporcie, że uczestnicy byli niechętni do prowadzenia samochodu natychmiast po spaleniu, ale prawie 69% uczestników zgłosiło, że byli gotowi do prowadzenia samochodu w ciągu 1 godziny i 30 minut po inhalacji.

Chociaż użytkownicy w grupie THC czuli się odurzeni i wahali się, czy jeździć po 30 minutach, to po 1 godzinie i 30 minutach uwierzyli, że odurzenie mija i byli bardziej skłonni do prowadzenia samochodu. Stało się tak pomimo tego, że ich wyniki nie poprawiły się znacząco w porównaniu do wyników 30 minut po konsumpcji” – powiedział w komunikacie prasowym autor badań, dr Thomas Marcotte.

Marcotte dodał: „Może to wskazywać na fałszywe poczucie bezpieczeństwa, a to pierwsze godziny mogą stanowić okres największego ryzyka, ponieważ użytkownicy sami oceniają, czy prowadzenie samochodu będzie bezpieczne”.

Całkowity brak korelacji między stężeniem THC we krwi a zdolnością prowadzenia samochodu

Autorzy badania stwierdzili, że symulowana zdolność prowadzenia pojazdów zmniejszyła się w grupie otrzymującej THC, ale nie było to związane ze stężeniem THC we krwi, zawartością THC w jointach ani historią używania THC.

Całkowity brak korelacji między stężeniem THC we krwi a zdolnością prowadzenia samochodu był nieco zaskakujący” – powiedział współautor dr Robert Fitzgerald, profesor patologii klinicznej w UC San Diego School of Medicine. Dodał również, że wyniki badań podważają obecnie stosowane przepisy dotyczące kierowców posiadających jakiekolwiek stężenie THC w organizmie.

Metabolizm THC vs metabolizm alkoholu

Obecnie prawo dotyczące prowadzenia pod wpływem środków odurzających ustalane jest na podstawie określonych ram i limitów. Na przykład posiadanie powyżej 0,2 promila alkoholu we krwi oznacza, że ​​kierowca zostanie uznany za winnego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Metabolizm THC jest jednak znacznie inny, niż metabolizm alkoholu. U osób regularnie używających marihuany, stężenie THC we krwi może być wykrywalne nawet kilka dni po zaprzestaniu palenia, choć taki użytkownik nie jest już pod wpływem THC i nie odczuwa żadnych efektów psychoaktywnych.

Regularni użytkownicy marihuany mają zbudowaną tolerancję na THC. Inaczej odczuwają efekty palenia konopi, niż osoby, które używają ich rzadko lub okazyjnie. Okazjonalni użytkownicy o wiele mocniej odczuwają efekty THC, więc ich zdolności prowadzenia pojazdu będą znacznie gorsze, niż w przypadku regularnych konsumentów. W tego typu badaniach uczestnicy powinni zostać podzieleni na grupy regularnych i okazjonalnych użytkowników, a to tylko jeden z czynników, które naukowcy powinni brać pod uwagę.

Obecne prawo nie jest poparte dowodami naukowymi

Członek zgromadzenia stanowego Kalifornii, Tom Lackey potwierdził w komunikacie prasowym, że określanie dopuszczalnego stężenia THC we krwi kierowców nie może być ustalane tak, jak w przypadku alkoholu.

To przełomowe badanie wskazuje, że używanie konopi indyjskich osłabia zdolność prowadzenia pojazdów, ale czynniki są inne niż w przypadku alkoholu. Te dane pokazują, że samo prawo dotyczące dopuszczalnego stężenia THC dla kierowców nie jest poparte dowodami naukowymi.”

Naukowcy z Kalifornii powiedzieli, że badanie kładzie nacisk na zrozumienie związku między konsumpcją konopi indyjskich a zdolnością prowadzenia pojazdu. Celem jest także zidentyfikowanie osób najbardziej narażonych na zaburzenia prowadzenia pojazdów po użyciu konopi indyjskich.

Autorzy badania zasugerowali przeprowadzenie kolejnych badań dotyczących takich czynników, jak osobiste doświadczenia z marihuaną, sposoby palenia marihuany przez daną osobę oraz różnice biologiczne, które mogą mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 

Mogą Cię zainteresować