- Reklama -
Banner

Niemiecki rząd podpisał ustawę legalizującą posiadanie i uprawę marihuany

Niemiecki rząd zatwierdził w środę plan legalizacji rekreacyjnego używania marihuany, otwierając drogę do zakupu i posiadania małych ilości konopi przez dorosłych. Mimo że propozycja została pozytywnie przyjęta przez trójstronną koalicję, nadal musi zostać zatwierdzona przez parlament. Jeśli zostanie przyjęta, Niemcy staną się pierwszym dużym krajem europejskim, który zalegalizował marihuanę.

To ważne prawo, które będzie oznaczało długoterminową zmianę w polityce narkotykowej” – powiedział Karl Lauterbach, niemiecki minister zdrowia, podczas środowej konferencji prasowej.

Ustawa podpisana dzisiaj przez rząd jest jednak okrojoną wersją ustawy, którą pierwotnie proponowano. Początkowy plan zakładał dystrybucję marihuany poprzez komercyjne sklepy, ale został on odrzucony po sprzeciwie Komisji Europejskiej.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

W zamian za to projekt zakłada tworzenie licencjonowanych prywatnych stowarzyszeń – klubów konopnych – z ograniczeniem do 500 członków. Członkowie mogliby kupować do 25 gramów marihuany dziennie z miesięcznym limitem 50 gramów. Obiekty te nie mogłyby znajdować się w promieniu 200 metrów od szkoły, a każde miasto lub dzielnica mogłyby mieć tylko jeden klub na każde 6000 mieszkańców.

“Konopie stają się legalne. Punkt zwrotny w nieudanej polityce narkotykowej. Jak na razie rośnie konsumpcja, przestępczość i czarny rynek. Często występują toksyczne domieszki. To po prostu nie mogło tak dalej trwać.” – napisał Karl Lauterbach, niemiecki minister zdrowia na Twitterze (X).

Dodatkowo niemiecki rząd planuje wprowadzenie regionalnych programów pilotażowych, które pozwolą na sprzedaż marihuany w niewielkiej liczbie licencjonowanych sklepów specjalistycznych.

Pilotażowe programy są odpowiedzią na zaniepokojenie Komisji Europejskiej w związku z wcześniejszą propozycją niemieckiego rządu, aby zezwolić na sprzedaż marihuany w sklepach. Podobne programy pilotażowe zostały uruchomione w Holandii i Szwajcarii.

Mimo entuzjastycznego przyjęcia propozycji przez niektórych, nie brakuje krytyków. Przeciwnicy twierdzą, że może to stwarzać ryzyko dla młodzieży. Chociaż projekt zakazuje posiadania marihuany przez dzieci poniżej 18 roku życia, młodzi dorośli w wieku 18-21 lat mogą kupować do 30 gramów miesięcznie w klubach konopnych.

Minister zdrowia Lauterbach pozostaje jednak optymistyczny. Uważa, że krytyka ze wszystkich stron jest dobrym znakiem.

Zwolennicy tej ustawy w niemieckiej koalicji rządzącej, którzy mają nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona do końca roku, odpowiadali, że obecna polityka narkotykowa kraju dotycząca używania konopi indyjskich osiągnęła swoje granice i że nowe prawo zminimalizuje czarny rynek.

Propozycja legalizacji marihuany w Niemczech jest odbiciem globalnej tendencji do zmiany podejścia do konopi. Czy Niemcy dołączą do krajów, które zdecydowały się na taką zmianę, czy też pozostaną przy obecnym stanowisku, zobaczymy w nadchodzących miesiącach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 

Mogą Cię zainteresować