- Reklama -
Banner

Niemiecki rynek medycznej marihuany może być warty 3 miliardy euro

Niemiecki program dotyczący medycznej marihuany ma szanse na znaczący rozwój dzięki niedawnym zmianom legislacyjnym. Jednak sytuacja wygląda inaczej, gdy mowa o marihuanie rekreacyjnej. Nowe przepisy umożliwiają osobiste posiadanie i uprawę marihuany oraz tworzenie społecznościowych klubów konopnych, ale nie zezwalają na komercyjną sprzedaż marihuany do użytku dorosłych.

“Na tym etapie inwestorzy powinni już wiedzieć, że ‘legalizacja’ może mieć różne znaczenia,” jak zauważa w swoim raporcie Pablo Zuanic z firmy Zuanic & Associates, dodając, że “nowe regulacje… niekoniecznie oznaczają korzyści netto dla większości firm z branży cannabis, a mogą stanowić źródło ryzyka.”

Niedawna legalizacja posiadania i uprawy marihuany w Niemczech, opisywana jako “faza 1” przez ministra zdrowia Karla Lauterbacha, jest częścią ostrożnego podejścia niemieckiego rządu do regulacji marihuany, która utrzymuje wyraźne rozróżnienie między rynkami marihuany medycznej i rekreacyjnej. Zuanic zwraca uwagę, że “faza 2”, która mogłaby obejmować programy pilotażowe sprzedaży marihuany do użytku dorosłych, jest nadal rozważana.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“Wątpimy, aby faza 2 została wprowadzona podczas obecnej koalicji rządowej,” napisał. “Czy filar 1 może zostać w przyszłości anulowany? Wątpimy, ale będzie to zależało od składu przyszłych rządów.”

Korzyści dla rynku medycznego

Znaczącą zmianą w niemieckiej legislacji jest usunięcie medycznej marihuany listy narkotyków, co ma na celu uproszczenie procesu przepisywania i zwiększenie dostępu pacjentów poprzez redukcję barier prawnych i biurokratycznych dla lekarzy i pacjentów.

Obecnie rynek obsługuje stosunkowo małą część populacji, z około 28 000 pacjentów, czyli mniej niż 0,03% populacji Niemiec w 2023 roku.

“Jasne jest, że ten segment był na drodze do wzrostu, ale teraz, z nowymi regulacjami zatwierdzonymi przez Bundestag w zeszły piątek, może on eksplodować,” napisał Zuanic.

“Staramy się unikać przesady, ale jeśli na Florydzie ponad 3,5% populacji uczestniczy w programie medycznej marihuany, ilu pacjentów płacących gotówką możemy się spodziewać w Niemczech (kraj z populacją ~85 mln)?”

Jeśli 1% populacji Niemiec używałoby medycznej marihuany, Zuanic szacuje, że rynek mógłby wzrosnąć do 1,7 miliarda euro do 2025 roku, co stanowiłoby znaczny wzrost w stosunku do obecnych poziomów. Wzrost ten przyniósłby korzyści głównym eksporterom na niemiecki rynek, takim jak kanadyjskie firmy Aurora Cannabis (Nasdaq: ACB) i Tilray Brands (NASDAQ: TLRY).

Co ważniejsze, nowe zasady znoszą proces przetargowy na uprawę medycznej marihuany na rzecz systemu licencji, jak podało w środę Tilray. Zmiany te mają na celu zwiększenie podaży medycznej marihuany w kraju i ułatwienie firmom takim jak Tilray działalność i ekspansję, potencjalnie zwiększając ich produkcję “o około 5x i ponad podwojenie możliwości przychodowych”.

Jednak mniejsze firmy i nowi uczestnicy rynku, szczególnie internetowe kliniki medycznej marihuany, mogą doświadczyć zwiększonej konkurencji i presji cenowej w ramach nowych przepisów.

Liczby mówią same za siebie

Pomimo znacznego wzrostu importu medycznej marihuany, który wzrósł o 20% w 2022 roku do 25 ton i miał wzrosnąć ponownie w 2023 roku, niemiecki rynek pozostaje ograniczony przez ścisłe przepisy dotyczące narkotyków i wyzwania regulacyjne. Czynniki te ograniczyły dostęp pacjentów do terapii medycznymi konopiami.

Większość importu medycznej marihuany do Niemiec pochodzi z Kanady, który stanowił 47% całkowitego importu od stycznia do września 2023 roku. Jednak znacząca część tych importów jest albo reeksportowana – w tym do Polski – albo niszczona z powodu problemów z jakością, co dodatkowo komplikuje łańcuch dostaw rynku.

Rynek refundowany, gdzie recepty na medyczną marihuanę dla pacjentów są pokrywane przez ubezpieczenie, odnotował niewielki wzrost, ze sprzedażą osiągającą 208 milionów euro w 2023 roku, w porównaniu do 198 milionów euro w 2022 roku. Jednak recepty są zazwyczaj wystawiane tylko jako ostatnia deska ratunku i dla przewlekłych chorób i schorzeń, co ogranicza rozmiar rynku.

Zuanic sugeruje, że zmiany w niemieckim prawie dotyczącym narkotyków mogą zmienić sytuację. Obecnie pacjenci mogą otrzymać recepty za pośrednictwem usług telemedycznych po wcześniejszej osobistej wizycie u lekarza, ale ogólna liczba pacjentów pozostaje niska.

Prognozy dotyczące rozmiaru rynku różnią się, jednak jeśli 1-2% populacji dołączy do rynku medycznej marihuany, niektórzy analitycy przewidują, że rynek ten będzie warty między 1,5 miliarda euro a 3 miliardami euro.

Porównanie z innymi krajami podkreśla niewykorzystany potencjał niemieckiego rynku medycznej marihuany. Na przykład, 1% populacji Kanady uczestniczy w jej programie medycznej marihuany, co jest znacznie wyższe niż obecny wskaźnik uczestnictwa w Niemczech.

“Wszystko to powiedziawszy, skala i czas wzrostu rynku MMJ płatników gotówką (który może być wywołany przez nową ustawę) jest przedmiotem debaty, ale wierzymy, że przedstawione powyżej szacunki wzrostu są realistyczne,” napisał. “Jednak zdajemy sobie sprawę, że istnieje scenariusz, w którym domowa uprawa i kluby konopne mogą spowolnić wzrost rynku MMJ.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 

Mogą Cię zainteresować