- Reklama -
Banner

Naukowy renesans psychodelików: Harvard University uruchamia Studia Psychodeliczne

Psychodeliki to substancje, które od lat budzą zainteresowanie naukowców i entuzjastów substancji psychoaktywnych na całym świecie. Te tajemnicze związki chemiczne, wykorzystywane zarówno w tradycyjnych rytuałach, jak i nowoczesnych badaniach medycznych, stają się kluczem do zrozumienia nie tylko działania ludzkiego mózgu, ale także potencjalnych terapii wielu schorzeń.

Dwa dni temu Uniwersytet Harvarda ogłosił, że zakłada Studium Psychodelików w Społeczeństwie i Kulturze dzięki darowiźnie od Fundacji Rodziny Gracias, jak poinformowała uczelnia. Celem jest rewolucja w badaniach nad psychodelikami poprzez nowatorskie badania i spotkania między wykładowcami, studentami oraz ekspertami, aby omówić ich dalekosiężne konsekwencje.

Jesteśmy podekscytowani możliwością zgromadzenia studentów, profesorów i badaczy wokół ważnej kwestii wpływu psychodelików na nasze społeczeństwo“, powiedział Robin Kelsey, dziekan sztuk i nauk humanistycznych na Uniwersytecie Harvarda. “Harvard ma wyjątkową pozycję, by stać się głównym miejscem debat i innowacji w tej dziedzinie.”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Darowizna w wysokości 16 milionów dolarów obejmuje m.in. profesurę skupiającą się na zdrowiu i rozwoju człowieka oraz wsparcie badań na całym uniwersytecie. Zainteresowanie psychodelikami wzrosło w ostatnich latach, głównie z powodu badań nad ich potencjałem w leczeniu PTSD, depresji czy uzależnień.

W 2021 roku Centrum Prawa Zdrowia, Biotechnologii i Bioetyki na Wydziale Prawa Harvarda założyło Projekt POPLAR, analizując etyczne, prawne i społeczne aspekty psychodelików. Ponadto, Centrum Studiów nad Religiami Świata bada psychodeliki w kontekście stanów zmienionej świadomości i duchowości.

Michael Pollan, profesor pisarstwa kreatywnego na Harvardzie, zgłębiał historię psychodelików w Ameryce. Jest on autorem książki “How to Change Your Mind“, której ekranizacja pojawiła się na platformie Netflix. “To wizjonerski dar, który rozszerza renesans psychodelików poza medycynę, doceniając rolę nauk humanistycznych w badaniu tych niezwykłych substancji.”

Studium Psychodelików będzie analizować psychodeliki z różnych perspektyw, takich jak prawo, etyka, religia, świadomość czy sztuka.

Kluczem będzie organizacja dyskusji publicznych. Plany obejmują seminaria, konferencje i inne wydarzenia. Darowizna wesprze także programy edukacyjne dla przyszłych liderów w tej dziedzinie.

Jednym z naszych atutów jest zdolność do prowadzenia dyskusji między ekspertami z różnych dziedzin“, powiedział Bruno Carvalho, dyrektor Centrum Humanistycznego Mahindra. “To da nam przestrzeń do rozmów o psychodelikach, ich potencjale oraz konsekwencjach.”

Darowizna wesprze także istniejące programy oraz nowe stypendia badawcze.

Stypendia z zakresu Psychodelików, Transcendencji i Badania Świadomości, będą współpracować z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley.

Fundacja Rodziny Gracias od dawna jest zainteresowana terapeutycznym wykorzystaniem psychodelików, finansując badania w tej dziedzinie. Antonio Gracias, prezes fundacji, jest założycielem i dyrektorem firmy Valor Equity Partners.

Harvard to idealne miejsce do badania psychodelików z nowych perspektyw“, powiedział Gracias, “i do tworzenia ram dla ich wpływu na społeczeństwo.”

Historia psychodelików na Uniwersytecie Harvarda

Minęło już kilka dekad, odkąd Harvard skupił swoją uwagę na substancjach psychodelicznych. Uniwersytet stał się centrum projektu “Harvard Psilocybin Project”, który był serią eksperymentów badających efekty psylocybiny na ludzi, przeprowadzanych przez Timothy’ego Leary’ego i Richarda Alperta, znanego również jako Ramm Dass. Eksperymenty rozpoczęły się około 1960 roku i trwały do marca 1962 roku, ale spotkały się z krytyką za wykorzystywanie studentów w testach. W 1961 roku, szkolna gazeta The Crimson poinformowała, że dwóch studentów trafiło do szpitala psychiatrycznego po spożyciu psylocybiny, co spowodowało, że uniwersytet zdystansował się od badań.

Chociaż psylocybina i LSD były w tamtym czasie legalne, profesorowie byli krytykowani za spożywanie substancji psychodelicznych razem z badanymi osobami. Komitet Doradczy uważał, że profesorowie powinni powstrzymać się od zażywania psychodelików z uczniami, jeśli faktycznie przeprowadzali eksperymenty. The Crimson zauważył również, że osoby badane były starannie dobrane, co czyniło badania stronniczymi.

Alpert został zwolniony za podanie psylocybiny studentowi, a Leary również został zdymisjonowany. Profesorowie byli również oskarżeni o zdobywanie substancji psychodelicznych dla siebie za pośrednictwem kontaktów w Harvardzie. Skandal w college’u związany z psychodelikami w rzeczywistości zwiększył zainteresowanie tymi substancjami, zamiast odstraszyć od nich ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 

Mogą Cię zainteresować