- Reklama -
Banner

Naukowcy ujawniają, jak skręcić idealnego jointa

Możesz sądzić, że najlepszą opcją palenia marihuany jest wybranie odmiany o jak największym stężeniu kannabinoidów, takich jak główny psychoaktywny składnik tej rośliny – tetrahydrokannabinol, czyli THC. Jednak nowe badania wskazują, że sprawa nie jest tak prosta. Badacze, używając maszyny do palenia do testowania intensywności poszczególnych jointów, odkryli, że ilość aktywnego składnika, który trafia do twoich płuc, w dużej mierze zależy od sposobu, w jaki jest zbudowany joint.

Cannabis na Świecie: Użytkownicy i Rola Przemysłu

W miarę jak marihuana staje się legalna w coraz większej liczbie państw, jej popularność rośnie. Obecnie konopie indyjskie są konsumowane przez 209 milionów użytkowników na całym świecie. Dla firm sprzedających legalne produkty z marihuany ważne jest, aby standaryzować swoje towary, tak aby konsumenci, w tym ci, którzy używają jej jako lekarstwa, wiedzieli dokładnie, co kupują. Oznacza to, że sprzedawcy muszą być w stanie dokładne mierzyć poziomy kannabinoidów w swoich produktach.

Około 70% użytkowników marihuany zgłosiło palenie jako swoją preferowaną metodę konsumpcji w ankiecie przeprowadzonej przez rząd kanadyjski w 2022 roku. Gotowe jointy z marihuaną są coraz bardziej popularnym produktem na kanadyjskim rynku, a badania pokazują około 400-procentowy wzrost sprzedaży “multipaków” ze skręconymi jointami od 2021 roku. Istniejące techniki kontroli jakości mierzące ilość aktywnych składników w każdym joincie, ale pomijają one jedną ważną zmienną: fizyczny mechanizm, jak joint się pali.

“Brakuje nam badań nad paleniem jointów. Chcę zrozumieć, co się dzieje podczas inhalacji po stronie chemii”, mówi Markus Roggen, prezes i główny dyrektor ds. nauki w Delic Labs, ośrodku badawczym nad marihuaną i psylocybiną w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej. Roggen i jego koledzy zastanawiali się, czy stężenie kannabinoidów było najważniejszym czynnikiem determinującym efekt odurzający marihuany oraz co jeszcze przyczynia się do przyjemnego doświadczenia. Ich prace zostały zaprezentowane na Canadian Chemistry Conference and Exhibition w Vancouver w czerwcu.

Poszukiwanie Idealnego Jointa: THC, CBD, i technika palenia

Aby próbować znaleźć wzór na idealnego jointa, Roggen i jego zespół przygotowali próbki marihuany dominującej zarówno w THC, jak i CBD. Używając młynka do kawy i sita, przygotowali partie suszu o średnicy jednego, trzech i pięciu milimetrów.

Następnie zrobili jointy z 0,5 grama każdej partii, wsypując susz do wstępnie zwiniętych bibułek RAW o długości 84 mm. Następnie połączyli te jointy z “symulatorem cyklu dymienia“, maszyną, która jednolicie “wdychała” dym sześć razy przez trzy sekundy, a następnie “wydychała”. Filtry na ustniku maszyny przechwytywały kannabinoidy zawarte w dymie, a badacze użyli technik analitycznych do mierzenia poziomów kannabinoidów w dymie pobranym na początku, w środku i na końcu każdego jointa. Człowiek nie byłby w stanie ocenić tylu próbek jedna po drugiej.

maszyna do palenia jointow
Maszyna używana do kontrolowanego spalania jointów

Podczas eksperymentów zaobserwowano, że generalnie jointy o mniejszej wielkości cząstek paliły się łatwiej, w wyniku czego joint spalał się szybciej. Na przykład, joint zawierający 1-milimetrowe kawałki suszu wymagał 28 zaciągnięć, aby spalił się cały. Jointy zawierający 3- i 5-milimetrowe kawałki suszu wymagały 52-54 zaciągnięć.

Joint skręcony z cząsteczek o wielkości 1 mm dostarczał najwięcej kannabinoidów na zaciągnięcie się (THC: 0,67 mg), jednak ilość zaciągnięć była dwa razy mniejsza, niż ilość zaciągnięć z jointa skręconego z cząstek o wielkości 5mm. Ilość kannabinoidów spada o połowę dla jointa z 3-milimetrowych kawałków (THC: 0,31 mg). Zaciągnięcia z jointa skręconego z 5-milimetrowych kawałków suszu są tylko nieznacznie słabsze (THC: 0,51 mg) niż 1-milimetrowego jointa, a ilość zaciągnięć była dwa razy większa..

Jointy o mniejszych rozmiarach cząstek dostarczają użytkownikowi ogólnie mniej kannabinoidów. W przypadku jointów cząsteczki o wielkości 1 mm i 3 mm dostarczyły 16-19 mg THC w porównaniu do jointa skręconego z 5 mm kawałków suszu, który dostarczył 28 mg THC. 

Zaobserwowaliśmy, że cząsteczki o drobniejszych rozmiarach z większym prawdopodobieństwem wytwarzają silniejsze zaciągnięcia, i odwrotnie, cząstki o większych rozmiarach wymagają większej liczby zaciągnięć, aby zakończyć palenie się jointa. Wydaje się, że grubsze cząstki dostarczają więcej kannabinoidów, ponieważ joint pali się wolniej. Jest to przydatna informacja dla konsumenta: niektórzy mogą chcieć cieszyć się jointem przez dłuższy czas, a większe cząsteczki mogą spełniać tę funkcję, oferując jednocześnie najwyższy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Inni mogą woleć skonsumować jointa w krótkim czasie lub szybciej odczuć efekty psychoaktywne, dlatego w takich scenariuszach idealnie byłoby wziąć mniej, bardziej skoncentrowanych zaciągnięć.”

A niezależnie od rozmiaru cząstek, najwyższe stężenie kannabinoidów na jedno zaciągnięcie przypadało pod koniec jointa. Tymczasem więcej terpenów, substancji chemicznych w marihuanie, które przyczyniają się do smaku, wydobywało się z rośliny na początku jointa. Sugeruje to, że najlepszy smak jointa uzyskamy na początku jointa, a najsilniejsze stężenie kannabinoidów na końcu.

ilosc thc w jednym zaciagnieciu jointa
Zarówno jointy zawierające 1-milimetrowe kawałki suszu, jak i 3-milimetrowe odnotowują około 50% wzrost dostarczania THC od początku do środka jointa, podczas gdy joint zawierający 5-milimetrowe kawałki suszu odnotowuje wzrost o 500%. .

Wpływ Wyników na Przemysł Cannabis

Amber Wise, dyrektor naukowy laboratorium marihuany Medicine Creek Analytics w stanie Waszyngton, mówi, że gotowe jointy zyskują popularność w sektorze konopi i dodaje, że producenci polegają na automatyzacji ich produkcji. Ponieważ materiał roślinny jest zmienny pod względem chemii, zrozumienie wpływu rozmiaru cząstek jest ważne dla spójności produktu.

1 KOMENTARZ

 1. Zawsze mieliłem prawie na pyłek, ale rzeczywiście joint wtedy spala się szybciej. Jak mieliłem na większe kawałki, to palił się wolniej i trzeba było go podpalać. Ale w sumie teraz przyszło mi do głowy, że większe kawałki palą się wolniej i może osiągają niższą temperaturę, przez co spala się mniej kananbinoidów, a więcej uwalnia się do płuc – taka trochę waporyzacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium waporyzator

  Original price was: 399 zł.Current price is: 319 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować