- Reklama -
Banner

Najnowsze badania wskazują, że marihuana nie uszkadza mózgu, ale alkohol już tak

Istnieje stereotyp, że ludzie, którzy palą trawkę są “odmóżdżeni”, a samo używanie konopi zabija komórki mózgowe. Ale nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University of Colorado Boulder wykazało, że alkohol jest o wiele bardziej szkodliwy dla mózgu niż marihuana. Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Addiction, sugeruje, że używanie marihuany w ogóle nie zmienia struktury ludzkiego mózgu, w porównaniu do alkoholu.

Kent Hutchison, współautor badania, powiedział w Medical News Today, ze chciał zbadać, w jaki wpływ na mózg ma używanie konopi, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie.

“Kiedy patrzysz na wyniki starych badań, zobaczysz, że używanie marihuany wiąże się ze zmniejszeniem objętości hipokampa. Następne badania mówią, że stosowanie marihuany jest związane ze zmianami w móżdżku”, powiedział Kent Hutchison.

“… Chodzi o to, że nie ma spójności we wszystkich tych badaniach pod względem wpływu na struktury mózgu.”

Na potrzeby badania naukowcy chcieli zobaczyć związek między spożywaniem alkoholu i marihuany oraz objętością szarości i istoty białej w mózgach badanych osób. Zarówno szara, jak i biała substancja są ważne dla zdrowego i funkcjonującego mózgu.

W badaniu wzięły udział 853 osoby w wieku od 18 do 55 lat i 439 nastolatków. Wszyscy “używali alkoholu i konopi indyjskich” – napisali naukowcy.

Stwierdzono, że wśród dorosłych osób pijących alkohol – i w mniejszym stopniu wśród nastolatków – zmniejszona była objętość istoty szarej. Badanie wykazało, że picie alkoholu ma wpływ na istotę białą u dorosłych, ale nie u nastolatków. Efekty te były szczególnie widoczne u dorosłych, którzy od lat piją alkohol, według Medical News Today.

Ale wśród użytkowników marihuany (definiowanych jako ci, którzy palili w ciągu ostatnich 30 dni), nie było związku między używaniem marihuany a strukturą mózgu.

To skłoniło Hutchinsona do złożenia odważnej proklamacji.

“Podczas gdy marihuana może mieć również pewne negatywne konsekwencje” – powiedział w Medical News Today – “to zdecydowanie nie powoduje tak negatywnych skutków jak picie alkoholu“.

Oczywiście, niektóre badania sugerują, że konopie mogą być szkodliwe dla zdrowia psychicznego danej osoby – a zwłaszcza dla osób w okresie dojrzewania. Jednak nawet używanie ich w okresie dojrzewania jest mniej szkodliwe, niż picie alkoholu w tym samym okresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  85 
 • Symbol zastępczy

  PAX 3 Vaporizer

  899 
 • PAX Plus

  PAX Plus

  1179 
 • Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  35 
 • Bubbler - Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  Bubbler – Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  230 

Mogą Cię zainteresować