Strona główna Aktualności Legalizacja marihuany Niemcy: projekt legalizacji marihuany opublikowany „bezpośrednio po Wielkanocy”

Niemcy: projekt legalizacji marihuany opublikowany „bezpośrednio po Wielkanocy”

0
Niemcy: projekt legalizacji marihuany opublikowany „bezpośrednio po Wielkanocy”

Podczas gdy wciąż pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące legalizacji marihuany w Niemczech, a ostatnie doniesienia mówiły o “lekkiej” wersji legalizacji, przedstawiciel niemieckiego Ministerstwa Zdrowia ogłosił, że projekt ustawy zostanie przedstawiony przez rząd “natychmiast po Wielkanocy”.

Początkowo ustawodawstwo miało zostać opublikowane pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku, ale termin ten został przedłużony “ze względu na kalendarz”, ponieważ urzędnicy chcieli przekształcić projekt, aby uniknąć potencjalnego konfliktu z międzynarodowymi przepisami.

Czy pełna legalizacja wciąż możliwa?

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach, oświadczył w środę, że celem jest wciąż legalizacja marihuany na szczeblu krajowym i był “głęboko przekonany, że przedstawimy nową propozycję zaraz po Wielkanocy” w przyszłym tygodniu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

W ubiegłym miesiącu pojawiły się doniesienia o zmianach w projekcie ustawy w porównaniu z wcześniej opublikowanym przez rząd, a szczegóły wskazywały, że urzędnicy zamierzają przyjąć bardziej umiarkowane podejście do reformy, w dwóch etapach.

Po pierwsze, mówiono, że ustawa zostanie zmieniona, aby umożliwić hodowcom organizowanie i dystrybucję marihuany w “klubach marihuany”, podobnych do tych w Hiszpanii.

Następnie, marihuana mogłaby być sprzedawana w formie pilotażu w niektórych regionach kraju, na wzór Szwajcarii.

Jednakże, minister zdrowia nie potwierdził tej informacji i oświadczył w środę, że “legalizacja przewidziana jest dla całych Niemiec”, co oznacza, że krajowa legalizacja komercyjna może być wciąż możliwa w krótkim czasie.

Prawodawcy z koalicji rządowej skrytykowali decyzję o ograniczeniu projektu.

Potrzebujemy legalizacji na szczeblu krajowym, ponieważ czarny rynek może być wyparty tylko wtedy, gdy gwarantowana, wysoka jakość rekreacyjnej marihuany będzie dostępna w certyfikowanych sklepach na terenie całych Niemiec” – powiedziała Kristine Lütke z FDP w rozmowie z Zeit. “Jeśli legalnie można będzie kupić marihuanę wysokiej jakości tylko w kilku miastach, czarny rynek przetrwa.”

Mimo że trudno jest stworzyć rozwiązanie prawnie pewne [zgodne z międzynarodowymi przepisami], musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wprowadzić w życie punkty uzgodnione w koalicyjnym porozumieniu” – dodała.

W pierwszych przekazanych informacjach, dorośli w wieku 18 lat i starsi mogliby kupować i posiadać od 20 do 30 gramów marihuany w sklepach autoryzowanych przez rząd federalny, a ewentualnie także w aptekach.

Mogliby również uprawiać do trzech roślin dla własnego użytku, przestrzegając zasad dotyczących instalowania ogrodzeń, aby uniemożliwić młodzieży dostęp do nich.

Wszystkie toczące się postępowania karne związane z przestępstwami, które zostaną zalegalizowane w wyniku reformy, miałyby zostać zawieszone i zamknięte po jej wprowadzeniu.

Marihuana opodatkowana byłaby podatkiem VAT, a plan przewiduje również “dodatkowy podatek od konsumpcji“. Jednakże, nie określono wysokości tego podatku, uważając, że powinien być ustalony na konkurencyjnym poziomie w porównaniu z rynkiem nielegalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj