- Reklama -
Banner

Niemcy: Głosowanie w sprawie legalizacji marihuany w porządku obrad na przyszły tydzień

W nadchodzącym tygodniu niemiecki Bundestag zajmie się projektem ustawy legalizującej marihuanę, co stanowi kluczowy krok w kierunku wprowadzenia tej reformy do kwietnia bieżącego roku. Po długich miesiącach debat i negocjacji, rząd koalicyjny Niemiec, znany jako koalicja sygnalizacji świetlnej, osiągnął porozumienie w sprawie finalnej wersji ustawy, co spotkało się z entuzjazmem zwolenników legalizacji.

Projekt ustawy, który został pierwotnie przedstawiony przez Federalnego Ministra Zdrowia Karla Lauterbacha w ubiegłym roku, przeszedł niedawno drobne modyfikacje mające na celu monitorowanie nielegalnego rynku. Wprowadzenie ustawy na agendę legislacyjną Bundestagu jest widziane jako znaczący postęp w procesie legalizacji, a zaplanowane głosowanie w Komisji Finansów w środę jest kolejnym krokiem do realizacji tej reformy.

Georg Wurth, aktywista i CEO Niemieckiego Stowarzyszenia Konopi, wyraził przekonanie, że po zaplanowaniu głosowania w Komisji Finansów, mało prawdopodobne jest, aby proces został ponownie zatrzymany. Oczekuje się, że inne komisje, w szczególności Komisja Zdrowia, a następnie cały Bundestag, również podejmą działania w przyszłym tygodniu.

Warto zauważyć, że w agendzie na przyszły tydzień znalazł się również sprzeciw wobec legalizacji marihuany, zgłoszony przez parlamentarną grupę Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU). Rządowa odpowiedź na próbę zablokowania reformy przez Federalną Radę, reprezentującą niemieckie landy, również zostanie omówiona.

Pierwotnie planowane ostateczne głosowanie nad ustawą, które miało odbyć się w ubiegłym miesiącu, zostało odwołane z powodu obaw liderów SPD. Opóźnienia w debacie nad ustawą były również spowodowane konfliktem w Izraelu i Palestynie, a także potrzebą dopracowania projektu ustawy.

Podczas grudniowego spotkania, minister zdrowia odpierał zarzuty przeciwników legalizacji, którzy sugerowali, że reforma mogłaby wysłać złe przesłanie do młodzieży i prowadzić do wzrostu konsumpcji wśród nieletnich. Minister podkreślił, że argumenty te są niezgodne z rzeczywistością.

W ramach ostatnich zmian w projekcie ustawy, ustawodawcy zdecydowali się na złagodzenie niektórych restrykcji, które spotkały się z oporem ze strony zwolenników reformy. Zmiany te obejmują zwiększenie maksymalnych dopuszczalnych ilości posiadanej marihuany w domu oraz usunięcie możliwości kary więzienia za posiadanie ilości nieznacznie przekraczającej dozwolony limit.

Planowane jest również stopniowe wprowadzenie reformy, począwszy od legalizacji posiadania i uprawy marihuany w domach dla dorosłych od kwietnia, a następnie od lipca otwarcie klubów konopnych, które mogłyby dystrybuować marihuanę swoim członkom.

Rząd planuje również wprowadzenie dodatkowej ustawy, która umożliwiłaby prowadzenie programów pilotażowych dla komercyjnej sprzedaży marihuany w miastach na terenie całego kraju. Oczekuje się, że projekt tej ustawy zostanie przedstawiony po jego zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Po ostatecznym czytaniu ustawy w Bundestagu, trafi ona do Bundesratu, czyli izby wyższej parlamentu reprezentującej niemieckie landy. Mimo prób zablokowania proponowanej reformy we wrześniu, Bundesrat ostatecznie nie powstrzymał procesu.

Legalizacja marihuany w Niemczech stanowiłaby przełomowy moment nie tylko dla kraju, ale i dla całej Europy, sygnalizując zmianę w podejściu do polityki narkotykowej. Oczekuje się, że reforma przyczyni się do zmniejszenia rynku nielegalnego, poprawy kontroli jakości produktu oraz zapewnienia dodatkowych dochodów z podatków. Wszystkie oczy są teraz zwrócone na Bundestag, gdzie w nadchodzących dniach rozstrzygnie się przyszłość legalizacji marihuany w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Promocja!

  Fenix Titanium waporyzator

  Original price was: 399 zł.Current price is: 319 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.

Mogą Cię zainteresować