Wszyscy wiemy, że konopie to ogromny biznes. Perspektywa wzrostu gospodarczego staje się ostatnio jednym z najbardziej przekonywujących argumentów za legalizacją. Ale kto by przypuszczał, że konopie przyciągną uwagę przemysłu akwarystycznego, jako środka na zwiększenie zysku? Zobaczcie dlaczego naukowcy prowadzili badania, w których rybom podawano konopie.
Pewnie widzieliście kiedyś hodowle, w których zwierzęta trzymane były w ciasnych klatkach, spały we własnych odchodach, a warunki w jakich żyły zwierzęta były tragiczne. W przypadku hodowli ryb sprawa wygląda dokładnie tak samo, są one traktowane jak produkt.
Rybacy mają nadzieję, że konopie pomogą uspokoić się rybom, które żyją w ciasnych i zatłoczonych zbiornikach, gdzie woda jest brudna, a choroby się szerzą. Jak można się domyśleć – nie jest to wymarzony klimat dla ryb, dlatego wykazują one zwiększoną agresję.
Problemem dla sektora rybnego jest fakt, że dążenie do rozrostu firmy, który ma dawać większe zyski, okazuje się być kosztowne, ponieważ ryby z hodowli często zdychają, przez co nie trafiają do obrotu.
Ale zamiast powrócić do starych metod i zapewnić rybom godne warunki, hodowcy ryb szukają innowacyjnego rozwiązania. To dlatego naukowcy rozpoczęli badania, w których rybom podawano konopie. Hodowcy mają nadzieję, że konopie pomogą rybom zachować spokój, kiedy te przetrzymywane są w beczkach.
Naukowcy argumentują swoje działanie tym, że skoro konopie pomagają zrelaksować się ludziom, to chcieli sprawdzić, czy ten sam efekt można osiągnąć z rybami.
Czy konopie pomogą się rybom zrelaksować?
Oczywiście, że nie. To nie udało się naukowcom, którzy podawali rybom olej z konopi bogaty w tetrahydrokannabinol (THC). Mieli oni nadzieję, ze olej bogaty w THC zmniejszy stres ryb, a zatem zmniejszy występowanie chorób w hodowli tilapii, chociaż w tym przypadku bardziej adekwatnym stwierdzeniem jest tu fabryka tilapii.
Naukowcy zbadali również, czy olej z THC pomoże rybom szybciej rosnąć i poprawi ich układ immunologiczny. Wiecie już dlaczego naukowcy podawali konopie rybom? Chcieli wywołać w nich gastrofazę, przez co ich wzrost miał być szybszy. Niestety naukowcy nie otrzymali rezultatów, których się spodziewali.
Co ciekawe, THC zwiększył tempo przemiany materii ryb. Badania nad wpływem marihuany na metabolizm człowieka wykazały, że konopie mają pozytywny wpływ na metabolizm. Wzrost metabolizmu nie powodował jednak wzrostu ryb. Podobnie jak w przypadku ludzi, ryby jadły więcej, ale ich zwiększony metabolizm szybciej palił kalorie, a nie zwiększał ich masy.
Innymi słowy, olej z THC miał odwrotny efekt, niż ten, którego szukali naukowcy. Ale ponieważ naukowcy stwierdzili, że “marihuana nie poprawia odpowiedzi odpornościowej na organizmy tilapii”, a zamiast tego “zmniejsza tempo wzrostu”, to wydaje się, że konopie nie są odpowiedzią na potrzeby przemysłu rybnego.
Naukowcy podają konopie rybom od lat siedemdziesiątych!
Naukowcy po raz pierwszy przeprowadzili ten eksperyment już w latach siedemdziesiątych. Chcieli oni sprawdzić, czy THC zmniejszy agresywne zachowania wśród ryb z gatunku Bojowników wspaniałych.
Wyniki tego badania pojawiły się potem w czasopiśmie Pharmacology. Wskazują one, że THC był “silnym tłumikiem” agresywnych zachowań. Po około 10 zabiegach z podawaniem oleju z THC, ryby osiągnęły tolerancję na THC, więc aby osiągnąć ten sam efekt należało podać więcej oleju. Zastanawiające jest jednak to, w jaki sposób THC oddziałuje na ryby, skoro nie posiadają one układu endokannabinoidowego?